Spożywanie posiłków w gronie rodziny - 10 korzyści

Nauka wykazała, że spożywanie posiłków w gronie rodziny jest zdrowe zarówno dla ciała, jak i umysłu. Warto pielęgnować ten nawyk.
Spożywanie posiłków w gronie rodziny - 10 korzyści

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Spożywanie posiłków w gronie rodziny to znacznie więcej niż tylko tradycja. Nauka dowiodła, że nawyk ten ma bardzo pozytywny wpływ na wszystkich członków rodziny, a zwłaszcza na dzieci. Niestety, zwyczaj ten, jakim jest spożywanie posiłków w gronie rodziny, praktycznie zanikł. W dzisiejszych czasach wspólne jedzenie w rodzinnym gronie rzeczywiście stało się niezwykle rzadko spotykane.

Każdy członek rodziny jest zajęty robieniem swoich rzeczy i zwykle je przed ekranem, pozostając jednocześnie zanurzonym we własnym świecie. Jest to nie tylko niefortunne, ale także szkodliwe. W ciągu ostatnich dwóch dekad badania wykazały, że jedzenie jako rodzina przynosi obiektywne korzyści członkom rodziny, od zwiększonej samooceny po zmniejszenie ryzyka otyłości.

Spożywanie posiłków w gronie rodziny

Rodzina. Wspólny posiłek.
Jedzenie w rodzinie jest korzystne dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Terapeuta rodzinny Anne Fishel, dyrektor wykonawczy projektu Family Dinner Project, dogłębnie przestudiowała implikacje wspólnego jedzenia jako rodziny. Zauważyła, że w ostatnich latach mniej rodzin ubogich je razem. Częściej widać to natomiast w rodzinach zamożnych.

Praca i zajęcia pozaszkolne wydają się być największymi czynnikami utrudniającymi znalezienie czasu na wspólne posiłki w rodzinie. Krótko mówiąc, wszyscy w rodzinie są bardzo zajęci i jedzą o różnych porach i w różnych miejscach.

Również rodzinne obiady często okazują się źródłem konfliktów w niektórych domach. Jednak to nie sama kolacja powoduje te problemy, ale raczej fakt, że konflikty stają się bardziej widoczne w tej scenerii. W rzeczywistości Fiszel wskazuje, że istnieją badania, które pokazują, że dzieci i młodzież cenią sobie spożywanie posiłków w gronie rodziny.

Spożywanie posiłków w gronie rodziny — korzyści

Jak wspomniano powyżej, kilka badań dostarcza dowodów na korzyści płynące z jedzenia w rodzinie. Wśród nich wyróżniają się następujące.

1. Stymuluje rozwój

Jedzenie w rodzinie jest doskonałym bodźcem do rozwijania umiejętności społecznych, konwersacyjnych i językowych. Poza samym jedzeniem rozmowa rodzinna towarzysząca kolacji jest bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju dzieci i młodzieży. Umiejętności te obejmują również lepsze maniery.

2. Poprawia zdrowie psychiczne

Dzieci i nastolatki jedzące z rodzicami i rodzeństwem czują się bezpieczniejsze i chronione przez rodzinę. Czują się też mniej samotne, co ułatwia im żywić zaufanie wobec innych i nawiązywanie z innymi znaczących więzi. Wszystko to wzbogaca zdrowie psychiczne.

3. Łączy rodziny

Jedzenie jako rodzina wzmacnia więzi między członkami rodziny. Ponieważ wszyscy prowadzą życie w oderwaniu od siebie, to właśnie w porze obiadowej poszczególne życia łączą się i stają się wspólnym doświadczeniem.

4. Zwiększa osiągnięcia w nauce

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia w Stanach Zjednoczonych wykazały, że dzieci, które jadły jako rodzina pięć do siedmiu razy w tygodniu, osiągały lepsze wyniki w nauce. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie rodzice upewniają się, że dzieci odrobiły pracę domową. Rezultatem są lepsze oceny.

5. Poprawia zdrowie fizyczne

Jedzenie jako rodzina ma również ważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego. Dzieci jedzące z rodzicami i rodzeństwem są lepiej odżywione niż te, które jedzą same lub z przyjaciółmi. Ogólnie rzecz biorąc, mają większy dostęp do zdrowej żywności niż do smażonych potraw czy smakołyków. Ponadto ich posiłki są bardziej regularne, co ma pozytywny wpływ na ich trawienie.

6. Generuje większe oszczędności

Jak wszyscy wiedzą, jedzenie na mieście jest znacznie droższe niż przygotowywanie posiłków w domu. Jednak nawet jeśli żywność jest kupowana, a następnie dzielona jako rodzina, można również zaoszczędzić. Jeśli natomiast żywność kupowana jest osobno, rachunek rośnie. Jeszcze jeden powód, by jeść z rodziną.

7. Promuje zdrowe nawyki

Obiad rodzinny.
Wspólne jedzenie jako rodzina zachęca do zdrowych nawyków żywieniowych

Kiedy dzieci jedzą pod nadzorem rodziców, uczą się ważnych nawyków, takich jak mycie rąk przed jedzeniem i odpowiednie przeżuwanie. Ponadto uczą się zachowywać przy stole, co ułatwia ich socjalizację i wprowadzenie do kultury. Nie chodzi o konwenanse, ale raczej o umiejętność przebywania z innymi.

8. Pomaga zapobiegać otyłości

Rodzinne jedzenie gwarantuje lepsze odżywianie, ale jest również czynnikiem, który pomaga zapobiegać otyłości. Należy zauważyć, że problem ten w ostatnich latach znacznie się nasilił wśród dzieci i wynika w dużej mierze z braku kontroli rodziców nad ich dietą, a także z siedzącego trybu życia. Rodzinne obiady pomagają uniknąć tego pierwszego.

Przeczytaj również: Bycie rodzicem: czy naprawdę jesteś na to gotowy?

Metaanaliza opublikowana przez czasopismo Pediatrics w 2011 roku wskazuje, że dzieci, które spożywają posiłki rodzinne co najmniej trzy razy w tygodniu, mają tendencję do utrzymywania normalnej wagi. Są również mniej podatne na zaburzenia odżywiania.

9. Zmniejsza ryzyko lęku i depresji

Badanie z 2004 r. wykazało, że nastolatki, które jadły w gronie rodziny, wykazywały mniej objawów depresji i lęku. Były też mniej podatne na problemy emocjonalne. Na ogół jadły obiad z rodzicami i rodzeństwem nie rzadziej niż pięć razy w tygodniu.

10. Pomaga zapobiegać uzależnieniom

Według informacji dostarczonych przez Stanford Children’s Health

Jedzenie jako rodzina dla wspólnego dobra

Wielu psychologów zaleca, aby podczas obiadu każdemu członkowi rodziny przydzielić rolę. Można być odpowiedzialnym za przygotowanie jedzenia, drugi do nakrycia stołu, jeszcze kto inny za zmywanie naczyń itp. Wszystko to zachęca do autonomii, odpowiedzialności i empatii.

Najlepiej, aby codziennie ustalać rodzinny posiłek. Jednak ważne jest również, aby być elastycznym i nie zamieniać tego w uciążliwy obowiązek. Najlepiej nie dyskutować o problemach przy stole, ale słuchać się nawzajem i być może planować weekendy i święta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.