Skorupki jaj - poznaj 5 sposobów, jak je wykorzystać

Nie wyrzucaj skorupek jaj, ponieważ mają dużo składników odżywczych, dzięki którym możesz je ponownie wykorzystać. Sprawdź jak!
Skorupki jaj - poznaj 5 sposobów, jak je wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

Budzisz się rano, kierujesz swoje kroki do kuchni, włączasz ekspres do kawy i po ożywczej filiżance małej czarnej zaczynasz swój dzień. Jak? Oczywiście od śniadania. Być może na swój pierwszy posiłek wybierzesz jajecznicę, po której zostaną Ci skorupki jaj. Co z nimi zrobisz? Po lekturze tego artykułu z pewnością nie wyrzucisz ich do śmieci!

Czy słyszałeś o alternatywnych zastosowaniach skorupek jaj? Może wydaje Ci się to niewiarygodne, ale również z pozoru bezużyteczne skorupki, które skrywają smaczne i pożywne białko i żółtko, można ponownie wykorzystać.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że włączenie jajek do jadłospisu jest dobrą i zdrową decyzją. Znasz zapewne również wszystkie przepisy na pyszne dania z jajek oraz wiesz, w jakiej formie dostarczają organizmowi najwięcej składników odżywczych.

Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jaki jeszcze sposób można je wykorzystać? Warto wspomnieć, że skorupka jajka jest jednym z najdoskonalszych tworów matki natury, ponieważ skorupki zostały wykonane z niemal inżynierską precyzją.

Chociaż wydaje się być delikatna i krucha, w rzeczywistości jest trwała i solidna, dzięki czemu doskonale nadaje się do chronienia znajdującego się w niej materiału organicznego (zarodka kurzego) przed światem zewnętrznym.

Ale to nie wszystko. Jajka posiadają również dużą zawartość aminokwasów oraz innych cząsteczek ważnych dla zachowania i pielęgnacji nici DNA.

Skorupki jaj i ich alternatywne zastosowania

1. Wybielanie ubrań

Tak, dobrze przeczytałeś. Wiemy, że znalezienie skutecznego wybielacza w Twojej łazience nie byłoby dla Ciebie żadnym wyzwaniem, jednakże możesz również sięgnąć po znacznie tańszy i naturalny zamiennik, a mianowicie skorupki jaj.

Wystarczy owinąć je szczelnie gazą i umieścić w pralce, aby wybielić ubrania. Doskonale nadają się też do usuwania plam z ubrań.

skorupki jaj do wybielania ubrań

2. Skorupki jaj jako składnik odżywczy dla roślin

Wartościowe składniki odżywcze zawarte w jajach są dobre nie tylko dla ludzi. Poddane prostej obróbce skorupki jaj są doskonałym źródłem różnych składników odżywczych dla roślin.

Przygotuj szklany pojemnik, ciepłą wodę, skorupki jaj i odrobinę światła słonecznego. Dzięki tym składnikom zrobisz bardzo skuteczny koktajl witaminowy do pielęgnacji roślin.

Podlewaj swoje rośliny tak przygotowaną wodą przez 10 lub 15 minut, aby je odżywić i poprawić ich wygląd.

3. Domowa kreda

Składniki:

  • 1 łyżka mąki (10 g)
  • 1 szklanka bardzo gorącej wody (250 ml)
  • 5 zmielonych skorupek jaj
  • barwniki (opcjonalnie)
kredy ze skorupek jaj

Przygotowanie:

  • Najpierw w misce wymieszaj mąkę z gorącą wodą i dodaj 1 łyżkę stołową skorupek jaj.
  • Mieszaj, aż do uzyskania gęstej pasty.
  • Następnie dodaj wybrane barwniki i pozostałe składniki.
  • Umieść powstałą miksturę w foremkach.
  • Na koniec odstaw na trzy dni do wyschnięcia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Skorupki jajek – 6 niecodziennych zastosowań w domu

4. Zwalczanie szkodników i zwierząt

Jeśli gryzonie, ślimaki czy nawet koty doprowadzają Cię na skraj załamania nerwowego, bo niszczą Twój piękny i wypielęgnowany trawnik, skorupki jaj pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Należy je zmiażdżyć i rozrzucić po ogrodzie, aby rujnujące Twoją ciężką pracę szkodniki zaczęły znikać.

5. Jako kanał dobrej energii

Dla niektórych utrzymywanie właściwej równowagi ciała i umysłu bywa sporym wyzwaniem, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na przywrócenie sobie tej wewnętrznej harmonii.

Jajka przekazują pozytywną energię.

jajka

Ci, którzy wypróbowali tę praktykę, zapewniają, że jajko ma właściwość blokowania złych wibracji. Działa jak filtr dla ducha.

Więc na co czekasz? Wypróbuj niektóre z tych alternatywnych zastosowań skorupek jaj!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.