Grudki perliste prącia : czym są i jak je leczyć

Choć niegroźne, grudki perliste prącia są częstą przyczyną konsultacji lekarskich. Stanowią jedynie problem kosmetyczny dla niektórych mężczyzn, istnieją jednak skuteczne metody leczenia.
Grudki perliste prącia : czym są i jak je leczyć
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2022

Grudki perliste prącia lub hirsuties papillaris genitalis to małe białawe zmiany, które pojawiają się na penisie, wokół czubka żołędzi prącia. Chociaż nie mają one znaczenia patologicznego (nie są szkodliwe), mogą powodować dyskomfort podczas pocierania.

Zmiany te pojawiają się, gdy powiększają się gruczoły Tysona, stając się widoczne. Struktury wytwarzają płyn nawilżający, który ułatwia penetrację podczas stosunku płciowego. Normalnie ich nie widać.

Grudki perliste prącia to małe zaokrąglone guzki o wielkości od 1 do 3 milimetrów; nie powodują bólu i mają biały, żółty lub kremowy kolor. Mogą występować w postaci pierścienia w jednym lub kilku rzędach otaczających czubek prącia, pojawiając się także na szyi prącia oraz na wewnętrznej warstwie napletka.

Gruczoły Tysona

Gruczoły posiadają wszyscy mężczyźni od urodzenia. W niektórych przypadkach rozwijają się lub powiększają w wieku od 20 do 30 lat lub w okresie dojrzewania, zwłaszcza u nieobrzezanych mężczyzn.

Ich funkcja polega na wytwarzaniu białawej, silnie pachnącej substancji zwanej smegmą, która może gromadzić się pod napletkiem, jeśli mężczyzna nie poddał się obrzezaniu i nie dba o higienę.

Ciekawostki na temat grudek perlistych prącia

Perłowy grudki prącia.
Grudki perliste prącia często można pomylić ze zmianami chorobowymi przenoszonymi drogą płciową lub innymi schorzeniami. To jednak całkowicie łagodne zmiany.

Grudki perliste prącia są dość powszechnym zjawiskiem fizjologicznym. Występują u 14-48% mężczyzn i zwykle pojawiają się w okresie dojrzewania lub po nim.

Nie jest to stan przenoszony drogą płciową, więc nie można się nimi zarazić i nie są oznaką choroby przenoszonej drogą płciową (STD). Nie wynikają też ze złej higieny.

Wiele osób myli je z kłykcinami, zmianami spowodowanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego lub HPV, mimo że te mają szarawy kolor i łuszczą się.

Dzięki technikom amplifikacji DNA wykazano, że obie zmiany nie wiążą się sobą. Z drugiej strony ważne jest, aby wiedzieć, że ich wyciskanie nie sprawi, że znikną. Grudki perliste prącia to nie pryszcze. Jeśli mocno je naciśniesz, spowodujesz jedynie ból i rany, które mogą ulec zakażeniu.

Pamiętaj, że z czasem znikają. Ponieważ jednak te gruczoły nieodłącznie wiążą się z budową penisa, zawsze tam będą, nawet jeśli nie będzie ich widać.

Leczenie perlistych grudek prącia

Pisze lekarz.
Jeśli chcesz poprawić wygląd perlistych grudek prącia, warto udać się do zaufanego dermatologa.

Naturalne środki stosowane w leczeniu perlistych grudek prącia nie działają. Nie ma domowego środka, który mógłby je usunąć i sprawić, że znikną. W rzeczywistości te środki zaradcze często powodują ból i prowadzą do zmian prącia, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Ponieważ nie jest to choroba, perłowe grudki prącia nie wymagają leczenia. Pacjenci zgłaszający się na konsultację lekarską zwykle otrzymują informację, że zmiany te mają łagodny, niepatologiczny charakter.

Niektórzy mężczyźni decydują się na ich usunięcie w celach kosmetycznych, dlatego często stanowią powód konsultacji dermatologicznych. Do najczęściej stosowanych metod należą:

  • Terapia laserem CO2: jeden z najstarszych laserów gazowych, opracowany przez Kumara Patela.
  • Częstotliwość radiowa: technika, znana również jako widmo częstotliwości radiowej.
  • Krioterapia: wykorzystanie ciekłego azotu.
  • Elektrofulguracja: technika wykorzystująca prądy elektryczne.

Skutecznie działa również aplikacja azotanu srebra w małych i bardzo miejscowych dawkach. Metody te mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę.

Krótko mówiąc, perliste grudki prącia nie są problemem zdrowotnym, a jedynie estetycznym. W takich przypadkach wymienione powyżej zabiegi mogą dać skuteczne efekty, chociaż czasami trudno jest je całkowicie wyeliminować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peña A, et al. Patología dermatológica genital. DermatologíaCMQ2013;11(4):288-300.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.