Bycie rodzicem: czy naprawdę jesteś na to gotowy?

10 sierpnia, 2019

Wiele kobiet i mężczyzn zadaje sobie pytanie, czy naprawdę jest gotowym na bycie rodzicem. Wiedząc, że to nie jest łatwe, prawda? Przyjrzyjmy się bliżej tym pytaniom i niektórym możliwym odpowiedziom.

Czy powiedziałeś swojemu partnerowi, że jesteś gotowy, aby zostać rodzicem? Czy nadal się wahasz? Jeśli nie boisz się dowiedzieć, czy naprawdę jesteś gotowym na bycie rodzicem, poszukaj odpowiedzi w sobie. Nikt inny nie może Tobie lepiej na to odpowiedzieć niż Ty sam.

Możemy jednak pomóc Ci znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie. Czytaj dalej nasze sugestie dotyczące tego, co powinieneś rozważyć. Twoje odpowiedzi mogą wskazywać, że jesteś gotowy, aby zostać rodzicem.

Czy jesteś gotowy na bycie rodzicem?

Jak powiedzieliśmy powyżej, nie ma dokładnej nauki, która by na pewno odpowiedziała Co, że jesteś gotowy, aby zostać rodzicem. Urodzenie dziecka jest decyzją całkowicie osobistą. Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą pomóc ocenić, czy jesteś gotowy na rozpoczęcie tej przygody.

Pomóżmy Ci się tego dowiedzieć.

1. Chcesz być rodzicem

Twoje prawdziwe pragnienie bycia rodzicem powinno być pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę.

Pierwszym krokiem do ustalenia czy jesteś gotowy na dziecko jest zastanowienie się czy naprawdę tego chcesz i dlaczego. Może się to wydawać oczywiste, ale nie zawsze jest to takie proste.

Czy naprawdę chcesz być rodzicem? Czy chcesz poświęcić swojemu dziecku dużo czasu (harmonogram 24/7)?

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

Posiadanie dziecka jest cudowne, a jednocześnie jest to ogromna odpowiedzialność, której nie należy lekceważyć. Oceń, czy naprawdę chcesz być rodzicem.

Czy to naprawdę Ty chcesz dziecka? Czy to może tylko Twój partner? Może to presja ze strony rodziców? A może po prostu czujesz, że zegar biologiczny tyka i obawiasz się, że pożałujesz, jeśli nie będziesz działać szybko?

Czy potrafisz naprawdę wyobrazić sobie posiadanie dziecka i zalanie ciepłymi, a zarazem rozmytymi uczuciami? Kiedy przyjaciółka mówi Ci, że będzie matką, czy jesteś z z tego szczęśliwy? Czy czujesz ukłucie zazdrości?

Skorzystaj z tych pytań, aby lepiej określić swoje prawdziwe reakcje, a nie tylko te, których się od Ciebie oczekuje.

2. Chętnie poświęcisz swojemu dziecku większość swojego życia

Podczas ciąży musisz trzymać się zdrowego stylu życia. Tak, czytasz to poprawnie. Gdy tylko kobieta zajdzie w ciążę, jej życie zmienia się radykalnie.

Kobiety palące powinny rzucić papierosy ze względu na dziecko. Ponadto alkohol nie jest zgodny ze zdrową ciążą. Dodatkowo być może będziesz musiał zrezygnować z nocnych wypadów i wycieczek oraz zaakceptować, że Twoje życie będzie wypełnione brudnymi pieluchami, butelkami dla niemowląt, wymiocinami na klatce piersiowej… a także uśmiechami, bulgotaniem i silną chęcią ochrony, jak nigdy dotąd wcześniej nie czułeś.

Kobieta w ciąży przygotowująca zdrowy posiłek

To, że jesteś gotowy na bycie rodzicem, nie oznacza rezygnacji z życia i przyjemności. Oznacza to po prostu, że musisz dostosować swoje życie, aby obejmowało tą bezradną osobę, która polega na Twoim wsparciu i ma swoją tożsamość, wolę oraz osobowość.

Wasze życie się zmieni i już nigdy nie będzie, takie jak kiedyś.

