Skrzepy krwi podczas okresu - Poznaj 5 faktów

Pojawienie się skrzepów krwi podczas miesiączki jest normalne, jednak gdy prócz tego występują bóle należy skontaktować się z lekarzem.
Skrzepy krwi podczas okresu - Poznaj 5 faktów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Chociaż skrzepy krwi podczas okresu są u wielu kobiet czymś normalnym, to i tak należy zwracać uwagę na to, czy oprócz nich nie mamy innych objawów. Nigdy nie zaszkodzi skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Jak twierdzą eksperci, każdy organizm jest inny i dlatego każda kobieta inaczej przechodzi swój cykl menstruacyjny. Z tego powodu skrzepy krwi podczas okresu wcale nie muszą oznaczać czegoś złego.

Poniżej podamy wszystkie szczegóły na ten temat.

Skrzepy krwi podczas okresu – dlaczego się pojawiają?

Aby lepiej zrozumieć co oznaczają skrzepy krwi, które możesz czasami zobaczyć w czasie miesiączki, zapoznaj się z następującymi faktami:

 • Ściany twojej macicy zmieniają się stopniowo, tak aby przygotować organizm do ewentualnej ciąży. Stają się one grubsze, wypełnione nową tkanką, tak aby jeśli zajdziesz w ciążę, mogły chronić płód.
Czerwone krwinki - skrzepy krwi podczas okresu
 • W przypadku braku ciąży, dodatkowe warstwy, które powstały wzdłuż błony śluzowej macicy są stopniowo uwalniane, powodując samą miesiączkę.
 • Jeśli zraniłeś się, twoja krew zaczyna krzepnąć. Jest to naturalny system obronny twojego organizmu chroniący przed zbyt dużą utratą krwi. Podczas miesiączki krew musi przepływać swobodniej, by mogła być wydalona.
 • Dlatego Twoja macica produkuje antykoagulant. Jeśli twój okres jest bardzo obfity, naturalny koagulant się zużyje i wtedy zwykle zaobserwujesz pojawienie się skrzepów.
 • Zazwyczaj skrzepy mają wielkość od 5 mm do 5 cm i występują one częściej u kobiet z obfitą miesiączką. Natomiast u tych kobiet, które mają znacznie mniej obfite miesiączki, skrzepy mogą nie pojawić się nigdy.
 • Należy pamiętać, że skrzepy najczęściej tworzą się podczas snu, mogą wtedy być grubsze i większe.

Skrzepy krwi podczas miesiączki – o czym warto pamiętać

1. Niedobór żelaza

Niedobór żelaza może być czasem prawdziwym kłopotem dla kobiety.

 • Często podczas obfitej miesiączki znacznie spada poziom żelaza. Jego niska zawartość w organizmie utrudnia macicy produkcje antykoagulantu, przez co zwiększa się ilość skrzepów.
 • Dlatego powinnaś okresowo badać poziom żelaza i jeśli jest taka konieczność zażywać suplementy przepisane przez lekarza.

2. Mała nierównowaga hormonalna

Powszechne jest występowanie skrzepów u dorastających dziewcząt i kobiet po porodzie. Dzieje się tak z powodu niewielkiej nierównowagi estrogenów i progesteronu, który może także występować tuż przed menopauzą.

3. Poronienie

Bardzo ważne! Jeśli próbujesz zajść w ciążę i zaobserwujesz pojawianie się żółtych lub zielonkawych skrzepów, może to oznaczać poronienie. Nie wahaj się skontaktować ze swoim lekarzem lub ginekologiem.

4. Endometrioza

Endometrioza to choroba z powodu której cierpią miliony kobiet. Jeśli Twoje miesiączki są bardzo bolesne i wykluczają aktywność życia codziennego, to bardzo możliwe, że cierpisz właśnie z jej powodu.

endometrioza
 • Endometrioza dotyka żeńskiego układu rozrodczego i charakteryzuje się tworzeniem bardzo gęstych zmian wokół macicy i innych pobliskich narządów. Wszystko to powoduje ból, który pojawia w czasie miesiączki, oraz występowanie licznych zakrzepów.

5. Choroby ginekologiczne

Jak mówiliśmy wcześniej, pojawianie się skrzepów jest powszechne u wielu kobiet. Jednak gdy Twoje miesiączki są bolesne, zawsze należy udać się na konsultację do swojego ginekologa.

 • Zapaleniu jajowodów na przykład bardzo często towarzyszy ból brzucha w okolicy miednicy, oraz pojawianie się skrzepów krwi podczas miesiączki.
 • Chorobę tą wywołują bakterie powodujące zakażenie, które rozwija się w szyjce macicy i rozprzestrzenia się na macicę, jajowody i jajniki.
 • Jest to bardzo bolesna i jedna z częściej występujących chorób ginekologicznych. Więc jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, nie zwlekaj tylko udaj się do ginekologa.
Rozmowa z lekarzem

Wiadomo także, że krzepnięcie krwi podczas okresu może być związane z obecnościom włókniaka lub torbieli. Wspomnij o tym podczas wizyty u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.