Skurcze menstruacyjne – wylecz za pomocą 5 naparów!

1 sierpnia, 2019
Bóle powodowane przez skurcze menstruacyjne mogą być bardzo denerwujące, a nawet wyniszczające organizm. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 gorących napojów, które mogą pomóc Ci złagodzić te uporczywe bóle menstruacyjne.

Miesiączka zazwyczaj występuje tylko raz w miesiącu. Niestety wiele kobiet odczuwa w jej trakcie bóle brzucha, skurcze menstruacyjne i ogólny dyskomfort. Jednak powinnaś wiedzieć, że istnieją pewne w pełni naturalne metody łagodzenia tych nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich między innymi gorące napoje.

Oczywiście najpierw zalecamy stosowanie zdrowej diety w celu zapobiegania i leczenia wszelkich dokuczliwych objawów podczas okresu. Na całe szczęście gorące napoje skutecznie łagodzą także skurcze menstruacyjne.

Ponadto najlepiej jest unikać picia kawy i herbaty podczas miesiączki, ponieważ zawarta w tych napojach kofeina może dodatkowo powodować podrażnienie, niepokój i zatrzymywać wodę w organizmie.

Unikanie picia kawy nie oznacza jednak, że nie możesz zamiast tego pić innych rodzajów napojów. Niektóre z nich bowiem mogą zapewnić naprawdę mnóstwo cennych korzyści dla zdrowia kobiet.

Poniżej zaprezentujemy Ci kilka interesujących propozycji, które bez wątpienia będą dla Ciebie świetnymi sojusznikami w walce z dolegliwościami powodowanymi przez bóle brzucha i skurcze menstruacyjne.

Gorące napoje łagodzące skurcze menstruacyjne

Bóle powodowane przez skurcze menstruacyjne mogą być bardzo denerwujące, a nawet wyniszczające organizm. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 gorących napojów, które mogą pomóc Ci złagodzić te uporczywe bóle i skurcze menstruacyjne.

Chociaż kobiety mają skłonność do stosowania środków przeciwbólowych w celu łagodzenia dolegliwości powodowanych przez skurcze menstruacyjne, możliwe jest złagodzenie bólu w pełni naturalnymi sposobami. Dlatego właśnie przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie wykaz najlepszych napojów, które pozwolą Ci skutecznie złagodzić tego typu uporczywe bóle.

1. Napar z rumianku

Pierwszym z gorących napojów łagodzących bóle brzucha i skurcze menstruacyjne, jaki znajduje się na naszej liście, jest napar z rumianku. Pamiętaj przy tym, że zawiera on aż dwa istotne dla Ciebie związki chemiczne zwane hipuranem (kwasem hipurowym) i glicyną.

Te substancje chemiczne mogą pomóc Ci rozluźnić mięśnie Twojej macicy, gdy masz skurcze menstruacyjne z powodu nadmiernego ich napięcia. Ponadto rumianek ma unikalne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ci zmniejszyć ogólne uczucie dyskomfortu.

Napar z rumianku

  • Aby zrobić sobie napar z rumianku, potrzebujesz do tego celu szklanki gorącej wody.
  • Następnie zaparzaj w niej torebkę z suszonym rumiankiem przez około 10 minut.
  • Następnie wyjmij torebkę z rośliną i dodaj do naparu sok z cytryny lub łyżeczkę miodu.

Zalecamy picie dwóch szklanek tego naparu na dobę. Szczególnie istotne będzie dla Ciebie pamiętanie o tym, aby zacząć go pić na mniej więcej tydzień przed spodziewanym przez Ciebie dniem rozpoczęcia Twojej menstruacji.

Powinnaś także wiedzieć o tym, że naukowcy prowadzą obecnie badania potwierdzające tezę, że właściwości antyskurczowe rumianku wynikają z jego wysokiej zawartości terpenoidów i flawonoidów, czyli składników o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczowym.

2. Napar z imbiru łagodzący skurcze menstruacyjne

Drugie miejsce na naszej liście zajmuje napar z imbiru. Jest to kolejny gorący napój, który może zdziałać cuda, łagodząc bóle brzucha i skurcze menstruacyjne.