Czy chcesz zmienić swoje życie, aby dosłownie żyć wokół potrzeb dziecka? A może naprawdę chcesz zrezygnować ze wszystkich przyjemności płynących z bycia bezdzietnymi, które lubisz na dzień dzisiejszy? Czy jesteś gotowy zrezygnować z podróżowania, picia, palenia i imprezowania, aby naprawdę i bez przymusu dać dziecku to, czego potrzebuje?

Musisz poważnie o tym pomyśleć.

Tak, są nianie i dziadkowie, żłobki i wiele innych sposobów, w jaki można znaleźć kogoś do opieki nad dzieckiem. Jednak w takim razie jaki jest sens posiadania dziecka, jeśli nie możesz spędzać z nim czasu, wychowywać go i patrzeć, jak rośnie?

3. Jesteś stabilny finansowo

Innym punktem, o którym należy pamiętać, aby dowiedzieć się czy jesteś gotowy na bycie rodzicem, jest rozważenie czy oboje macie stabilność ekonomiczną.

Czy Twoje prace, których się podejmujesz są stałe czy tymczasowe?

To bardzo ważne, abyś wiedział, jak bardzo posiadanie dziecka zwiększy Twoje rodzinne wydatki. Musisz kupić wiele rzeczy, takich jak łóżeczko, ubrania, pieluchy, wózek i wiele innych.

Nie chodzi jednak tylko o: wydatki na opiekę medyczną i regularne wydatki na edukacje. Ponadto, jeśli rodzisz dziecko o specjalnych potrzebach, poniesiesz dodatkowe koszty edukacji i leczenia oraz ponadplanowe rachunki medyczne.

Czy naprawdę możesz sobie pozwolić na finansowe i emocjonalne żniwo, które obciążyłoby Ciebie i Twojego małżonka jako rodziców? Czy Twój związek jest wystarczająco silny, aby to wszystko przetrwać?

4. Czy jesteś gotowy na bycie rodzicem? Musisz być stabilny emocjonalnie

Jest kilka rzeczy, które są bardziej destabilizujące niż bycie rodzicem. Trudno to wytłumaczyć, ponieważ obejmują one ogromną miłość, zmęczenie fizyczne i strach przed popełnianiem błędów.

Czy jesteś osobą stabilną emocjonalnie, która może spokojnie stawiać czoła wyzwaniom? Czy wiesz, jak zarządzać swoimi emocjami? A Twój małżonek?

5. Twój małżonek również chce dziecko

Bycie rodzicem to decyzja, którą dwoje ludzi dostarczających ich DNA powinno podjąć wspólnie. Nie wywieraj presji na małżonka, jeśli się waha. Każda osoba ma dobre powody, by działać oraz czuć się tak, jak uważa i chce.

Bycie rodzicem to trudny orzech do zgryzienia

Wyraź swoje pragnienia, ale rób to bez nacisku. Podziel się tym, co czujesz i co się z Tobą dzieje. Jeśli chcesz być rodzicem, musisz być gotowy na zawsze. Nie możesz wysłać dziecka z powrotem tam, skąd pochodzi.

6. Jeśli należysz do „plemienia”, możesz być gotowy na bycie rodzicem

Pojęcie „plemienia” odnosi się do ścisłej grupy, która zapewnia wsparcie emocjonalne i pomoc w codziennych zadaniach. Plemię jest dla Ciebie, pomaga i podnosi Cię, gdy tylko będziesz tego potrzebować.

Twoi rodzice i teściowie, rodzeństwo i kuzynostwo oraz bliscy przyjaciele odgrywają ważną rolę w życiu. W naszej erze technologii istnieją również społeczności internetowe rodziców, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, poradami, wątpliwościami i obawami.

Wszyscy ludzie, którzy są po Twojej stronie, będą wspierać Ciebie oraz Twojego małżonka. To ci ludzie będą cię słuchać i rozumieć, kiedy potrzebujesz przerwy, aby uwolnić swoje emocje.

Z tego powodu, że rodzicielstwo nie jest łatwe – może to być najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobisz. Będą chwile, kiedy po prostu będziesz pragnąć uwolnić się od swoich dzieci. Jednak nie możesz tego zrobić i nie będziesz. Po to są plemiona.

Więc myślisz, że jesteś gotowy, aby zostać rodzicem? Jeśli tak, ciesz się. A jeśli nie, ciesz się także.