Stale puchnące powieki – jak im zaradzić?

· Maj 6, 2015

Każdy powinien wiedzieć, że opuchnięte powieki to nie tylko problem natury estetycznej. Obrzękniecie tej części ciała to pierwsze sygnały tego, że nasze nerki i wątroba są przeciążone. Wielu z nas na spuchnięte powieki uskarża się wyłącznie rano, zaraz po przebudzeniu, jednak wraz z procesem przebudzania się organizmu opuchlizna znika. Jednak są osoby, które borykają się z tymi objawami przez cały dzień, a tego już nie należy lekceważyć.

W tym artykule znajdziesz kilka rad jak zaradzić opuchniętym powiekom, ale również jak usprawnić i przywrócić do równowagi pracę nerek, i wątroby.

Dlaczego powieki puchną?

Przeciążone nerki

Zła dieta, nadmiar tłuszczu i smażonego jedzenia – to wszystko utrudnia poprawną pracę nerek, uniemożliwiając tym samym organizmowi systematyczne usuwanie nadmiaru płynów. Skutkiem jest magazynowanie ich w różnych częściach ciała jak na przykład w nogach, rękach, twarzy czy właśnie w powiekach. Jeżeli kiedykolwiek zdąży Ci się wstać rano z opuchniętymi powiekami, wypij bulion z cebuli – to pomoże organizmowi usunąć nadmiar płynów zgromadzonych w ciele.

Podobny bulion przygotujesz, gotując dwie cebule w 0,5 litra wody przez 30 minut. Po upływie czasu należy odstawić wywar na kolejne 10 minut. Bulionu najlepiej nie solić jednak to, co warto do niego dodać to odrobina wody morskiej, która dzięki swoim minerałom również przyczyni się do sprawniejszego usunięcia nadmiaru płynów i przywrócenia wewnętrznej homeostazy organizmu. Wodę morską dostaniemy w sklepach, ze zdrową żywnością, a nawet w niektórych supermarketach.

Do wywaru opcjonalnie można dodać kawałki selera lub napar ze skrzypu polnego, który ma silne właściwości moczopędne.

2#:bulion z cebuli-Lablascovegmenu-powieki.jpg

Przeciążona wątroba

W związku z tym, że nasze ciało funkcjonuje na zasadzie zależności i współpracy pomiędzy wszystkimi narządami, aby organizm mógł pracować poprawie wszystkie jego części i organy muszą działać sprawnie. Efektem przeciążenia wątroby jest wzmożona praca nerek, które w rezultacie same ulegają przeciążeniu, a jaki jest tego skutek – już wiemy – opuchnięte powieki. Dlatego zalecane jest regularne oczyszczanie wątroby. Gdy już zdecydujesz się na konkretny dzień, niżej przedstawiamy przykładowe menu, które może Ci się przydać w trakcie oczyszczania. Wprowadź ten zwyczaj w życie raz w tygodniu, raz w miesiącu lub po prostu wtedy, kiedy czujesz, że Twoja wątroba tego potrzebuje:

  • na czczo: szklanka ciepłej wody z cytryną i łyżką oliwy z oliwek.
  • śniadanie: koktajl z warzyw, orzechów z dodatkiem drożdży.
  • drugie śniadanie: napar z ostropestu plamistego lub mniszka lekarskiego z dodatkiem stewii dla osłody.
  • obiad: zielona sałata z awokado, brązowym ryżem i soczewicą.
  • podwieczorek: napar z ostropestu plamistego lub mniszka lekarskiego i jabłko zapiekane w piekarniku z miodem, i cynamonem.

Ważne jest, aby kolacja została zjedzona wcześnie, aby nie zmuszać wątroby do niepotrzebnej pracy w nocy, podczas gdy organizm powinien odpoczywać.

3#:salatka-Blue-moon-in-her-eyes1-powieki.jpg

Sposoby na opuchnięte powieki:

Plasterki ogórka

Ogórek zarówno zjedzony, jak i zastosowany zewnętrznie zawsze pomaga w pozbyciu się nadmiernej ilości płynów z organizmu. Oprócz jedzenia ogórka w sałatkach czy picia ich w koktajlach zalecane jest położenie się na 30 minut z plastrami ogórka przykrywając nimi powieki. Po upływie czasu przemyj twarz zimną wodą.

4#:ogorki-Zeetz-Jones-powieki.jpg

Surowe ziemniaki

Ziemniaki równie dobrze sprawdzają się jako środek zmniejszający opuchliznę. Jeżeli więc w danym momencie nie masz ogórka, śmiało możesz sięgnąć po dwa plastry surowego ziemniaka i umieścić je na zamkniętych powiekach przynajmniej na 20 minut.

Torebki rumianku

Innym sposobem na opuchliznę, ale i na zaczerwienione, podrażnione, i zmęczone oczy są torebki rumianku. Gdy już napar został z nich zaparzony, można je schłodzić w zamrażalniku i przyłożyć na zamknięte powieki. Przyniosą one ulgę, jednocześnie relaksując nas przy tym.

Pij dużo wody

Dostarczając odpowiedniej ilości wody, najlepiej pomożemy naszym nerkom uporać się z nagromadzonymi płynami w organizmie i  uniknąć retencji wody. Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby woda nie była zbyt zimna i pita w trakcie posiłków, ale między nimi. W innym wypadku możemy sobie tylko zaszkodzić i uzyskać odwrotny skutek od pożądanego. Jeżeli masz problem z piciem wody, dodaj do niej soku z cytryny i odrobinę stewii dla osłody. W ten sposób zamieni się ona w orzeźwiająca, apetyczną oranżadę.

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Blue moon in her eyes, Zeetz Jones