Spożywanie alkoholu w czasie ciąży - poznaj fakty

Istnieje wiele fałszywych przekonań na temat spożywania alkoholu w czasie ciąży. Mówi się, że picie w niewielkich ilościach lub robienie tego we wczesnych stadiach ciąży nie szkodzi. To nie jest prawda. We wszystkich przypadkach picie alkoholu podczas ciąży wiąże się z poważnym ryzykiem.
Spożywanie alkoholu w czasie ciąży - poznaj fakty

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

“The Lancet Global Health” poruszył temat jakim jest spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Badania opublikowane w tym czasopiśmie pokazały niepokojący obraz. Według tych badań istnieje pięć krajów, w których zjawisko to występuje z dużą częstotliwością, a wszystkie z nich znajdują się w Europie.

Badania wskazują na przykład, że aż 60% mieszkanek Irlandii uznaje spożywanie alkoholu w czasie ciąży i to robi. Na drugim miejscu znajduje się Białoruś, z wynikiem 47%. Potem Dania, z 46%; Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z 41% a następnie Federacja Rosyjska, z 37%.

To samo badanie wskazuje, że jedna na 67 kobiet spożywających alkohol w czasie ciąży urodzi dziecko z alkoholowym zespołem płodowym. Nie ma konkretnego czynnika, który pozwoliłby przewidzieć, w których przypadkach wystąpi zespół, a w których nie. To zjawisko jest jak złowroga loteria.

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może powodować szereg stanów zwanych zaburzeniami Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu (FASD – z ang.). Całkowita abstynencja to zatem pierwsza możliwość uniknięcia wystąpienia wad wrodzonych i anomalii rozwojowych dziecka.

Badanie USG
W czasie ciąży spożywanie alkoholu pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla rozwijającego się dziecka.

Jak widać, spożywanie alkoholu w czasie ciąży może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno w chwili urodzenia, jak i w późniejszym rozwoju dziecka. Są to zaburzenia i wady, które trwają całe życie i mają nieprzewidywalne konsekwencje.

Picie alkoholu w ciąży stanowi dla płodu zagrożenie, ponieważ przechodzi od matki do dziecka przez pępowinę. Powoduje to problemy, od nagłego poronienia i śmierci porodu, po niepełnosprawność i inne anomalie, takie jak:

  • Mniejszy rozmiar głowy dziecka.
  • Wzrost niższy niż przeciętny.
  • Zaburzenia w wyglądzie twarzy
  • Niska masa ciała
  • Problemy z nadpobudliwością
  • Niedobory w koordynacji, pamięci, koncentracji, rozumowaniu i ocenie.
  • Trudności w nauce
  • Opóźnienia w mowie i języku.
  • Niskie IQ
  • Problemy ze wzrokiem i słuchem
  • Problemy zdrowotne w sercu, nerkach i kościach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj artykuł: Płacz w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?

Czy umiarkowane spożywanie alkoholu nie szkodzi w czasie ciąży?

Niektóre kobiety błędnie uważają, że wypicie tylko kilku drinków lub picie alkoholu o niskiej zawartości alkoholu nie wpływa na dziecko. To nie jest prawda. Każde spożycie alkoholu jest potencjalnie niebezpieczne i to na każdym etapie ciąży. Jednak spożywanie alkoholu jest bardziej szkodliwe w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Piwo, wino lub koktajle nie są bezpieczne, ponieważ wszystkie zawierają alkohol. Ryzyko wywołania poważnych konsekwencji jest bardzo wysokie u kobiet, które w czasie ciąży wypiją alkohol tylko raz, ale w dużych ilościach. Ale również u tych, którzy piją małe ilości alkoholu, ale bardzo często.

Im więcej pijesz alkoholu w czasie ciąży, tym większe ponosisz ryzyko urodzenia dziecka z nieprawidłowościami. Jednak pamiętaj, że już tylko jedno spożycie również może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak już wspomniano wcześniej, działa tutaj czynnik losowy, który jest nieprzewidywalny.

Już tylko jednorazowe wypicie alkoholu w czasie ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Alkoholowy zespół płodowy

Alkoholowy zespół płodowy jest zaburzeniem prezentowanym przez dzieci matek, które spożywały alkohol w czasie ciąży. Powoduje on uszkodzenie mózgu i problemy rozwojowe. Najpoważniejsze jest jednak to, że wady spowodowane tym zespołem są nieodwracalne.

Pijana kobieta

Objawy alkoholowego zespołu płodowego różnią się nasileniem w zależności od każdego przypadku. Należą do nich zaburzenia fizyczne, problemy poznawcze i trudności psychospołeczne. Dzieci, u których wcześnie zdiagnozowano zespół, mają lepsze rokowanie niż pozostałe.

Wcześniej uważano, że matka, która spożywała alkohol w czasie ciąży, rodziła dziecko z problemami tylko wtedy, gdy widać u niego było wyraźne deformacje gołym okiem. Dziś wiadomo, że chociaż nie ma takich deformacji lub nie są one tak oczywiste, efekty poznawcze i psychospołeczne mogą być druzgocące.

Sprawdź również ciekawe informacje w tym artykule: Jedzenie ryb z rtęcią podczas ciąży a autyzm

Istotne informacje do wzięcia pod uwagę

Kobieta powinna przestać pić alkohol nie tylko wtedy, gdy jest w ciąży, ale także wtedy, gdy stara się zajść w ciążę. Nie wiadomo, w którym dokładnie momencie następuje zapłodnienie, a zatem może już być w ciąży podczas spożywania alkoholu.

W chwili obecnej nie wiadomo, jak przedstawia się obecność alkoholu w męskich plemnikach. Dostępne informacje wskazują, że tylko spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży może prowadzić do zaburzeń Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu (FASD).

Jeśli kobieta jest alkoholiczką i zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej szukać pomocy, aby przestać pić. Niektóre kobiety piją i mają normalne dzieci, ale każda ciąża to wyjątkowy przypadek. Może więc jedno z dzieci nie urodzi się z problemami, ale inne mogą wykazywać bardzo poważne anomalie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sebastiani G, Borrás-Novell C, Casanova MA, Pascual Tutusaus M, Ferrero Martínez S, Gómez Roig MD, García-Algar O. The Effects of Alcohol and Drugs of Abuse on Maternal Nutritional Profile during Pregnancy. Nutrients. 2018 Aug 2;10(8):1008. doi: 10.3390/nu10081008. PMID: 30072661; PMCID: PMC6116049.
  • Pregnancy and alcohol: occasional, light drinking may be safe. Prescrire Int. 2012 Feb;21(124):44-50. PMID: 22413723.
  • Granato A, Dering B. Alcohol and the Developing Brain: Why Neurons Die and How Survivors Change. Int J Mol Sci. 2018 Sep 30;19(10):2992. doi: 10.3390/ijms19102992. PMID: 30274375; PMCID: PMC6213645.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.