Smażony ryż - poznaj łatwy domowy przepis!

Chociaż zapewne wydaje Ci się, że nie da się w domowej kuchni uzyskać smaku typowego dla chińskiego smażonego ryżu, to jednak faktem jest, że istnieją pewne sztuczki kulinarne, które pomogą Ci uczynić ten przepis tak smacznym, jak to tylko możliwe.
Smażony ryż - poznaj łatwy domowy przepis!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chińczycy spopularyzowali smażony ryż do tego stopnia, że jest to obecnie jedno z najczęściej spożywanych dań na świecie. W końcu ten produkt spożywczy jest naprawdę wszechstronnym składnikiem, który jest nawet wykorzystywany do przygotowywania słodkich deserów.

Aby zrobić smażony ryż na modłę chińską, najpierw koniecznie trzeba zrozumieć znaczenie procesu dobrego smażenia i przypraw wymaganych do uzyskania tego konkretnego dania. Bez nich Twój smażony ryż nie będzie po prostu smakował tak dobrze, jak powinien.

Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii dotyczącej jednego konkretnego rodzaju przyprawy, której wymaga opisywana przez nas receptura. Mówimy tutaj o sosie sojowym, niezbędnym dodatku do prawie wszystkich orientalnych produktów.

Ten składnik zapewni, że przygotowany przez Ciebie smażony ryż ma ten specyficzny, bardzo charakterystyczny smak, który odróżnia go od innych sposobów przyrządzania tego produktu spożywczego.

Ponadto jest to bardzo prosty, praktyczny i niedrogi sposób na przygotowanie tej potrawy. Nie ma zatem żadnego znaczenia, czy Twoje zdolności związane z gotowaniem stoją na wysokim poziomie, czy też raczej po prostu nie masz dużo czasu na gotowanie, więc nie jesteś zbytnio biegły w tej dziedzinie.

Sos sojowy sam w sobie sprawi, że przygotowany przez Ciebie smażony ryż będzie bardzo smaczny niezależnie od innych okoliczności!

Sałatka z ryżem

Chociaż zapewne wydaje Ci się, że nie da się w domowej kuchni uzyskać smaku typowego dla chińskiego smażonego ryżu, to jednak faktem jest, że istnieją pewne sztuczki kulinarne, które pomogą Ci uczynić ten przepis tak smacznym, jak to tylko możliwe.

Jednak zanim zaczniemy wyjaśniać Ci, jak zrobić to danie według naszego przepisu, musimy najpierw omówić kilka innych ważnych kwestii.

Smażony ryż i inne produkty spożywcze

Z żywieniowego punktu widzenia smażony ryż nie jest zbyt wysoko oceniany przez specjalistów. Nie oznacza to jednak, że jest to produkt spożywczy kategorycznie odradzany lub choćby przeciwwskazany.

W rzeczywistości ważna jest Twoja dieta i styl życia, który prowadzisz. Aby lepiej zilustrować znaczenie obu tych kwestii, to przytoczymy tylko popularne powiedzenie, że nie chodzi tylko o to, co jesz.

Siedzący tryb życia, wraz z dietą bogatą w tłuszcze, cholesterol i węglowodany, nie są po prostu dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Jednak nie ma niczego złego w jedzeniu smażonych potraw. Wystarczy po prostu pamiętać o tym, by nie przekraczać rozsądnej ich ilości. Zawsze powinieneś bowiem pamiętać o tym, że chociaż możesz jeść każdy rodzaj żywności, powinieneś unikać produktów spożywczych przetworzonych metodami przemysłowymi lub wytwarzanych syntetycznie.

Przeczytaj również: Złuszczanie naskórka za pomocą ryżu

Szybki w przygotowaniu i pyszny domowej roboty smażony ryż

Skoro omówiliśmy już wszystkie najważniejsze zagadnienia, pora przejść do konkretów. Oto będący bohaterem naszego dzisiejszego artykułu przepis na wspaniały, smażony ryż domowej roboty!

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 1 i 1/2 szklanki białego ryżu (180 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)
 • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (30 ml)
 • 1 łyżka stołowa soli (15 g)
 • 1 duża marchewka
 • 3 łyżki stołowe sosu sojowego (45 ml)
 • 1 duża cebula
 • 2 kawałki pora
 • 1 szczypta mielonego czarnego pieprzu

Sposób przygotowania opisywanego ryżu:

 • Na początek powinieneś wiedzieć o tym, że bardzo przydatnym urządzeniem będzie kuchenka mikrofalowa. Wynika to z tego, że pozwoli Ci ona znacznie przyspieszyć pracę.
 • Do odpornej na ciepło miski nalej wody. Następnie dodaj do niej trochę soli i oliwy z oliwek.
 • Teraz ustaw czasomierz kuchenki mikrofalowej na 90 sekund, a siłę grzania na maksymalną temperaturę i moc.
 • Po upływie wskazanego czasu wyjmij miskę z wodą z kuchenki mikrofalowej i dodaj do niej biały ryż. Ustaw urządzenie na 10 minut grzania w maksymalnej temperaturze.
 • W trakcie podgrzewania ryżu w kuchence mikrofalowej, posiekaj marchewkę, cebulę i pora na drobną kostkę.
Surowy ryż
 • Następnie rozlej odrobinę oliwy z oliwek na patelni, podgrzej ją i dodaj wszystkie warzywa.
 • Podsmażaj warzywa nie przestając ich regularnie mieszać. W ten sposób poszczególne składniki nie przypalą się, ani nie stracą swojego smaku i aromatu.
 • Dodaj teraz odrobinę sosu sojowego do warzyw i mieszaj dalej.
 • Gdy ryż jest gotowy, wyjmij go z kuchenki mikrofalowej, wysyp na patelnię, dodaj trochę więcej oliwy i sosu sojowego. Następnie dokładnie, lecz delikatnie wymieszaj całość.
 • Wszystkie składniki powinny być dobrze wymieszane, aby zapewnić najlepszy możliwy smak gotowej potrawy. Po kilku minutach skosztuj ryżu, aby upewnić się, że został on dobrze przyprawiony, odpowiednio do Twoich upodobań.
 • Na koniec zdejmij patelnię z ognia i posyp gotowy smażony ryż czarnym pieprzem.

Życzymy smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Leon Guerrero, R. T., Gebhardt, S. E., Holden, J., Kretsch, M. J., Todd, K., Novotny, R., & Murphy, S. P. (2009). White Rice Sold in Hawaii, Guam, and Saipan Often Lacks Nutrient Enrichment. Journal of the American Dietetic Association109(10), 1738–1743. https://doi.org/10.1016/j.jada.2009.07.008
 • FAO. (2004). El Arroz y la Nutrición Humana. Año Internacional Del Arroz, (Cuadro 1), 2. Retrieved from http://www.fao.org/rice2004/es/f-sheet/hoja3.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.