Śniadania obniżające wysoki poziom trójglicerydów

Często słyszymy o negatywnym wpływie cholesterolu, ale rzadko słyszymy, że musimy obniżyć wysoki poziom trójglicerydów.
Śniadania obniżające wysoki poziom trójglicerydów
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2024

Często słyszymy o negatywnym wpływie cholesterolu, ale rzadko słyszymy, że musimy również obniżać wysoki poziom trójglicerydów. Trójglicerydy to kolejny ważny lipid, o którym należy pamiętać. Możemy go kontrolować, zmieniając sposób, w jaki przyrządzamy śniadanie!

Chociaż organizm wykorzystuje ten rodzaj tłuszczu jako źródło energii, jego nagromadzenie we krwi może prowadzić do poważnych chorób serca.

Na szczęście można to kontrolować za pomocą diety, zwłaszcza w przypadku niektórych pokarmów, które o wiele lepiej jest spożywać rano. Nie wahaj się ich wypróbować!

Śniadania redukujące wysoki poziom trójglicerydów

Oto kilka propozycji śniadaniowych, z których możesz skorzystać i zainspirować Cię do przygotowania zdrowych i smacznych opcji. Zmniejszenie wysokiego poziomu trójglicerydów może być łatwym celem do osiągnięcia z samego rana!

1. Kromka chleba żytniego z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia

Bagietka z oliwą z oliwek
Chleb, który jesz na śniadanie, może się różnić w zależności od Twoich preferencji, chociaż najbardziej zalecaną opcją jest żytni.

Aby zredukować wysoki poziom trójglicerydów w pierwszym posiłku dnia, należy spożywać zdrowe tłuszcze pochodzące z produktów spożywczych, takich jak oliwa z oliwek.

  • Zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 pomoże zminimalizować obecność we krwi tłuszczu, który ma tendencję do utwardzania tętnic i przeciążania wątroby.
  • Dlatego zdecydowanie zaleca się spożywanie oliwy z oliwek na śniadanie. Łyżeczką oliwy z pierwszego tłoczenia wystarczy polać kromkę żytniego chleba!

2. Jagody na wysoki poziom trójglicerydów

Aby obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, konieczne jest włączenie do diety owoców i warzyw.

  • Suszone owoce, takie jak rodzynki i daktyle, nie są zalecane.
  • Jednak truskawki, jagody, wiśnie lub maliny są wysoce zalecanymi opcjami w takich przypadkach. Mają niską zawartość fruktozy i są bogate w witaminę C.
  • Banany to kolejny idealny owoc do przygotowywania śniadań, który pomaga obniżyć wysoki poziom trójglicerydów.

Sądzimy, że może Cię również zainteresować: Trójglicerydy – obniż ich poziom o poranku!

3. Poranny napój redukujący trójglicerydy

Jeśli chcesz zredukować wysoki poziom trójglicerydów, doskonałą opcją jest włączenie tego napoju do śniadania. Uważaj jednak, aby nie dodawać pełnego mleka ani żadnego innego rodzaju tłuszczu, który mógłby sprawić, że ta zdrowa filiżanka kawy stanie się wrogiem dla twojego układu sercowo-naczyniowego!

Kobieta pije smoothie
Niektóre napoje mogą być doskonałym uzupełnieniem zdrowego śniadania.

Składniki

  • 1 jabłko
  • świeży szpinak (30 g)
  • Szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżka płatków owsianych (10 g)
  • 5 łyżek soku z cytryny (50 ml)

Przygotowanie

  • Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokładne umycie szpinaku i jabłka. Możesz zostawić skórkę na jabłku. Następnie, przed włożeniem do blendera, pokrój je na cztery części i usuń nasiona.
  • W blenderze wystarczy dodać kawałki jabłka, szpinak, sok z cytryny, łyżkę płatków owsianych i szklankę wody.
  • Miksuj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.
  • Wypij natychmiast jako część śniadania.

4. Postaw na płatki owsiane

Płatki owsiane są wysoce zalecane w prawie każdej diecie. Owies to król wśród zbóż. Bez wątpienia jest sprzymierzeńcem dla układu krążenia: pomaga regulować poziom cholesterolu i trójglicerydów, pomaga dbać o wagę i dodaje energii.