Podobnie jak rumianek, ma on silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu może pomóc Ci w przypadku bolesnych skurczów macicy. Jego działanie jest bardzo proste i wiąże się z tym, że imbir odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu poziomu prostaglandyn w Twoim organizmie.

imbir na skurcze menstruacyjne

Ponadto, jeśli Twojemu okresowi towarzyszą nudności, rozstrój żołądka i ogólny dyskomfort, imbir może pomóc złagodzić te problemy i poczuć się lepiej.

Możesz zwiększyć swoją dzienną dawkę spożywanego imbiru dodając go na przykład do zup lub koktajli. Uważamy jednak, że napar z imbiru jest najsmaczniejszym sposobem jego spożywania. Dodatkową korzyścią jest również łagodzenie nieregularności miesiączkowania, a także zwalczanie ogólnego poczucia zmęczenia.

Zobacz także: Korzeń imbiru – jak używać go w walce z kaszlem?

3. Napar z cynamonu

Trzecia z kolei pozycja zajęta jest przez napar z cynamonu. Ten napój jest naprawdę fantastyczny dla Twoich dolegliwości. Jego przydatność opiera się przede wszystkim o jego właściwości przeciwzapalne. Jesteśmy przekonani, że jego regularne picie pomoże Ci złagodzić uporczywe bóle brzucha i skurcze menstruacyjne.

Napar z cynamonu

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżeczka do herbaty mielonego cynamonu (5 g)

Sposób przygotowania opisywanego naparu na skurcze menstruacyjne:

  • Najpierw doprowadź do wrzenia szklankę wody i dodaj do niej łyżeczkę do herbaty zmielonego cynamonu.
  • Następnie pozwól mu zaparzać się przez około dwie lub trzy minuty.
  • Jeśli chcesz, możesz dodać miód do naparu, aby go dosmakować.
  • Możesz pić tak uzyskany napój trzy razy w ciągu pierwszego dnia miesiączki.

4. Herbata miętowa

Herbata miętowa to kolejna świetna opcja łagodząca skurcze menstruacyjne. W rzeczywistości regularne jej picie pomaga Ci uspokoić żołądek i zapobiega także różnego rodzaju obrzękom oraz wzdęciom brzucha.

Jej działanie łagodzące i relaksujące sprawia, że przynosi ona ulgę zwłaszcza w przypadku uporczywych skurczów menstruacyjnych. Dodatkowo pomaga w leczeniu bólów głowy i łagodzi wszelkiego rodzaju problemy ze strony żołądka oraz jelit.

Liczne badania potwierdziły, że mięta rozluźnia mięśnie macicy, łagodząc tym samym bóle i skurcze menstruacyjne powodujące uciążliwe dolegliwości. Dodatkową korzyścią jest to, że napój ten jest po prostu bardzo smaczny. Zalecamy regularne picie go już na tydzień przed oczekiwanym przez Ciebie okresem.

Możesz pić od czterech do pięciu szklanek tej herbaty każdego dnia.

Przeczytaj również: Mięta polej: cenne korzyści i inne właściwości

5. Herbata z dodatkiem malin

Na koniec zalecamy stosowanie herbaty liściastej z dodatkiem malin na potrzeby łagodzenia skurczów menstruacyjnych. I chociaż jest to jedna z najrzadziej spotykanych na rynku odmian herbaty, jest bardzo smaczna i ma potencjał do zmniejszania dolegliwości bólowych w trakcie okresu.

Ponadto herbata liściasta z dodatkiem malin ma silne właściwości przeciwzapalne. A to oznacza, że jest ona bardzo przydatna w przypadku konieczności łagodzenia bólów żołądka i zapobiegania zaparciom.

Na koniec pamiętaj, że zamieszczona powyżej przez nas lista gorących napojów łagodzących bóle i skurcze menstruacyjne zawiera pewne naturalne produkty, które mogą być dla Ciebie bardzo przydatne. Jednak miej także na uwadze to, że jest ich znacznie więcej. Warto więc poszukać także innych, ciekawych alternatyw na własną rękę.

Jesteśmy bardziej, niż pewni, że znajdziesz dla siebie optymalny gorący napój, który działa najlepiej w Twoim wypadku i zmniejszy tak doskwierający Ci ból oraz dyskomfort w trakcie menstruacji.