Jak jednocześnie spalić tłuszcz i ujędrnić mięśnie?
Na pewno niejednokrotnie widziałaś się w takiej sytuacji: udaje Ci się spalić zbędny tłuszcz, lecz Twoje mięśnie są słabe i wiotkie, a skóra rozciągnięta. To efekt niepożądany i nieestetyczny. Jak można temu zaradzić?
Musimy skupić się przede wszystkim na odżywianiu. To ono stymuluje ciało i sprawia, że tłuszcz się spala, a mięśnie twardnieją. Odpowiednia kombinacja zrównoważonej diety i ćwiczeń fizycznych to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Zaczynamy?
Jak spalić zbędny tłuszcz i mieć jędrne ciało?
1. Metabolizm powinien być zawsze aktywny
Należy wprowadzić pewne modyfikacje w nawykach żywieniowych. Małe zmiany, które przyniosą duże rezultaty.
- Nie należy rezygnować z posiłków, żeby utrzymać metabolizm zawsze aktywny. Przeciwnie.
Należy jeść sześć posiłków dziennie, biorąc pod uwagę, że porcje nie będą zbyt duże. Zawsze lepiej jeść częściej w małych ilościach, niż tylko dwa razy dziennie do syta.
- Rozpocznij śniadanie od zielonej herbaty z dodatkiem pieprzu cayenne i miodu. To nie tylko wspaniały sposób na przyspieszenie przemiany materii, lecz także duża dawka witamin.
- Dobrze również co 4 godziny wypić szklankę soku na przyspieszenie metabolizmu. Masz do wyboru kilka różnych opcji: sok gruszkowy, ananasowy z jagodami, sok grejpfrutowy z dodatkiem mięty (doskonale spala tłuszcz) albo sok z buraków i marchewki. Przepyszne!
Przeczytaj także artykuł: Metabolizm: 5 sposobów na jego przyśpieszenie
2. Białko jak najbardziej wskazane
Jedzenie zwiększonej ilości białka, aby schudnąć, jest nie tylko możliwe, lecz także zalecane. Organizm codziennie potrzebuje odpowiedniej dawki protein, aby czerpać energię, wzmocnić system odpornościowy i dbać o zdrowie kości i mięśni.
Większe ilości białka pozwalają spalić tłuszcz, przede wszystkim na brzuchu. Bardzo ważne jednak, żebyś pamiętała o następujących kwestiach:
- Nie przesadzaj z konsumpcją białka pochodzenia zwierzęcego. Proteiny pochodzenia roślinnego są jak najbardziej wskazane i łatwo dostępne: szpinak, kapusta, rośliny strączkowe, migdały, algi i wiele innych. Wszystkie te produkty oferują nieskończoną ilość możliwości podczas gotowania.
- Przy śniadaniu nie zapomnij jajku. Ugotowane na twardo jest najzdrowsze.
3. Superżywność, która dba o Twoje zdrowie i przy okazji spala zbędny tłuszcz
Dieta odchudzająca, ogrom pracy, wzmożony stres, brak snu – w niektórych przypadkach możemy doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów. Nie możemy sobie pozwolić na takie ryzyko.
Z tego powodu wielu dietetyków radzi, żeby, będąc na diecie, sięgać po tak zwaną “superżywność“, czyli produkty bogate w nutrienty, od których na pewno nie przytyjemy.
Należą do nich między innymi:
- płatki owsiane
- brokuły
- dynia
- łosoś
- awokado
- grejpfrut
- jagody
- jogurt grecki
- rośliny strączkowe
- pierś z indyka
- nasiona szałwii hiszpańskiej (chia)
- szpinak
- pomidory
- zielona herbata
- jagody goji (kolcowój)
- orzechy laskowe
4. Trochę aerobiku
Nie musimy cierpieć, ani specjalnie się wysilać, żeby spalić tłuszcz. Aby uzyskać jędrne, stonifikowane mięśnie, należy codziennie, konsekwentnie wykonywać kilka łatwych ćwiczeń. Chcesz kilka prostych przykładów?
- Przestaw swój budzik o 40 minut. Wykorzystaj ten dodatkowy czas, żeby zjeść odpowiednie śniadanie, a następnie wyjdź na spacer albo pobiegać. Wystarczy 20 minut.
- Po powrocie do domu weź prysznic w letniej wodzie, a pod koniec mycia polej nogi zimną wodą.
- W południe zrób 10 brzuszków i wykonaj kilka prostych ćwiczeń z ciężarkami – 10 minut.
- Późnym popołudniem przejdź się na spacer, dość szybkim krokiem albo wyjdź z kimś pojeździć rowerem. Basen również jest świetną opcją.
- Jeżeli wykonasz te 3 rundy ćwiczeń, dzień po dniu, zobaczysz, że nie tylko spalasz tłuszcz, lecz także stonifikujesz mięśnie. Najważniejsze jest bycie konsekwentną.
Polecamy przeczytać również: Ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć
5. Koktajl na wzmocnienie mięśni
Składniki
- 250 ml soku z trawy owsianej
- 15 g kiełków pszenicy
- odrobina cynamonu
- 1 banan
- 3 migdały
- 3 kostki lodu
Sposób przygotowania
Koktajl jest bardzo prosty, smaczny i efektywny. Należy pić go co najmniej 3 razy w tygodniu, na pół godziny przed obiadem. Nie tylko zmniejszy uczucie głodu, lecz także wzmocni mięśnie. Do przygotowania koktajlu wybierz niezbyt dojrzałego banana. Obierz go, a następnie pokrój na trzy części.
Do miksera wlej sok z trawy owsianej, dodaj kawałki banana, migdały i kiełki pszenicy. Miksuj do uzyskania jednolitego napoju. Koktajl posyp cynamonem w proszku i podawaj z lodem. Bez wątpienia stwierdzisz, że jest przepyszny. Co więcej, dodatek cynamonu i niska temperatura napoju przyspieszą Twój metabolizm.
Odważysz się spróbować tych kilku prostych rad? Zobaczysz, że już po krótkim czasie spalasz tłuszcz i tonifikujesz mięśnie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Valenzuela, B. (2004). El consumo té y la salud: Características y propiedades benéficas de esta bebida milenaria. Revista chilena de nutrición, 31(2), 72-82. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-75182004000200001&script=sci_arttext
- Rivera, V. M. R. (2008). Bases de la Alimentación Humana. Netbiblo.
- Westerterp-Plantenga, M. S., Lemmens, S. G., & Westerterp, K. R. (2012). Dietary protein–its role in satiety, energetics, weight loss and health. British journal of nutrition, 108(S2), S105-S112. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/dietary-protein-its-role-in-satiety-energetics-weight-loss-and-health/CCA49F7254E34FF25FD08A78A05DECD7
- Rembold, C. M. (2004). The health benefits of eating salmon. Science, 305(5683), 475-475. https://science.sciencemag.org/content/305/5683/475.2
- Faris, M. E. A. I. E., Takruri, H. R., & Issa, A. Y. (2013). Role of lentils (Lens culinaris L.) in human health and nutrition: a review. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism, 6(1), 3-16. https://content.iospress.com/articles/mediterranean-journal-of-nutrition-and-metabolism/mnm6-1-02
- Jacques, P. F., Lyass, A., Massaro, J. M., Vasan, R. S., & D’Agostino Sr, R. B. (2013). Relationship of lycopene intake and consumption of tomato products to incident CVD. British Journal of Nutrition, 110(3), 545-551. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/relationship-of-lycopene-intake-and-consumption-of-tomato-products-to-incident-cvd/56D38B7C2C9CF1D9C267CAE83AE92BFF