Stare sztućce: zrób z nich kreatywne dekoracje

Ponowne wykorzystanie już nieużywanych przedmiotów to świetny sposób na wprowadzenie do domu niepowtarzalnego nastroju i praktyczności. Czy masz pomysł, jakie rzeczy zrobć ze starych sztućców?
Stare sztućce: zrób z nich kreatywne dekoracje

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Niemal w każdym domu znajdą się stare sztućce i inne rzeczy, których już nie używamy. Czy wiesz, że możesz skorzystać z tych starych przedmiotów i tchnąć w nie nowe kreatywne życie?

Przydadzą Ci się stare sztućce i trochę wyobraźni. Tyle wystarczy, by stworzyć unikalne przedmioty do dekoracji domu. Oto kilka pomysłów na rzeczy, które możesz zrobić ze starych widelców, łyżek i noży.

Stare sztućce? Zmień ich przeznaczenie!

Metal, z którego wykonano stare sztućce, to wspaniały materiał na przedmioty dekoracyjne do domu. Jeśli od wielu lat przechowujesz stare widelce, łyżki i noże w szafie, nadszedł czas, aby wyjąć je na światło dzienne. Oto kilka pomysłów, które możesz wypróbować.

Rustykalny wieszak ze sztućców

Stare widelce świetnie nadają się do wykonania rustykalnego wieszaka na ubrania.

Nasz pierwszy pomysł to prosty wieszak na ubrania wykonany z widelców. Wszystko, czego potrzebujesz to drewniana deska i kilka widelców, których już nie używasz.

  • Aby zmienić kształt widelców na taki, który będzie pasował do Twojego projektu, musisz je podgrzać za pomocą lampy lutowniczej (pamiętaj o odpowiednich środkach ostrożności!). Każdy z widelców może mieć unikalny kształt.
  • Następnie wszystko, co musisz zrobić, to przymocować widelce do tablicy i voilà! Oto Twój piękny stojak do zawieszenia dowolnych przedmiotów.

Lalki z drewnianych łyżek

Skoro już robisz dekoracje, dlaczego nie zaangażować dzieci? A może użyjesz tych starych drewnianych łyżek, których nigdy nie używasz do zrobienia lalek?

Obręcz na serwetki ze sztućców

Możesz zrobić włosy z wełny lub innego materiału, który masz pod ręką, a także użyć starych ubrań, aby zrobić ubranka dla lalek.

Możesz także użyć guzików i wstążek, aby ozdobić ubranka. Użyj farby i pędzli, by namalować oczy, nos i usta. Twoje dzieci na pewno pokochają pomaganie Ci w robieniu tych drewnianych lalek!

Obręcz na serwetki

Zapomniany widelec w szufladzie może stać się piękną obręczą na serwetki, zwłaszcza jeśli jest wykonany z metalu szlachetnego, takiego jak srebro. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej obręczy, możesz zatrudnić jubilera, aby ją dla Ciebie wykonał.

  • Aby zgiąć metal do pożądanego kształtu, musisz (ostrożnie) podgrzać go za pomocą lampy lutowniczej. Możesz zgiąć też zęby widelca w zależności od tego, jaki efekt chcesz otrzymać.

To będzie piękny prezent dla kogoś wyjątkowego!

Możesz wykonać piękną obręcz, zginając widelec. Daj się ponieść ponieść swojej nieograniczonej kreatywności.

Breloczki z łyżek

Ten atrakcyjny pomysł na stare sztućce będzie wymagał pewnych umiejętności złotniczych.

  • Najpierw musisz wyciąć uchwyt łyżek i spłaszczyć je.
  • Następnie trzeba zrobić otwór na brelok, aby móc umieścić w nim swoje klucze.
  • Ponadto możesz ostemplować brelok, wygrawerować na nim nazwę lub spersonalizować go w dowolny inny sposób.

Etykietki kuchenne ze starych sztućców z alpaki

Alpaka to materiał podobny do srebra. Jednak tak naprawdę jest to stop wykonany z cynku, niklu i miedzi. Z tego metalu wykonano wiele starych sztućców. Ma on tę zaletę, że jest bardzo plastyczny, dlatego idealnie nadaje się na sztućce.

Możesz użyć łyżek z alpaki do stworzenia etykietek przydatnych w kuchni.

  • Zegnij łyżki lub spłaszcz je młotkiem w temperaturze pokojowej. Nie jest to trudne zadanie.
  • Następnie możesz dodać nazwy rzeczy, które zamierzasz przechowywać w kuchennych szafkach: „chleb”, „płatki zbożowe”, „cukier” itp., a następnie przymocować je do drzwiczek i szuflad.

Stare sztućce to świetne markery ogrodowe

Jest to podobny pomysł do etykietek kuchennych. Możesz je zrobić za pomocą łyżek lub noży z alpaki. Metal ten jest wysoce odporny na warunki zewnętrzne.

Czy nie przydałaby Ci się możliwość łatwej identyfikacji tego, co znajduje się w Twoim ogrodzie?

Zawieszka z morskim motywem

Zawieszka z morskimi figurkami wykonanymi ze sztućców z pewnością wymaga trochę pracy. Rezultat będzie jednak niesamowity!

  • Stare sztućce mogą posłużyć jako materiał do wykonania figurek w kształcie ryb. Wystarczy usunąć rączkę, a następnie ukształtować pozostałą część sztućca, aby zrobić ogon. Możesz nawet wywiercić dziurę udającą oko!
  • Widelec można przekształcić w abstrakcyjną ośmiornicę lub kałamarnicę za pomocą palnika.

Przemyślenia końcowe

Ilu z nas trzyma w szufladzie stare sztućce babci? Nigdy ich nie używamy i nigdy nie będziemy! Cóż może być lepszego niż przekształcenie ich w piękne dzieła sztuki, którymi udekorujemy dom?

Możesz nawet pomalować sztućce na biało, a następnie je oprawić. Rezultat będzie zaskakujący i oryginalny. Jak widać, jest tyle rzeczy, które możesz zrobić ze starymi sztućcami, które masz w domu. Wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.