Naturalne środki ochraniające żołądek - poznaj najlepsze
Jak zwracają uwagę eksperci, czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe są jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych na wizyty lekarskie. Niektóre z nich, takie jak zgaga i refluks, mogą być niezwykle irytujące i trudne do kontrolowania. Aby pomóc Ci znaleźć ulgę, dzisiaj pokażemy Ci najlepsze środki ochraniające żołądek.
Wielu zwraca się do klasycznych środków chroniących żołądek i prawie zawsze robi to bez recepty. Należy zauważyć, że ich regularne spożywanie może prowadzić do innych komplikacji. Negatywne skutki przypisywane im po powtarzającym się i nadmiernym stosowaniu to osteoporoza, uszkodzenie nerek, demencja, niedobór mikroelementów, infekcje i rak żołądka.
Czy istnieje naturalna alternatywa? Oczywiste jest, że przede wszystkim musimy poznać przyczynę problemu żołądkowego. W tym celu zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Znajdzie dokładną przyczynę, zaproponuje zmianę nawyków żywieniowych i w razie potrzeby zaleci stosowanie naturalnych środków służących ochronie.
Środki ochraniające żołądek
Według Hiszpańskiego Towarzystwa Patologii Układu Pokarmowego (SEPD) tak zwane inhibitory pompy protonowej (PPI), których najbardziej znane nazwy handlowe to omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol, rabeprazol i esomeprazol, stanowią jedną z najczęściej spożywanych rodzin leków na całym świecie.
Dlaczego tak jest? Ponieważ leki PPI są również przepisywane w celu ochrony żołądka dla pacjentów przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (najbardziej znane ibuprofen i kwas acetylosalicylowy). Zazwyczaj w przypadku zaawansowanego wieku, przewlekłej choroby i długotrwałego leczenia tymi lekami przeciwzapalnymi.
„Aspiryna czy niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować drobne owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Aby szybciej się goiły, przepisujemy te leki, które spowalniają produkcję kwasu solnego” – tłumaczy ekspert z SEPD.
Według dr Martín de Argila, PPI są bardzo przydatne dla specjalistów zajmujących się układem pokarmowym, ponieważ ich skuteczność została udowodniona w powszechnych chorobach, takich jak wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy i inne.
Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie w celu ochrony żołądka powinno być ograniczone do grup ryzyka łączących wszystkie powyższe punkty i stosowane po otrzymaniu recepty od lekarza.
Kiedy osoby, dla których nie są wskazane, sięgają po nie z wyboru, narażają się na niepotrzebne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W tym artykule skupiamy się więc na alternatywie, jaką są naturalne środki ochraniające żołądek
Opieka prewencyjna
Stosowanie naturalnych ochraniaczy na żołądek nie zastępuje wdrażania nawyków profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Dlatego ważne jest, aby rozważyć następujące kwestie:
- Często nie stosujemy zdrowej diety. Czynnik ten w połączeniu ze stresem przedstawia bardzo powszechną sytuację. Szukamy pomocy w lekach, zamiast leczyć problem u jego źródła.
- Aby cieszyć się dobrym zdrowiem układu pokarmowego, musimy codziennie zwracać uwagę na to, jakie potrawy serwujemy na naszych talerzach.
- Refluks żołądkowy jest zwykle problemem, który pojawia się najczęściej. Istotne jest, abyśmy zaczęli zwiększać spożycie świeżych, a nawet surowych owoców i warzyw. Powód? Zawierają enzymy, które zapewniają korzyści dla tkanki żołądka.
- Należy również pamiętać o ograniczeniu diet bogatych w cukry i przetworzonych wypieków. Sprzyjają one podrażnieniom i stanom zapalnym, nie są dobrze trawione i nie są przydatne do zaspokojenia głodu.
- Aktywny tryb życia, w którym wykonujemy ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności, jest również niezbędny do zwalczania refluksu żołądkowego. Na przykład chodzenie wzmacnia nasz układ odpornościowy i poprawia ogólny stan zdrowia.
- Nie zaniedbuj też zdrowego zarządzania emocjami. Być może wiesz, że często mówi się, że żołądek jest naszym drugim mózgiem, a brak równowagi emocjonalnej może go zmienić.
