Wszystko o stylu „Twee” i sposobach jego wdrożenia

Zgadza się: styl twee powraca! Dowiedz się więcej o tym trendzie i wykorzystaj nasze wskazówki, by go wdrożyć.
Wszystko o stylu „Twee” i sposobach jego wdrożenia

Ostatnia aktualizacja: 03 lipca, 2023

Styl twee był przez jakiś czas w modzie na początku 2000 roku, a także mniej niż dziesięć lat temu. Jednak niedawno powrócił dzięki trendom wyznaczanym przez sieci społecznościowe, w szczególności TikTok.

Ta moda charakteryzuje się przejmowaniem elementów z lat 50. i 60. w połączeniu z bardziej aktualnymi detalami. Czytaj dalej, a powiemy Ci więcej o tym, jak możesz włączyć go do swoich stylizacji.

Styl „twee”

Określenie, które dobrze oddaje cechy tego trendu, to przekręcenie, lub deformacja (w dobrym tego słowa znaczeniu) sweet, czyli słodyczy. Twee odpowiada dziecięcemu sposobowi wymawiania tego słowa. I rzeczywiście, wiele osób zgodziłoby się, że styl twee ma w sobie odrobinę słodyczy i dziecinności.

Widać to w elementach takich jak kołnierzyki a la Piotruś Pan, fryzury ułożone z grzywkę lub loki, mini spódniczki i płaskie buty. To lekko staromodny, ale aktualny trend, akceptowany przez pokolenia hybrydowe, w tym pokolenie Z, millenialsów, a nawet pokolenie baby boomers.

Ale mówi się też, że styl twee wychodzi trochę poza kwestię ubioru. Amerykański dziennikarz i pisarz Marc Spitz mówi o nim w Twee: Delikatna rewolucja w muzyce, książkach, telewizji, modzie i filmie. Dowodzi, że zjawisko to utożsamia się z takimi wartościami, jak wolność, łagodność i życzliwość, kierując się etyką dobroci i wrażliwością. W przeciwieństwie do społecznego imperatywu bycia „fajnym”.

Z drugiej strony można mówić ogólnie o estetyce twee, która ma związek z manifestacjami artystycznymi lub znajduje się pod ich wpływem:

  • Literatura: JD Salinger, Sylvia Plath.
  • Kino: filmy Wesa Andersona uchodzące za przykład stylu twee.
  • Muzyka: Belle and Sebastian i ogólnie styl indie.
  • Programy telewizyjne: Nowa dziewczyna. Nawiasem mówiąc, taki styl przyjęła bohaterka tej serii, Zooey Deschanel, nazywana królową twee. Jej postać pojawia się w sukienkach i kokardkach, czasami w rajstopach i balerinkach, i zawsze wydaje się niewinna i słodka i nigdy nie wypowiada się z sarkazmem ani ironią.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wpływ, jaki wywarły na ten styl inne gwiazdy, takie jak Taylor Swift. Chociaż obecnie wydaje się, że najbardziej znanym przykładem jest Lexi z serialu Euphoria (postać grana przez aktorkę Maude Apatow na zdjęciu tytułowym).

Jak zaimplementować styl twee

Wśród jego cech charakterystycznych można wymienić ekstrawagancję, ale także szlachetność, fetyszyzację dzieciństwa, nostalgię, wpływy vintage i retro z lat 60. i 70. XX wieku. Wszystko to objawia się bardziej romantyczną, kobiecą i kolorową atmosferą.

Jedną z cech charakterystycznych stylu twee jest to, że ta mieszanka nowego i starego świetnie nadaje się do włączenia używanych ubrań. To z kolei sprawia, że ta moda staje się bardziej dostępna dla większości. Czy to może wyjaśniać jego popularności? Prawdopodobnie.

Ale przyjrzyjmy się bliżej, jak wdrożyć styl twee. Zwróć uwagę na to, co powinnaś mieć w swojej szafie.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Styl estetyczny: co to jest i jak możesz go wdrożyć?

Sukienki i minisukienki

Sukienki mini, najlepiej jeśli ich krój jest w kształcie litery A. Większość z nich jest zwykle bez rękawów.

Lekko dopasowane w talii i nieco rozkloszowane w biodrach. Mogą sięgać do połowy uda lub nieco powyżej kolana. Nosi się również proste mini spódniczki i inne rodzaje spódnic, takie jak spódnice rozkloszowane.

Dzianinowe kurtki i kardigany

W tej stylizacji nie może zabraknąć kardiganów. Mogą mieć delikatne odcienie lub jasne nadruki. Oczywiście, im większe się wydają, tym bardziej będą się oddawać styl twee.

