Słabe krążenie w nogach - najczęstsze objawy

W wielu przypadkach słabe krążenie w nogach i stopach jest spowodowane nieodpowiednim stylem życia. Najlepszą opcją zapobiegania temu problemowi jest nabycie zdrowych nawyków i pozostanie aktywnym.
Słabe krążenie w nogach - najczęstsze objawy
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2022

Słabe krążenie w nogach i stopach to sytuacja, w której krew ma trudności z przepływem przez żyły i tętnice. Wiele razy jest to spowodowane przyczynami genetycznymi, ale możliwe jest również, że jest to problem nabyty. W niektórych przypadkach jest to stan przejściowy, podczas gdy w innych może stać się problemem przewlekłym. Słabe krążenie w nogach i stopach może być również skutkiem choroby podstawowej.

Słabe krążenie w nogach i stopach

Żylaki
Kiedy krew nie przepływa prawidłowo do nóg i stóp, mogą wystąpić różne rodzaje dyskomfortu.

Słabe krążenie w nogach i stopach to stan, w którym krew nie przepływa prawidłowo przez żyły i tętnice. Może to prowadzić do różnych komplikacji, które w niektórych przypadkach mogą stać się poważne.

Przyczyn tego stanu jest wiele. Najczęstsze to:

 • Dziedziczność. To jest najważniejszy czynnik. Problemy stwarza niewłaściwa struktura układu krążenia.
 • Ciąża. Zmiany hormonalne rozszerzają żyły i utrudniają dobre krążenie.
 • Nadwaga i siedzący tryb życia. Warunki te utrudniają powrót krwi z nóg i stóp do i z reszty ciała.
 • Starzenie się. Naczynia krwionośne starzeją się i utrudniają krążenie.
 • Stosowanie środków antykoncepcyjnych. Powodują zmiany hormonalne, które czasami utrudniają krążenie.
 • Postawa. Długotrwała pozycja stojąca, siedząca lub ze skrzyżowanymi nogami sprawia, że krążenie jest mniej płynne.
 • Spożycie alkoholu i tytoniu.
 • Stres.
 • Miażdżyca. Jest to stan, w którym w naczyniach krwionośnych znajdują się blaszki tłuszczowe, co uniemożliwia normalne krążenie.
 • Inne choroby przewlekłe. Nieleczona cukrzyca i nadciśnienie również powodują problemy z krążeniem.

Słabe krążenie w nogach i stopach

Słabe krążenie w nogach i stopach powoduje różne objawy. Niektóre są bardzo oczywiste, takie jak obrzęk w tych obszarach. Inne często pozostają niezauważone, takie jak zmiany na skórze i paznokciach. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęstsze przejawy.

1. Obrzęk

Obrzęk jest objawem słabego krążenia w nogach i stopach. Kiedy ściany żył są słabe, dochodzi do nagromadzenia krwi, która prowadzi do poszerzenia tych żył. Daje to również początek słynnym żylakom. Ryzyko tego stanu jest umiarkowane: samo w sobie nie jest groźne, ale może prowadzić do powikłań.

2. Pajączki

Pajączki to małe rozszerzone żyły, które można zaobserwować pod skórą. Zwykle wyglądają podobnie do pajęczyn lub gałęzi drzew. Są prawie zawsze czerwone i nie wystają, ani nie wydają się mieć żadnej objętości. Przypominają żylaki, ale są mniejsze. Są spowodowane słabym krążeniem w nogach i stopach.

3. Mrowienie i skurcze

Uczucie mrowienia w nogach wskazuje na słabe krążenie. Jeśli oprócz tego występują skurcze, oznacza to, że problem może być poważniejszy. Możliwe, że jest to wynikiem złogów tłuszczu, które blokują prawidłowy przepływ krwi i powodują takie odczucia.

4. Zmiany paznokci

Słabe krążenie w nogach i stopach może również powodować zmiany koloru i objętości paznokci. Jeśli stają się grubsze i mają odcień od niebieskiego do fioletowego, może to być wynikiem słabego dotlenienia spowodowanego słabym krążeniem. Ten objaw występuje również w przypadku chorób układu oddechowego lub serca.

5. Zmiany w kolorze skóry

Kiedy zmienia się kolor skóry stóp lub nóg, możliwe, że jest to spowodowane słabym krążeniem. Jeśli tak, stopy mogą wydawać się białawe lub fioletowe. Również na stopach i nogach mogą pojawić się brązowe plamy, co może być oznaką postępu problemu.