Naturalne środki ochraniające żołądek
1. Jabłka
Jabłko to lekki i bardzo strawny owoc. Jak każdy pokarm bogaty w błonnik, pomaga poprawić pasaż jelitowy. Choć może się to wydawać sprzeczne, działa jako łagodny środek przeczyszczający w przypadku zaparć (surowy i obrany), a z kolei przyczynia się do tworzenia bolusa jelitowego w przypadku biegunki (obrany, utarty i utleniony).
Sugerowano, że jego spożycie może modulować mikroflorę, co wszystkie gatunki mogą robić w większym lub mniejszym stopniu. Wiadomo również, że poprawia ogólną funkcję bariery jelitowej.
Oprócz właściwości przeciwzapalnych i moczopędnych owoc ten jest bogaty w pektynę i glicynę, naturalny środek zobojętniający kwas, co czyni go jednym z najbardziej zalecanych pokarmów w przypadku zgagi. Staraj się, aby jabłka były uprawiane metodami ekologicznymi i nie były traktowane pestycydami.
2. Wodorowęglan sodu
Dzięki swoim zasadowym właściwościom wodorowęglan sodu jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych ochraniaczy żołądka. Wiadomo, że jest skuteczny, chociaż nadmierne stosowanie może powodować zaburzenia, takie jak hipokaliemia, hiponatremia i hipochloremia. Odradza się przyjmowanie go w przypadku nadciśnienia tętniczego lub stosowania diety niskosodowej
Nie wahaj się zastosować łyżeczki wymieszanej w szklance wody, aby pomóc zwalczyć problemy trawienne, o ile robisz to sporadycznie. Przed regularnym stosowaniem tego domowego ochraniacza na żołądek warto skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj również: Powody, dla których warto jeść zielone jabłko na pusty żołądek
3. Sok z aloesu
Jednym z najciekawszych i najbardziej ekonomicznych naturalnych ochraniaczy żołądka, jakie możesz wypróbować, jest żel z aloesu. Przyczynia się do zmniejszania stanów zapalnych i problemów żołądkowo-jelitowych. Służy również do złagodzenia refluksu żołądkowego.
Sugeruje się, że może poprawić funkcję barierową. Przypisuje mu się również działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i wspomagające gojenie w przypadku chorób żołądkowo-jelitowych.
Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki (3 gramy) żelu Aloe Vera w szklance wody. Podgrzej trochę i pij w temperaturze pokojowej po posiłku. Używaj go z umiarem, ponieważ nadmierne spożycie może powodować biegunkę i wymioty (jest to naturalny środek przeczyszczający).
4. Organiczny ocet jabłkowy
Ten naturalny ochraniacz żołądka pomaga zapobiegać refluksowi i wspomaga trawienie. Jest szczególnie przydatny w okresach ostrych epizodów refluksu. Sugerowano, że może modulować aktywność enzymów trawiennych, a badania donoszą, że może poprawiać opróżnianie żołądka.
Masz w domu ocet jabłkowy? Jego właściwości są optymalne, gdy jest pochodzenia organicznego. Wystarczy dodać łyżeczkę (5 ml) octu jabłkowego do szklanki wody (200 ml) i wypić przed jedzeniem.
5. Napar z rumianku
Pyszny, relaksujący i zdrowy napar z rumianku, a zwłaszcza jego suszonych kwiatów, pomoże nam rozwiązać różne problemy trawienne. Stosowano go w leczeniu problemów żołądkowych w starszym wieku, takich jak refluks.
Rumianek to naturalna alternatywa na zgagę. Jest to również jeden z najbardziej znanych ochraniaczy na żołądek, zdolnych do naprawy i ochrony błony śluzowej żołądka dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
Pamiętaj, że ważne jest, aby pić ten napar w temperaturze pokojowej. Pij przed każdym posiłkiem, aby zadbać o błonę żołądkową.
