Starzenie się szyi - 5 objawów na nie wskazujących i sposoby jak je odwrócić

Starzenie się szyi - 5 objawów na nie wskazujących i sposoby jak je odwrócić
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dopada Cię starzenie się szyi? Jeśli chodzi o pielęgnację skóry i uzyskanie pięknego wyglądu, nie powinnaś skupiać się tylko na swojej twarzy. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na objawy starzenia się w obszarze pod brodą.

Szyja to część ciała, która jest bardzo narażona na działanie słońca. Ponadto ma cieńszą skórę niż twarz, dzięki czemu jest szczególnie podatna na problemy, takie jak zmarszczki i zwiotczenie.

Na szczęście można podjąć pewne środki zapobiegawcze w celu zwalczania objawów starzenia się na szyi. W poniższym artykule dowiesz się więcej na ich temat.

Starzenie się szyi – zwróć na nie uwagę i dowiedz się, jak z tym walczyć.

 1. Utrata elastyczności skóry

Utrata elastyczności szyi.

Pierwszym objawem starzenia się szyi jest utrata elastyczności skóry i mięśni wokół. Zwykle ten problem staje się coraz bardziej zauważalny w miarę upływu lat. Jednak nie musisz tego akceptować jako części swojego życia.

Ćwiczenia rozciągające mogą przynieść niezwykłe zmiany. Obejmują one rozciąganie i rozluźnianie tkanek twarzy i dolnych partii mięśni w celu aktywacji komórek wokół szyi.

W ten sposób aktywujemy produkcję kolagenu, a ostatecznym rezultatem jest bardziej napięta skóra z mniejszymi śladami starzenia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Co to jest promieniowate zapalenie skóry?

 1. Luźna skóra pod brodą

Podwójny podbródek.

W miarę starzenia się, produkujemy mniej kolagenu, więc nasza skóra staje się mniej jędrna, zmniejsza się zdolność zatrzymywania wody i produkujemy mniej estrogenu.

Wszystko to ma wpływ na aktywność komórkową i prowadzi do powstania luźnej skóry pod brodą.

Aby uniknąć tego problemu, konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Używaj tych samych produktów, które stosujesz na twarzy, aby zwalczać starzenie się reszty ciała.

Jeśli nie używasz teraz niczego, zalecane jest nałożenie kremu zawierającego kolagen. Pamiętaj, że jeśli nie masz żadnych problemów, ponieważ wciąż jesteś bardzo młoda, to jest dobry moment, aby zacząć podejmować środki zapobiegawcze.

 1. Poziome linie

Starzenie się szyi.

Poziome linie są faktycznie zmarszczkami. Pojawiają się wraz z wiekiem z powodu utraty napięcia i elastyczności skóry.

Poziome zmarszczki powstają w wyniku zmniejszonej produkcji kolagenu w skórze w połączeniu z przedłużoną ekspozycją na słońce. Niestety, zmarszczki te mogą być głębsze z powodu palenia tytoniu czy niedoboru wody.

 • Aby odwrócić ten objaw starzenia się szyi, staraj się trzymać brodę wysoko. Nie oznacza to jednak, że powinieneś znajdować się w niewygodnej pozycji, która powoduje dyskomfort w szyi lub plecach.
 • Właściwie wszystko, co musisz zrobić to trzymać kręgosłup prosto i podbródek uniesiony w górę. Pomoże to również zachować zdrowszy kręgosłup.
 1. Starzenie się szyi – zmarszczki pionowe

Pionowe linie są kolejnym objawem starzenia się szyi i zwykle są spowodowane złą pozycją podczas spania. Zła postawa powoduje fałdy na skórze w miejscu, gdzie szyja wchodzi w kontakt z poduszką.

 • Aby uniknąć zmarszczek, które tworzą się podczas snu, należy odpoczywać na plecach. Unikaj obracania głowy na boki.

Nie można kontrolować ruchu głowy podczas snu. Dlatego możesz użyć poduszki, która utrzyma szyję w tej samej pozycji.

Jeśli problem jest bardzo poważny lub czujesz się zbyt niekomfortowo jeśli chodzi o pionowe zmarszczki, zawsze istnieje możliwość zastosowania odrobiny botoksu. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na tę procedurę, powinieneś poszukać doświadczonego i niezawodnego profesjonalisty.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Aloes na zmarszczki – czy wiesz, jak go stosować?

 1. Poikiloderma – skóra pstra

Ładna szyja.

Poikiloderma to czerwonawe lub brązowe przebarwienia po bokach szyi, które powstają na skutek długotrwałego uszkodzenia słonecznego. Ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony uszkadza powierzchowne naczynia krwionośne, rozbija naczynia włosowate i tworzy obszary zaczerwienienia.

Jeśli chodzi o ten problem, nie ma sposobów jego leczenia. Zamiast tego upewnij się, że codziennie stosujesz krem ​​przeciwsłoneczny, nawet jeśli dzień jest zimny lub pochmurny.

Jeśli pojawiły się już odbarwienia, możesz zastosować naturalne środki i produkty komercyjne, które pomagają rozjaśnić skórę.

Jedną z opcji jest następująca maseczka:

Składniki

 • 1 łyżeczka kurkumy (3 g).
 • 1 łyżeczka proszku ryżowego (3 g).
 • Łyżka mleka kokosowego (15 ml).

Co powinnaś zrobić?

 • Wymieszaj trzy składniki.
 • Umyj okolice szyi i wysusz je.
 • Nałóż pastę na szyję i pozostaw na 15 minut.
 • Dobrze spłucz i osusz.

Na koniec nałóż krem ​​kolagenowy lub kapsułkę kolagenową na skórę. To ostatnie pomoże Ci zwalczyć inne objawy starzenia się szyi.

Ogólne wskazówki, aby zmniejszyć objawy starzenia się szyi

Jeśli chodzi o zachowanie urody, istnieje kilka sekretów. Wszystko opiera się na zdrowych nawykach:

 • Pij dużo wody.
 • Używaj kremów z filtrem SPF 15 lub większym w ciągu dnia.
 • Stosuj balsam z kolagenem podczas codziennej pielęgnacji.

Nie zapomnij traktować szyi w ten sam sposób, w jaki traktujesz swoją twarz. Dobra pielęgnacja pomoże poprawić wygląd i kondycję skóry, zmniejszyć zmarszczki i sprawi, że będziesz wyglądać i czuć się młodo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Roca, P. (2014). Arrugas. In Arrugas.
 • Negrín M, Sardi J, de C. O. (2009). Reacciones adversas a materiales de relleno Presentación de una serie de casos y revisión de la literatura. Revista de Dermatología de Venezuela.
 • Espinosa Maceda, S., Priego Blancas, R., & Hoz Baranda, M. E. (2010). Rejuvenecimiento facial volumétrico con ácido hialurónico. Revista Cirugía Plástica.
 • Palomar-Llatas, F., Fornes-Pujalte, B., Arantón-Areosa, L., & Rumbo-Prieto, J. (2013). Envejecimiento cutáneo y dermatoporosis. Enfermeria Dermatologica.
 • Gac, H. (2000). Algunos cambios asociados al envejecimiento. Boletin Escuela de Medicina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.