Śluz w nosie? 10 wskazówek, aby się go pozbyć

· Wrzesień 23, 2017
Czy ciągłe wydmuchiwanie nosa Cię już męczy? Zatem wypróbuj zamieszczone poniżej wspaniałe i w pełni naturalne metody, które pomogą Twojemu organizmowi pozbyć się tego uporczywego śluzu raz na zawsze!

Osoby, które drażni nadmiernie wydzielający się śluz w nosie powinny pocieszyć się nieco wiedząc o tym, że istnieje wiele naturalnych metod pozwalających nie tylko skutecznie rozwiązać ten problem, ale także i wyeliminować nieustannie cieknący śluz w nosie raz na zawsze. Efekt ten uzyskiwany jest dlatego, że metody te po prostu zwalczają jego przyczynę, a nie tylko skutki.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 10 wskazówek, które pozwolą Ci wyeliminować nadmiar śluzu cieknącego z nosa w sposób całkowicie skuteczny i w pełni naturalny. Czy jesteś gotów poświęcić kilka minut? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury!

Co wywołuje śluz w nosie w nadmiernych ilościach?

U każdego z nas w tym, czy w innym momencie życia nos zacznie wydzielać śluz w ogromnych ilościach, znacznie więcej, niż to ma miejsce w zwykłych okolicznościach. Zazwyczaj jest to związane z jakimś rodzajem infekcji lub choroby, jak na przykład przeziębieniem, grypą lub alergią sezonową.

Ponadto istnieją także inne przyczyny tej uporczywej dolegliwości. Mogą być one związane między innymi z dietą i brakiem odpowiedniego stopnia nawilżenia błon śluzowych nosa, dlatego też powinny być one naszym głównym celem w leczeniu tego problemu.

Katar sienny, przyczyna śluzu w nosie

Jednak ci z nas, którzy zmagają się z przewlekłym nadmiarem wydzielania śluzu z naszego nosa, powinni poddać się badaniom mającym na celu wykrycie wszelkich możliwych przyczyn. Pomoże to naturalnie pozbyć się tego problemu bez konieczności korzystania z leków syntetycznych, a dodatkowo umożliwi dotarcie do źródła problemu.

U dzieci również można wielokrotnie napotkać cieknący nieustannie z nosa śluz. Mają one bowiem tendencję do ciągłych katarów bez wyraźnych przyczyn.

Ponadto u dzieci ważniejsze jest skuteczne zapobiegnięcie tym dolegliwościom w naturalny sposób, bez narażania je na niepotrzebne ryzyko w postaci potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i prawidłowego rozwoju z powodu skutków ubocznych powszechnie stosowanych lekarstw.

Pozbądź się śluzu w naturalny sposób

Poniżej prezentujemy kilka najskuteczniejszych naszym zdaniem rad na pozbycie się tego niezwykle uciążliwego problemu.

1. Wyeliminuj ze swojej diety produkty nabiałowe

Nabiał i produkty mleczne są pierwszym rodzajem żywności, który powinniśmy jak najszybciej skreślić ze swojej codziennej diety. Wynika to z tego, że białko obecne w dużych ilościach mleku, znane jako kazeina, może powodować wydzielanie sporych ilości śluzu w górnych drogach oddechowych. A na dodatek bywa także środkiem powodującym alergie.

Spożywamnie nabiały może byc przyczyną powstawania śluzu w nosie

Jest całkiem możliwe, że nie zdajesz sobie sprawy z takiego wpływu kazeiny, nawet jeśli codziennie pijesz mleko. Jeśli jednak odstawisz je choćby na przez pewien czas, a następnie ponownie zaczniesz je pić, to z pewnością zauważysz, że wraz z powrotem do picia mleka, ponownie w Twoim nosie pojawił się śluz.

2. Zmniejsz spożycie produktów spożywczych zawierających skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą

Chociaż związek przyczynowo-skutkowy łączący śluz ze skrobią nie jest do tej pory zbyt dobrze zbadany i przez to znany, to jednak wiemy bez cienia wątpliwości, że skrobia rafinowana może powodować gromadzenie się nadmiernych ilości śluzu w naszym nosie, powodując uciążliwe dolegliwości z tym związane.

Skrobia rafinowana przyczyna śluzu w nosie

Powinieneś zatem ograniczyć spożycie produktów zawierających sporą ilość rafinowanej skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej, a następnie i zastąpić je produktami pełnoziarnistymi na bazie zbóż takich jak owies, ryż, orkisz, żyto lub kasza gryczana.

3. Pij większe ilości wody w ciągu doby

Paradoksalnie w celu wyeliminowania nadmiernych ilości śluzu i zapobiec jego wytwarzaniu, zaleca się picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie na pusty żołądek i poza posiłkami.