6. Lukrecja
Nie mówimy tu o typowych cukierkach dla dzieci, ale korzeniu, który ma zdrowy i intensywny smak. Jego ekstrakt był używany do produkcji ochraniaczy żołądka, a eksperci potwierdzają jego właściwości antybakteryjne jako bardzo przydatne w leczeniu różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Lukrecja tworzy ochronny żel na ścianie żołądka, który chroni go przed kwasami, które pojawiają się w procesie trawienia. Korzeń lukrecji znajdziesz w sklepach naturalnych, gotowy do przygotowania naparu.
7. Sok ze świeżej kapusty
Specjaliści zalecają spożywanie świeżej kapusty jako naturalnej i bezpiecznej metody leczenia wrzodów trawiennych. Dzieje się tak, ponieważ jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, oprócz właściwości przeciwbakteryjnych, które przyspieszają proces gojenia się ściany żołądka. Możesz ją włączyć do swojej codziennej diety, stosując na pusty żołądek.
Na koniec pragniemy jeszcze raz podkreślić, że stosowanie tych naturalnych ochraniaczy na żołądek nie zastępuje stosowania środków zapobiegawczych ani leczenia zaleconego przez lekarza. Przede wszystkim stosuj się zawsze do zaleceń lekarza i stosuj te domowe alternatywy pod jego nadzorem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahmad, M., Ahmad, M., Munir, T. (2018) Prevention of Functional Dyspepsia with Carica Papaya Extract. Annals of King Edward Medical University, 24(1), 60-68. https://researcherslinks.com/current-issues/Prevention-of-Functional-Dyspepsia-with-Carica/25/1/1648/html
- Al-Abri, S., Olson, K. (2013) Baking Soda Can Settle the Stomach but Upset the Heart: Case Files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. Journal of medical Toxicology, 9(3), 255-258. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3770998/
- Canadian Society of Intestinal Research (s.f) Baking Soda for Heartburn. Consultado el 02 de abril de 2024. https://badgut.org/information-centre/a-z-digestive-topics/baking-soda-for-heartburn/
- Dai, Y., Et al. (2023) Chamomile: A Review of Its Traditional Uses, Chemical Constituents, Pharmacological Activities and Quality Control Studies. Molecules, 28(1), 133. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9822300/
- De la coba, C., Et al. (2016) Efectos adversos de los inhibidores de la bomba de protones: revisión de evidencias y posicionamiento de la Sociedad Española de Patología Digestiva. Revista española de Enfermedades Digestivas, 108(4). https://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1130-01082016000400007&script=sci_arttext&tlng=es
- Foster, M., Hunter, D., Samman, S. (2011) Evaluation of the Nutritional and Metabolic Effects of Aloe vera. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92765/
- Keshavarzi, Z., Et al. (2014) The effects of aqueous extract of Aloe vera leaves on the gastric acid secretion and brain and intestinal water content following acetic acid- induced gastric ulcer in male rats. Avicenna Journal of Phytomedicine; 4(2): 137–143. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103709/
- Kim, H., Jin, B., Lee, C., Kim,D., Lee, Y., Lee, S., An, H. (2024) Anti-Inflammatory Effect of Chestnut Honey and Cabbage Mixtures Alleviates Gastric Mucosal Damage. Nutrients, 16(3), 389. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10857084/
- Koutsos, A., et al. (2017). Effects of Commercial Apple Varieties on Human Gut Microbiota Composition and Metabolic Output Using an In Vitro Colonic Model. Nutrients, 9(6), 533. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490512/
- Murray, M. (2020). Glycyrrhiza glabra (Licorice). Textbook of Natural Medicine, 2020, 641-647. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7348626/
- Schulz, R., Ahuja, N., Slavin, J. (2022) Effectiveness of Nutritional Ingredients on Upper Gastrointestinal Conditions and Symptoms: A Narrative Review. Nutrients, 14(3), 672. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8839470/
- Yang, R., Yuan, B., Ma, Y., Zhou, S., Liu, Y. (2017) The anti-inflammatory activity of licorice, a widely used Chinese herb. Pharmaceutical Biology, 55(1), 5-18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7012004/
- Xia, T., Kang, C., Qiang, X., Zhang, X., Li, S., Liang, K., Wang, Y., Wang, J., Cao, H., Wang, M. (2024) Beneficial effect of vinegar consumption associated with regulating gut microbiome and metabolome. Current Research in Food Science, 8, 100566. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10792460/#