Sos malinowy - prosty, domowy przepis

Nauczymy Cię, jak w prosty sposób przygotować sos malinowy, a także zalety tego czerwonego owocu, tak polecanego przez ekspertów żywienia.
Sos malinowy - prosty, domowy przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sos malinowy to doskonała opcja na uzupełnienie zarówno słodkich, jak i pikantnych dań. Wskazane jest, aby go przygotować w pełni sezonu na te owoce, ponieważ uzyskamy lepszy efekt końcowy. Należy również zaznaczyć, że jest to preparat, który zawiera w sobie dużą ilość składników odżywczych.

Warto wspomnieć, że wszyscy eksperci zgadzają się co do potrzeby dostarczania czerwonych owoców w naszej diecie. Owoce leśne zawierają duże ilości przeciwutleniaczy i ważne składniki odżywcze.

Jeśli uwzględnimy je w ramach zbilansowanej i zróżnicowanej diety, nasz stan zdrowia się poprawi. Aby to osiągnąć, zrób swój własny sos malinowy według naszego przepisu!

Przepis na sos malinowy

Zanim w pełni przejdziemy do przepisu, skomentujemy niektóre właściwości odżywcze malin. To owoc, które zawiera w sobie antocyjany. Te składniki odżywcze działają jak pigmenty, zapewniając czerwone zabarwienie. Są również w stanie neutralizować powstawanie wolnych rodników, zmniejszając ryzyko zachorowania.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Antioxidants, składniki te skutecznie zmniejszają częstość występowania chorób neurodegeneracyjnych. Nawet gdy choroba się rozwinie, znaczne spożycie tych roślinnych składników odżywczych może opóźnić jej postęp.

Maliny dostarczają ponadto witaminę C. Ten element jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Immunology, odpowiednie spożycie witaminy C zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, takich jak przeziębienie i grypa.

Na koniec nie możemy zapominać, że maliny przynoszą szczególne korzyści  w czasie ciąży, ze względu na zawartość kwasu foliowego.

Istnieją dowody naukowe wskazujące, że konieczne jest zwiększenie podaży tej witaminy w czasie ciąży, aby uniknąć wad rozwojowych u płodu. W rzeczywistości, zwykle przepisuje się jego suplementacje w tym okresie. Dodatkowy wkład poprzez dietę da pozytywne efekty.

Maliny

Dowiedz się więcej również na ten temat: Czy jeść owoce ze skórką czy je obierać?

Składniki

  • 250 gram świeżych malin.
  • Ćwiartka cytryny.
  • 100 gramów cukru.
  • odrobinę miodu.

Sos malinowy krok po kroku

Musisz zacząć od wlania wody do rondla, aby rozpuścić cukier. Aby ułatwić zrobienie gęstego syropu, podgrzewaj mieszaninę na wolnym ogniu, aby później osiągnąć temperaturę wrzenia. Po doprowadzeniu do wrzenia, ponownie obniż ciepło palnika i mieszaj, aby utworzyć syrop. Gdy tak się stanie, rondel zdejmuje się z ognia i pozostawia do ostygnięcia do temperatury pokojowej.

Gdy przygotowany syrop jest już zahartowany, nadszedł czas, aby przelać go do pojemnika blendera. Maliny myje się wodą w celu usunięcia zanieczyszczeń, a następnie również wrzuca się do pojemnika.

Ważne jest, aby miksować przez 2 lub 3 minuty, aż uzyskasz gęstą konsystencję, jak puree. W tym momencie można dodać odrobinę miodu, chociaż jest to opcjonalne.

Po zakończeniu procesu mielenia puree filtrujemy przez porcelanowe lub drobne sitko, aby usunąć nasiona z malin i uzyskać znacznie gładszy efekt. Konsystencja musi być gładka i niezbyt gęsta.

Na koniec dodaj kilka kropel soku z cytryny. Dzięki tej technice sos malinowy będzie lepiej odporny na utlenianie, aby na dłużej zachować swoje właściwości organoleptyczne. Można dodać więcej soku, jeśli lubisz kwaśny smak, ale to już sprawa osobista. Na koniec wszystko musisz bardzo dobrze wymieszać, aż składniki dobrze się połączą.

Miseczka malin

W tym momencie sos malinowy będzie gotowy. Wskazane jest, aby przechowywać go w lodówce w celu zapewnienia prawidłowych warunków konserwacji. Trzymaj go w dobrze zakrytym szklanym słoiku. W lodówce może stać kilka dni bez ryzyka zepsucia.

W ten sposób uzyskasz doskonały produkt, aby uzupełnić ciasta, jogurty, desery i wiele innych przepisów. Nawet z niektórymi mięsami może się świetnie komponować. Pamiętaj jednak, że kluczowa będzie jakość wybranych malin. Możesz zdecydować się na mrożone, choć wynik nie będzie tak dobry.

Dowiedz się więcej również z tego artykułu: Czy jeść owoce na diecie? Dowiedz się więcej!

Zrób sos malinowy, aby uatrakcyjnić desery

Przepis na sos malinowy jest bardzo prosty w wykonaniu. Ponadto dostarcza szereg ważnych przeciwutleniaczy, które pomagają utrzymać dobry stan zdrowia. Z drugiej strony pamiętaj jednak, że ten przepis zawiera dodane cukry, więc należy go spożywać z umiarem.

Najlepiej wprowadzić go do zróżnicowanej i zbilansowanej diety. W tym kontekście świetnie sprawdza się zarówno w daniach słodkich, jak i słonych. Pamiętaj, że możesz zmieniać konsystencję, dodając więcej lub mniej wody, aby uzyskać efekt zgodny z indywidualnymi upodobaniami. Jeśli wolisz, możesz nawet zamienić sok z cytryny na sok z pomarańczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Winter AN, Bickford PC. Anthocyanins and Their Metabolites as Therapeutic Agents for Neurodegenerative Disease. Antioxidants (Basel). 2019 Aug 22;8(9):333. doi: 10.3390/antiox8090333. PMID: 31443476; PMCID: PMC6770078.
  • Cerullo G, Negro M, Parimbelli M, Pecoraro M, Perna S, Liguori G, Rondanelli M, Cena H, D’Antona G. The Long History of Vitamin C: From Prevention of the Common Cold to Potential Aid in the Treatment of COVID-19. Front Immunol. 2020 Oct 28;11:574029. doi: 10.3389/fimmu.2020.574029. PMID: 33193359; PMCID: PMC7655735.
  • Valentin M, Coste Mazeau P, Zerah M, Ceccaldi PF, Benachi A, Luton D. Acid folic and pregnancy: A mandatory supplementation. Ann Endocrinol (Paris). 2018 Apr;79(2):91-94. doi: 10.1016/j.ando.2017.10.001. Epub 2018 Feb 9. PMID: 29433770.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.