Strupy na nosie - domowe sposoby, by się ich pozbyć

Strupy na nosie - domowe sposoby, by się ich pozbyć
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Z powodu warunków pogodowych, wilgoci lub przekrwienia błony śluzowej, mogą pojawić się strupy na nosie, które powodują dyskomfort i ból.

Szukasz sposobu pozwalającego usunąć strupy na nosie? Ten irytujący, a nawet bolesny problem może występować sporadycznie. Jednak niektórzy ludzie cierpią na to często z różnych powodów.

Poniżej wyjaśnimy przyczynę tego zjawiska, a także kilka skutecznych domowych środków pozwalających wyeliminować strupy na nosie. Przeczytaj o tych naturalnych rozwiązaniach!

Strupy na nosie

Strupy na nosie pojawiają się, gdy w trakcie gojenia doznaliśmy małej rany. W rzeczywistości strupy te, choć są uciążliwe, ułatwiają regenerację skóry.

Kobieta z chusteczką przy nosie

Ale dlaczego czasami mamy rany na nosie – na zewnątrz? Najczęstszą przyczyną jest suchość skóry, co może być związane z pogodą lub alergicznym nieżytem nosa. W niektórych przypadkach mogą również pochodzić z wirusa opryszczki pospolitej. Zwykle wpływa on na usta, ale może również na nos.

W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli suchemu nosowi towarzyszą inne objawy.

Po zbadaniu przez lekarza i przepisaniu leczenia postępuj zgodnie z jego instrukcjami, aby bezpiecznie uzyskać ulgę. Ważne jest również, aby zapytać lekarza, które domowe środki mogą uzupełnić Twoje leczenie i dlaczego.

Domowe środki na strupy na nosie

Zgodnie z powszechną mądrością te domowe środki mogą przyspieszyć gojenie się ran, a tym samym usunąć strupy z nosa, a zwłaszcza z zewnątrz. Stosuje się je zwykle zawsze po konsultacji z lekarzem, aby uniknąć alergii i innych niepożądanych reakcji.

Żadnej z tych substancji nie należy nakładać na wewnętrzną część nosa (w miejscu, w którym znajduje się śluzówka), ponieważ może to spowodować podrażnienie i dyskomfort.

1. Aloes

Aloes

Aloes to bardzo popularna roślina lecznicza. Z liści pozyskuje się galaretowatą i lepką substancję o wielu korzystnych dla zdrowia właściwościach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Według przekonań miejscowe stosowanie aloesu wspomaga regenerację skóry, jednocześnie zapewniając jej pewne nawilżenie. Dzięki tym dwóm zaletom ten naturalny środek jest bardzo skuteczny w usuwaniu strupów na nosie.

 • Jeśli żel jest naturalny, należy go przemyć wodą, aby usunąć żółtą warstwę (lub szałwią).
 • Przed nałożeniem go na dotknięty obszar wskazane jest wykonanie domowego testu alergicznego. W tym celu niewielką ilość żelu umieszcza się na miejscu na przedramieniu i reakcje obserwuje się przez około 30-40 minut.
 • Jeśli nie wystąpią niekorzystne reakcje, żel z aloesu (czysty lub w opakowaniu) można nakładać na dotknięty obszar kilka razy dziennie.
 • W niektórych sklepach zielarskich sprzedawane są krople z aloesem, aby złagodzić dyskomfort nosa.

2. Olejek z dzikiej róży

Zgodnie z popularną mądrością olejek z owoców dzikiej róży doskonale nawilża i uelastycznia skórę. Pomaga to zapobiec urazom, a tym samym strupom na nosie.

Regeneracyjne działanie tego olejku jest na tyle pozytywne, że znalazł zastosowanie w produkcji wszelkiego rodzaju kosmetyków, nawet tych, których celem jest profilaktyka i redukcja zmarszczek, korekta rozstępów, plam itp. Jest jednak dość gęsty, szczególnie dla bardzo suchej i dojrzałej skóry.

 • Weź niewielką ilość (wystarczy 1 lub 2 krople) i nałóż na dotknięty obszar, aby go nawilżyć i przyspieszyć regenerację.

3. Domowe środki – nagietek

Kwiat nagietka jest dobrze znany ze swoich właściwości w leczeniu niektórych problemów dermatologicznych. Może pomóc złagodzić siniaki, a także ukoić skórę w przypadku stanów zapalnych, dlatego uważany jest za dobry środek na usuwanie strupów z nosa, czy to nieżytu nosa czy opryszczki.

Możesz znaleźć różne produkty na bazie nagietka: olej, ekstrakt, kremy itp. Wszystkie z nich są dobrym rozwiązaniem w domowym zestawie ratunkowym.

4. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia

Olej kokosowy na strupy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest uważany za wartościowy rodzaj tłuszczu i dlatego często był używany do produkcji różnych produktów kosmetycznych. To także produkt, którego nie może zabraknąć w naszych kosmetykach, gdyż działa korzystnie na skórę, usta, włosy itp.

 • Nałożenie odrobiny oleju kokosowego odżywia skórę i wspomaga gojenie, co pomaga zapobiegać bliznom.

Domowe środki na strupy na nosie należy skonsultować z lekarzem

Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka w domu skonsultować się z lekarzem. Nie tylko jeśli cierpisz na chorobę skóry lub jesteś uczulony, ale ogólnie. W ten sposób unikniesz korzystania z opcji, która mogłaby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Twój lekarz zawsze będzie w stanie powiedzieć Ci, co jest dla Ciebie najlepsze i dlaczego, abyś mógł jak najlepiej z tego skorzystać. Dlatego nie lekceważ jego rad.

Jeśli już wskazał, że możesz zastosować środek zaradczy postępuj zgodnie z zaleceniami. Zwłaszcza w miejscach tak delikatnych jak wnętrze nosa. Pamiętaj, że błony śluzowe mogą zostać łatwo podrażnione i zranione, jeśli nie będziesz ostrożny.

Jak widać, nagietek, aloes, dzika róża i olej kokosowy to jedne z najczęściej proponowanych metod naturalnego usuwania strupów z nosa, ale nie tylko. Istnieje wiele innych formuł – z naturalnych składników – które mogą przyczynić się do zdrowia skóry i złagodzenia dyskomfortu.

To może Cię zainteresować ...
Rodzaje wysypek skórnych i ich przyczyny – 10 podstawowych typów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rodzaje wysypek skórnych i ich przyczyny – 10 podstawowych typów

Istnieją różne rodzaje wysypek skórnych, chociaż wszystkie wywołują stany zapalne i podrażnienia. Poznaj cechy charakterystyczne 10 z nich. • Rahman, S., Carter, P., & Bhattarai, N. (2017). Aloe Vera for Tissue Engineering Applications. Journal of Functional Biomaterials. https://doi.org/10.3390/jfb8010006
 • Phetcharat, L., Wongsuphasawat, K., & Winther, K. (2015). The effectiveness of a standardized rose hip powder, containing seeds and shells of Rosa canina, on cell longevity, skin wrinkles, moisture, and elasticity. Clinical Interventions in Aging. https://doi.org/10.2147/CIA.S90092
 • Nevin, K. G., & Rajamohan, T. (2010). Effect of topical application of virgin coconut oil on skin components and antioxidant status during dermal wound healing in young rats. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000313516
 • Leach, M. J. (2008). Calendula officinalis and wound healing:a systemic review. In WOUNDS.
 • Hashemi, S. A., Madani, S. A., & Abediankenari, S. (2015). The review on properties of aloe vera in healing of cutaneous wounds. BioMed Research International. Hindawi Limited.