Sos tatarski: składniki odżywcze, korzyści i sposób spożywania
Sos tatarski doskonale sprawdza się jako dodatek do wielu dań, na przykład tych, których głównymi składnikami są warzywa korzenne lub ryby. Jest prosty w przygotowaniu i może przynieść pewne korzyści zdrowotne, jeśli zostanie włączony do diety we właściwy sposób. Ponadto, przygotowywany w domu, gwarantuje użycie tylko świeżych składników, co znacznie poprawia jego właściwości odżywcze.
Zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że sosy należy spożywać z umiarem. W przeciwnym razie moglibyśmy znacznie podnieść kalorie w diecie, powodując stopniowy przyrost masy tłuszczowej.
Z biegiem czasu spowoduje to stan zapalny, który negatywnie wpłynie na zdrowie. Może nawet zwiększyć częstość występowania pewnych przewlekłych chorób.
Wartość odżywcza sosu tatarskiego
Z żywieniowego punktu widzenia należy zauważyć, że sos tatarski ma 63 kalorie w 30-gramowej porcji. Zawiera też 5 gramów tłuszczu i 4 gramy węglowodanów i jest w stanie dostarczyć ważnych składników odżywczych, takich jak witamina E i witamina K. Chociaż nie należy z nim przesadzać, jego spożywanie w umiarkowanych ilościach może pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na te niezbędne składniki.
Ponadto preparat ten może dostarczać fitochemikaliów o właściwościach przeciwutleniających, pochodząch zwłaszcza z korniszonów. Potrafią one neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach. Wykazano, że efekt ten pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych patologii na przestrzeni lat, takich jak choroby układu krążenia.
Może Cię zainteresować: 3 pyszne przepisy z mątwą
Sos tatarski i jego zalety
Przede wszystkim musimy podkreślić obecność witaminy E w sosie tatarskim. Ta substancja wykazuje silne działanie przeciwutleniające, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. Może poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszając częstość występowania chorób zakaźnych, a nawet przewlekłych.
Z drugiej strony witamina K pomoże poprawić stan zdrowia kości. Wraz z minerałami, takimi jak wapń, stanowi klucz do zapewnienia optymalnej gęstości kości, co pomoże zapobiegać złamaniom w przyszłości.
Jest to szczególnie ważne dla kobiet po okresie menopauzy, u których zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Świadczą o tym badania opublikowane w Clinics in Geriatric Medicine.
Witamina K ma również związek z procesami krzepnięcia krwi. Utrzymanie jej poziomu w optymalnych zakresach pomoże zapobiegać zmianom, które mogłyby wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jednak w przypadku niektórych leków należy ograniczyć jej spożycie.
Jak spożywać sos tatarski?
Sos tatarski można kupić praktycznie w każdym supermarkecie. Jeśli jakość sosu domowej roboty będzie wyższa, ponieważ nie będzie miał niepożądanych dodatków w swoim składzie. Z reguły można go podawać jako dodatek do pieczonych ryb lub dań ziemniaczanych. Bardzo dobrze komponuje się z obydwoma produktami i poprawia ich właściwości organoleptyczne.
Dowiedz się więcej tutaj: Kiedy zalecana jest witamina K i dlaczego
Przepis na sos tatarski
Do przygotowania wykwintnego sosu tatarskiego potrzebne będą:
- 1 szklanka zwykłego jogurtu greckiego
- 3 łyżki sosu ogórkowego lub 3-4 drobno posiekane ogórki korniszone
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- Opcjonalnie: kapary
Przygotowanie
- Wymieszaj wszystkie wyżej wymienione składniki w misce, aż uzyskasz możliwie gładką konsystencję.
- Zaleca się podawać sos zawsze dobrze schłodzony. Przed użyciem można go zostawić na kilka minut w lodówce, aby maksymalnie wydobyć jego smaki.
- Jeśli chcesz włączyć ten sos do diety wegańskiej, po prostu zamień jogurt grecki na sojowy. Możesz nawet użyć wegańskiego majonezu; żaden problem.
Sos tatarski, wykwintna przyprawa do wielu potraw
Jak widzieliśmy, sos tatarski to przyprawa, która ma wspaniały smak. Można go stosować do wielu rodzajów potraw. Ponadto stanowi źródło niektórych przeciwutleniaczy i wysokiej jakości witamin.
Z tego powodu możesz włączyć go do swojej diety, ale pamiętaj, aby ograniczyć jego spożycie, jeśli chcesz uniknąć nadwyżki kalorii, która mogłaby z czasem warunkować przyrost masy tłuszczowej.
Na koniec pamiętaj, że aby poprawić smak potraw, możesz dodać również przyprawy. Zazwyczaj dostarczają one wysokiej jakości fitochemikaliów, więc ich spożywanie wiąże się z lepszym zdrowiem. W rzeczywistości czasami sprzedaje się je nawet w postaci suplementów, w bardziej skoncentrowanej wersji, aby zmaksymalizować ich działanie przeciwutleniające.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
- Lee GY, Han SN. The Role of Vitamin E in Immunity. Nutrients. 2018;10(11):1614. Published 2018 Nov 1. doi:10.3390/nu10111614
- Srivastava M, Deal C. Osteoporosis in elderly: prevention and treatment. Clin Geriatr Med. 2002;18(3):529-555. doi:10.1016/s0749-0690(02)00022-8