Rajstopy

Ponieważ dąży się do wygody, rajstopy są kolejnym niezbędnym elementem tego stroju. Mogą być ciemne, takie jak te, które nosi Zooey, lub w romby, kratkę, kwiaty, a nawet we wzory zwierzęce

Buty

Rzadziej nosi się wysokie obcasy. W rzeczywistości baleriny uważa się za typowe dla stylu twee, a także bardzo praktyczne.

Jednak współcześnie dostępne są również kozaki i oksfordy, a także różnego rodzaju mokasyny, z białymi skarpetkami, w stylu uczniowskim.

Kołnierzyki

Inną znaną cechą są oversize’owe kołnierze, albo typu Piotruś Pan, albo tzw. głupkowate kołnierze. Jeśli chcesz je wykorzystać, są nawet takie, które można odpiąć i łączyć na różne sposoby, aby uzyskać kilka warstw (mówią, że ten szczegół również jest typowy dla wyglądu twee).

Kolory

Kolory to zazwyczaj pastele, choć nie wyłącznie. Również ciemne odcienie można zobaczyć w sukienkach, brązy w butach, a czasem w mieszkaniach srebrne motywy, a także różne nadruki, z których część jest bardzo retro.

Dodatki

Strój możesz uzupełnić beretem lub czapką (typu bogart lub fedora) i torbą (najlepiej małą). Może być ze skóry lub tkaniny tweedowej. Dozwolone są nawet rękawiczki.

Fryzura

Fryzury pasujące do tego stylu to bob z grzywką a la Anna Wintour. Może być też grzywka okalająca twarz, fryzura warstwowa i taka, gdzie włosy są trochę rozczochrane. Nie zapomnij o kokardce w ramach dziecinnego akcentu.

Vintage

I pamiętaj, że styl twee zawsze powinien mieć akcent vintage. Tutaj możesz wykorzystać coś, co dostałaś z drugiej ręki. Poszukaj przedmiotów z lat 60. i 70. lub zaprojektowanych zgodnie ze zwyczajami tamtych dziesięcioleci.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Błędy w makijażu, których należy unikać przy wyjątkowych okazjach

Powrót Twee

Moda Twee zaczęła królować na przełomie tysiącleci. Jej panowanie szybko minęło, zastąpione przez estetykę bardziej retro. Potem, w 2010 roku, znów rozkwitła, co widać po szafach wielu tumblrowych dziewczyn.

Styl twee osiągnął swój szczyt w 2014 roku. Następnie jego popularność spadła, by ponownie wrócić w 2022 roku, chociaż twierdzi się, że teraz pojawia się w wersji z bardziej aktualnymi wzorami. Ogólnie rzecz biorąc, styl twee wydaje się być zjawiskiem cyklicznym!

Ale jaki jest powód tego odrodzenia? Cóż, wszystko to przypisuje się TikTokowi.

Jedną z cech zaobserwowanych we wspomnianej sieci społecznościowej jest to, że udziela wskazówek, jak dostosować ten styl dla wszystkich, niezależnie od typu sylwetki, a nawet dostępnego budżetu. Z drugiej strony aplikacje, które istnieją dzisiaj, sprawiają, że wszystko, co wiąże się z robieniem zakupów z drugiej ręki, jest bardziej dostępne i proste. Pamiętaj, że jest to podstawą stylu, o którym mówimy.

Trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko wygląd, ale także sposób bycia. Wygląd twee sugeruje osobę, która wydaje się bardziej niewinna, czysta, delikatna i przyjemna, interesująca się muzyką, czytaniem i romantycznymi filmami. Jednak ten obraz jest również częściowo krytykowany za to, że uchodzi za nieco stereotypową kobiecość.

W każdym razie, jeśli masz w szafie ubrania, które są twee, a ten styl przykuwa twoją uwagę, odkurz je i wypróbuj. Wydaje się, że trend ten utrzyma się w 2023 roku.

ZDJĘCIE TYTUŁOWE: EUPHORIA.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Drost, W. (2013). A study in pink and other feminine stereotype: the effect on congruence between self-construal and gender stereotypes on the appraisal of products and Aavertisements. University of  Twente. Enschede, Países Bajos.
  • Hertweck, T. The great frame-up: Wes Anderson and twee narrative contrivance. Texas Studies in Literature and Language, Volume 60(2), DOI: 10.7560/TSLL60202.
  • Schaffner, A. (2015). The Twee tribe. Times Literary Supplement, 1-3.
  • Spitz, M. (2014), Twee: the gentle revolution in music, books, television, fashion, and film. New York-USA, Harper Collins.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.