W ten sposób dostarczana do Twojego organizmu woda będzie wciąż stymulować procesy oczyszczania ciała z zalegających w nim toksyn i odpadów będących produktami przemiany materii. Oznacza to, że mówiąc w pewnym uproszczeniu, śluz przestanie być aż tak bardzo potrzebny do oczyszczania dróg oddechowych, zatem organizm obniży intensywność jego wytwarzania.

Jeśli trudno Ci pić samą wodę z uwagi na jej smak, czy też raczej jego brak, możesz pić zamiast tego lemoniady owocowe bez dodatku cukru lub np. herbaty i napary.

4. Pomyśl o urozmaiceniu swoich potraw ostrymi przyprawami

Przyprawy takie jak pieprz cayenne i imbir są doskonałe do przyprawiania żywności. Oprócz niezaprzeczalnych właściwości korzystnych dla Twojego zdrowia mają także cechy, które pozwalają zatrzymać śluz i zmniejszyć jego wydzielanie.

Możesz dodać pieprz cayenne w niewielkich ilościach, do wszystkich rodzajów potraw mięsnych, np. gulaszu. Imbir, z drugiej strony, można dodawać zarówno do potraw pikantnych, jak i słodkich.

5. Olejki eteryczne ułatwiające wykrztuszanie i rozrzedzające śluz

Możesz również użyć olejków eterycznych ułatwiających wykrztuszanie i rozrzedzających śluz, szczególnie w połączeniu z inhalatorem. Możesz także natrzeć sobie klatkę piersiową dodając uprzednio te olejki do dowolnego oleju roślinnego, takiego jak oliwa z oliwek, olej migdałowy, kokosowy lub sezamowy.

Olejki eteryczne zmieszają wydzielanie śluzu w nosie

Przykładami olejków eterycznych, których można użyć w tym celu, są:

 • Olejek eukaliptusowy
 • Olejek z cytryny
 • Olejek sosnowy
 • Olejek ravensara aromatica
 • Olejek kadzidłowy indyjski
 • Olejek z drzew iglastych
 • Olejek niaouli (melaleuca viridiflora)

6. Okład z gorczycy i siemienia lnianego

Aby zmniejszyć przekrwienie błon śluzowych dróg oddechowych, wskutek którego produkowany jest przez nie śluz w nosie w nadmiernych ilościach, można zastosować bardzo sprytną i prostą sztuczkę polegającą na przyłożeniu do piersi okładu z gorczycy czarnej lub sarepskiej i siemienia lnianego.

Niezbędne składniki:

 • 2 części nasion gorczycy
 • 1 część nasion siemienia lnianego
 • Gorąca woda (tyle, ile będzie jej potrzeba)

Sposób przygotowania opisywanego środka

 • Dobrze rozgnieć, np. w moździerzu nasiona (zawsze w stosunku 2 części gorczycy na 1 część siemienia lnianego) i wymieszaj z gorącą wodą tak, aby uzyskać jednorodną, gęstą pastę.
 • Rozprowadź ją na swoich piersiach i przykryj, najpierw tkaniną lnianą, a następnie dwiema warstwami wełnianymi.
 • Pozostaw tak pastę na minutę, a następnie zmyj ją letnią wodą.

7. Regularnie używaj imbiru

 • Przygotuj skoncentrowany napar z imbiru.
 • Umieść suchy ręcznik na swoich plecach, a następnie połóż na nim mokry ręcznik nasączony uprzednio przygotowanym naparem.
 • Przykryj całość kolejnym suchym ręcznikiem i pozostaw na plecach przez 5 minut oddychając w międzyczasie głęboko.

8. Cebula na stoliku nocnym

Jeśli zaczynasz zauważać, że śluz w nosie jest wydzielany w nadmiernych ilościach, możesz użyć pewnego znanego już od czasów starożytnych środka, szczególnie pomocnego wtedy, gdy śluz ten jest bardzo rzadki.

Cebula lekiem na śluz w nosie

Po prostu umieść surową cebulkę przekrojoną w połowie na swoim nocnym stoliku przy łóżku zanim pójdziesz spać.

Rankiem przekonasz się, że ten uporczywy śluz po prostu zniknął.

9. Opukiwanie

Technika ta jest stosowana głównie w przypadku dzieci, aby pomóc im usunąć śluz z dróg oddechowych. W tym celu wystarczy po prostu zgiąć dłonie w coś na kształt łódki, a następnie przez kilka minut lekko poklepywać na przemian klatkę piersiową i plecy miękkimi, lecz jednocześnie zdecydowanymi uderzeniami całych dłoni.

10. Napary z naturalnych środków wykrztuśnych

Najodpowiedniejszymi roślinami leczniczymi do przygotowania dobrego naparu o właściwościach wykrztuśnych są:

 • Nasiona anyżu zielonego
 • Imbir
 • Koper włoski
 • Eukaliptus biały (nie jest on jednak polecany w przypadku dzieci)
 • Cynamon
 • Czosnek

Uwaga: rośliny te nie są zalecane, jeśli cierpisz na przepuklinę roztworu przełyku (popularnie zwaną refluksem).