Żywność poprawiająca krążenie

Niektóre rodzaje żywności zawierają składniki, takie jak naturalne przeciwutleniacze, które mogą pomóc poprawić stan naszych naczyń krwionośnych i nasze krążenie. Opowiemy o nich w dzisiejszym artykule.
Żywność poprawiająca krążenie
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Żywność poprawiająca krążenie jest niezwykle ważna w diecie. Jest tak, ponieważ utrzymanie i poprawa krążenia ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom serca i ogólnie dobrej kondycji. Choroby sercowo-naczyniowe są obecnie główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.

Krew przepływa po całym ciele dzięki układowi krążenia. W ten sposób składniki odżywcze i tlen docierają do komórek i usuwają wszelkie odpady. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wiele właściwości szeregu produktów, które powinniśmy spożywać, jeśli zależy nam na poprawie krążenia.

Żywność poprawiająca krążenie

1. Limonka i cytryna

Witamina C zawiera wiele właściwości sprzyjających zdrowiu układu krążenia.

Żywność poprawiająca krążenie

Cytrusy są bogate w witaminę C, która jest niezbędna do tworzenia kolagenu i elastyny. Substancje te występują w postaci białek i pomagają kształtować ścianę naczyń włosowatych.

Picie soku z cytryny rano to świetny sposób na poprawę krążenia. Jeszcze lepiej jest, jeśli spożywasz skórkę z cytryny, ponieważ zawiera ona przeciwutleniacze. Jeśli uważasz, że cytryna jest zbyt kwaśna, użyj jej jako dressingu do sałatki.

Przeciwutleniacze zawarte w tych cytrusach pomagają zmniejszyć utlenianie lipoproteiny LDL, co może być związane z mniejszym ryzykiem rozwoju blaszek miażdżycowych.

2. Kurkuma

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Molecules, kurkuma ma właściwości przeciwzapalne. Większość korzyści, jeśli chodzi o poprawę zdrowia układu krążenia, wynika z przeciwutleniających właściwości kurkumy. Przeciwdziała działaniu wolnych rodników i toksyn w organizmie.

Ciało człowieka zazwyczaj neutralizuje naturalnie występujące wolne rodniki, ale jeśli pojawi się ich nadmierna produkcja, to istnieją różne formy powikłań, takie jak:

  • Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
  • Zwiększone ryzyko raka,
  • Przyspieszony proces starzenia,
  • Zwiększenie częstości występowania choroby Parkinsona, Alzheimera, miażdżycy i cukrzycy.

3. Imbir

Częste i nawykowe spożywanie imbiru pomaga zwiększyć energię i aktywuje krążenie krwi poprzez jej rozrzedzenie. Dietetycy zalecają codzienne spożywanie imbiru w postaci proszku. Możesz dodawać go do sosów, kremów warzywnych oraz w formie naparu.

4. Nasiona słonecznika

Słonecznik jest bogaty w dobre tłuszcze i naturalne przeciwutleniacze, takie jak witamina E.

Nasiona słonecznika

Nasiona te, oprócz dostarczania niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, są bogate w witaminę E. Charakteryzuje się ona doskonałą aktywnością przeciwutleniającą i jest jednym z najsilniejszych środków na wolne rodniki.

Spożywanie jednej łyżki nasion słonecznika każdego dnia pomoże Ci zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę E, a także poprawi zdrowie układu krążenia.

Ponadto, według jednego z badań, kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w tych produktach przyczyniają się do zmniejszenia ogólnoustrojowego stanu zapalnego, zmniejszając w ten sposób ryzyko sercowo-naczyniowe.

5. Czosnek

Ten produkt ma właściwości antykoagulacyjne. W ten sposób wspomaga krążenie krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów. Podobnie działa cebula.

Aby w pełni czerpać korzyści zdrowotne, staraj się spożywać jeden ząbek surowego czosnku dziennie. Jest to jedyny sposób zapobiegania degradacji insuliny, jego aktywnego składnika.

6. Woda

Picie dużej ilości wody jest doskonałe dla poprawy zdrowia układu krążenia, a także dla innych funkcji organizmu. Być może już wiesz, że woda jest niezbędna dla większości form życia.

Pomaga usuwać toksyny z organizmu, co niewątpliwie poprawia zdrowie układu krążeniu i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Dlatego staraj się pić od półtora do dwóch litrów (6-8 szklanek) wody dziennie, aby Twoje ciało było dobrze nawodnione. Pomaga to również w transporcie wszystkich niezbędnych składników odżywczych do narządów i tkanek.

7. Orzechy włoskie

Korzyści płynące z orzechów włoskich dla zdrowia układu krążenia są większe niż możesz sobie wyobrazić. Staraj się kontrolować ich spożycie, ponieważ mają wysoką zawartość tłuszczu.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie mają wysoką zawartość witaminy B3, która pomaga poprawić krążenie krwi. Ponadto zawarte w nich kwasy tłuszczowe przeciwdziałają cholesterolowi i stanom zapalnym w układzie krążenia.

8. Pomidory, arbuz i kantalupa

Te produkty zawierają likopen, przeciwutleniacz, który stymuluje krążenie krwi i zapobiega problemom z sercem, a także utlenianiu lipoprotein LDL. Pomidory pomagają również zapobiegać chorobom naczyniowym, takim jak arterioskleroza i zapobiegają tworzeniu się jonów tłuszczowych we krwi.

Inne zalecenia dotyczące poprawy krążenia

Poprawa krążenia

W przypadku obrzęku, uniesienie nóg po codziennej pracy pomoże nam złagodzić Twój dyskomfort. Oczywiście, aby zachować zdrowie i zapobiegać chorobom i dolegliwościom, musisz przestrzegać odpowiedniej diety. Musisz jednak przyjąć także szereg zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna i częste picie wody, o czym wspomnieliśmy powyżej.

Możesz także:

  • Kilka razy dziennie unosić nogi, aby zmniejszyć obrzęk.
  • Unikać noszenia ciasnych ubrań.
  • Spożywać pokarmy bogate w potas, który pomaga usuwać wodę przez nerki i zapobiega zaburzeniom równowagi ciśnienia krwi.

Zoptymalizuj swoją dietę, jedząc żywność poprawiająca krążenie.

Oprócz wyżej wymienionych produktów, wiele innych warzyw i owoców może poprawić krążenie. Jak widać, nie ma żadnej wymówki, aby nie włączać ich do diety i prowadzić zdrowego trybu życia. Poczujesz się znacznie lepiej i zapobiegniesz chorobom sercowo-naczyniowym.

Na koniec pamiętaj, że ćwiczenia są niezbędne do zapobiegania chorobom układu krążenia – musisz więc zacząć się ruszać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • He Y., Yue Y., Zheng X., Zhang K., et al., Curcumin, inflammation and chronic diseases: how are they linked? Molecules, 2015. 20 (5): 9183-213.
  • Watanabe Y., Tatsuno I., Omega 3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular diseases: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol, 2017. 10 (8): 865-873.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.