6. Zmęczenie i brak prędkości

Zmęczenie oraz szybkie i ciężkie uczucie w kończynach są również objawami słabego krążenia w nogach i stopach. Często ma się wrażenie, że nie jest łatwo poruszać się zwinnie, a wtedy bardzo łatwo pojawia się zmęczenie. Możliwe, że wynika to z faktu, że składniki odżywcze nie docierają do tych obszarów prawidłowo z powodu nieprawidłowego krążenia.

7. Zmiany temperatury

Kiedy krew nie płynie prawidłowo, często pojawia się nagle uczucie bardzo zimnego lub bardzo gorącego w stopach i nogach. Dzieje się tak, ponieważ przepływ krwi nie jest normalny, a dotarcie do tych obszarów lub powrót do nich trwa dłużej. Powoduje to zmiany temperatury ciała.

8. Sucha i twarda skóra

Chociaż może się to nie wydawać, słabe krążenie w nogach i stopach prowadzi również do zmiany tekstury skóry w tych obszarach. Skóra może stać się sztywniejsza i sztywniejsza, a także może wyglądać na grubszą. Może wystąpić łuszczenie. Nie zawsze jest to oznaką problemów z krążeniem, ale może tak być.

9. Powolne gojenie

Jeśli krążenie jest słabe, białe krwinki nie poruszają się z odpowiednią prędkością przez kończyny. Wpływa to na mechanizmy odpornościowe. W rezultacie zamykanie i gojenie się ran może trwać dłużej. W rzeczywistości czasami na nogach lub stopach pojawiają się owrzodzenia, które mogą przekształcić się w owrzodzenia. To oznaka słabego krążenia.

10. Chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe jest jednym z objawów miażdżycy. Jest to choroba, w której dochodzi do zablokowania tętnic z powodu nagromadzenia złogów tłuszczowych. Jednym z jego skutków jest słabe krążenie w nogach i stopach. Osoba z tym schorzeniem często odczuwa ból po przejściu kilku kroków.

11. Inne możliwe objawy

Uważa się, że dwie inne oznaki słabego krążenia w nogach i stopach to brak włosów w tym obszarze i pękanie pięt. Te objawy nie mogą być traktowane jako bezpośredni objaw, ale sugerują, że mogą wystąpić problemy z krążeniem.

Co zrobić w przypadku słabego krążenia w nogach i stopach

Masaż łydki. Słabe krążenie w nogach i stopach
Regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić krążenie krwi w nogach i stopach. Podobnie jak masaże.

Oczywiście leczenie słabego krążenia w nogach i stopach będzie zależeć od przyczyny słabego krążenia. Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się pozostawania w tej samej pozycji przez dłuższy czas, regularnej aktywności fizycznej oraz noszenia wygodnych ubrań i butów.

Jeśli problem się powtarza, najlepiej udać się do lekarza. Być może będziesz musiał jedynie wprowadzić pewne poprawki do swojej diety i ogólnego stylu życia. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie pończoch uciskowych i nawyki, takie jak unoszenie nóg w nocy na kilka minut.

Jeśli problem jest poważniejszy lub istnieje choroba podstawowa, lekarz wskaże, jakie kroki należy podjąć. W zależności od stanu każdego pacjenta i jego ciężkości mogą istnieć różne opcje leczenia.

Zapobiegaj słabemu krążeniu dzięki zdrowym nawykom

Słabe krążenie w nogach i stopach nie jest czymś, co należy przeoczyć. Jeśli objawy występują często lub są poważne, najlepiej omówić je z lekarzem, aby mógł podjąć odpowiednie działania. Zdrowy tryb życia to najlepszy sposób na zapobieganie słabemu krążeniu w nogach i stopach. Zdrowa żywność, regularne ćwiczenia, dobry sen i utrzymywanie dobrego stanu umysłu to filary dobrego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rueda Pérez, C. A. (2021). Visualización de venas y arterias por contraste de fase de rayos X.
 • Arrate Negret, M. M., Linares Despaigne, M. D. J., Molina Hechavarría, V., Sánchez Imbert, N., & Arias Carbonell, M. M. (2013). Efectos secundarios de los anticonceptivos hormonales en usuarias del método asistentes a las consultas de planificación familiar. Medisan, 17(3), 415-425.
 • Calderón Simbaña, J. A. (2021). Sistema Masajeador para las extremidades inferiores (Bachelor’s thesis).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.