  • Sekret jego wielkich zalet tkwi w jego wkładzie rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika.
  • Zawiera beta-glukany i śluzy, które optymalizują i poprawiają metabolizm cholesterolu i trójglicerydów.

5. Awokado i arbuz

Arbuz to owoc, który zawiera najwięcej wody. I chociaż prawie nie zawiera fruktozy, zawiera znaczne ilości witamin, minerałów i likopenu.

W połączeniu z tostami i awokado (które jest źródłem jednonasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu oraz witamin C, B3 i B6) możesz uzyskać fantastyczny zdrowy dodatek śniadaniowy.

  • Kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 pomagają kontrolować wysoki poziom trójglicerydów.
  • Najlepiej spożywać nieco mniej niż pół awokado w połączeniu z porcją arbuza. Dzięki temu możesz dostarczyć organizmowi znaczne ilości błonnika, potasu, magnezu i witaminy C.

6. Jabłka i orzechy

Owsianka z owoami na śniadanie
Istnieje wiele pysznych przepisów na śniadanie z jabłkami, orzechami i innymi owocami.

Innym zdrowym połączeniem jest zielone jabłko z orzechami. Korzystając z tych dwóch składników, możesz przygotować fajną owsiankę, jogurt, a nawet smoothie. Należy zaznaczyć, że najlepszą opcją jest zjedzenie pokrojonego jabłka ze skórką i dodanie kilku orzechów.

  • To proste, smaczne, sycące i wspaniałe lekarstwo na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
  • Jabłka są bogate w przeciwutleniacze, pektyny oraz witaminy i minerały, które doskonale zwalczają wysoki poziom trójglicerydów.
  • Orzechy włoskie są z kolei bogate w tłuszcze jednonienasycone, działają przeciwzapalnie, zawierają witaminę E, kwas foliowy, magnez i wapń.

Spróbuj tego na śniadanie. Przygotuj miskę z 3-4 łyżkami naturalnego niesłodzonego jogurtu, kilkoma orzechami i jabłkiem (dowolnego koloru) i już dziś zacznij o siebie dbać. Za kilka miesięcy na pewno zauważysz różnicę w poziomie cholesterolu!

Możesz także przeczytać ten artykuł: Trójglicerydy – obniż je tymi 6 produktami

Zdrowe śniadanie pozwala zredukować wysoki poziom trójglicerydów!

Jeśli masz pytania dotyczące zbilansowanej diety dostosowanej do potrzeb Twojego organizmu, skonsultuj się z dietetykiem. Pamiętaj też, że wymienione przez nas propozycje to tylko niektóre z wielu możliwości pozwalających przygotować pyszne i zdrowe śniadanie.

Skorzystaj ze swoich śniadań, aby zacząć włączać więcej owoców do swojej diety, a zobaczysz, jak stosując również inne zdrowe nawyki, będziesz w stanie obniżyć wysoki poziom trójglicerydów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miller M, Stone N, Ballantyne C, Bittner V, Criqui M, Ginsberg H et al. Triglycerides and Cardiovascular Disease. Circulation. 2011;123(20):2292-2333.
  • Ben Slama F, Jebali N, Chemli R, Ben Rayana C, Achour A, Najar M et al. Dietary fiber in the diets of urban Tunisian women: Association of fiber intake with BMI, waist circumference and blood chemistry: Preliminary study. Clinics and Research in Hepatology and Gastroenterology. 2011;35(11):750-754.
  • Ooi E, Watts G, Ng T, Barrett P. Effect of Dietary Fatty Acids on Human Lipoprotein Metabolism: A Comprehensive Update. Nutrients. 2015;7(6):4416-4425.
  • Del Gobbo L, Falk M, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. The American Journal of Clinical Nutrition. 2015;102(6):1347-1356.
  • Ibarretxe D, Masana L. Metabolismo de los triglicéridos y clasificación de las hipertrigliceridemias. Clínica e Investigación en Arteriosclerosis. 2021;33:1-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.