Skorupki jaj – poznaj 5 sposobów, jak je wykorzystać

· Lipiec 8, 2018
Skorupki jaj można wykorzystać ponownie. Sprawdź jak!

Budzisz się rano, kierujesz swoje kroki do kuchni, włączasz ekspres do kawy i po ożywczej filiżance małej czarnej zaczynasz swój dzień. Jak? Oczywiście od śniadania, być może na swój pierwszy posiłek wybierzesz jajecznicę, po której zostaną Ci skorupki jaj. Co z nimi zrobisz? Po lekturze tego artykułu z pewnością nie wyrzucisz ich do śmieci!

Czy słyszałeś o alternatywnych zastosowaniach skorupek jaj? Może się to wydawać niewiarygodne, ale również z pozoru bezużyteczne skorupki, które skrywają smaczne i pożywne białko i żółtko, można ponownie wykorzystać.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że włączenie jajek do jadłospisu jest dobrą i zdrową decyzją. Znasz również wszystkie przepisy na pyszne dania z jajek oraz wiesz, w jakiej formie dostarczają Twojemu organizmowi najwięcej składników odżywczych

Zobacz również:Kartony po jajkach; jak je wykorzystać?

Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jaki jeszcze sposób, poza kulinarnym, możesz wykorzystać jajka? Warto wspomnieć, że skorupka jajka jest jednym z najdoskonalszych tworów matki natury. Skorupki zostały wykonane z niemal inżynierską precyzją.

Chociaż wydaje się być delikatna i krucha, w rzeczywistości skorupka jajka jest trwała i solidna, dzięki czemu doskonale nadaje się do chronienia znajdującego się w niej materiału organicznego (zarodka kurzego) od świata zewnętrznego.

Ale to nie wszystko. Jajka posiadają również dużą zawartość aminokwasów oraz innych cząsteczek ważnych dla zachowania i pielęgnacji nici DNA.

Skorupki jaj i ich alternatywne zastosowania

1. Wybielanie ubrań

Tak, dobrze to przeczytałeś. Wiemy, że znalezienie skutecznego wybielacza na Twojej łazienkowej półce nie byłoby dla Ciebie żadnym wyzwaniem. Ale możesz również sięgnąć po jego znacznie tańszy i naturalny zamiennik – skorupki jaj.

Wystarczy owinąć je szczelnie gazą i umieścić w pralce, aby wybielić ubrania. Doskonale nadaje się też do usuwania plam z ubrań.

skorupki jaj do wybielania ubrań

2. Skorupki jaj jako składnik odżywczy dla roślin

Wartościowe składniki odżywcze zawarte w jajach są dobre nie tylko dla ludzi.

 • Poddane prostej obróbce skorupki jaj są doskonałym źródłem różnych składników odżywczych dla roślin.
 • Będziesz potrzebować tylko szklanego pojemnika, ciepłej wody, skorupek jaj i odrobiny światła słonecznego.
 • Dzięki tym składnikom stworzysz bardzo skuteczny koktajl witaminowy do pielęgnacji roślin.

Podlewaj swoje rośliny tak przygotowaną wodą przez 10 lub 15 minut, aby je odżywić i poprawić ich wygląd.

3. Domowa kreda

Składniki:

 • 1 łyżka mąki (10 g)
 • 1 szklanka bardzo gorącej wody (250 ml)
 • 5 zmielonych skorupek jaj
 • barwniki (opcjonalnie)
do zrobienia kredy możesz wykorzystać skorupki jaj

Przygotowanie:

 • W misce wymieszaj mąkę z gorącą wodą i dodaj 1 łyżkę stołową skorupek jaj.
 • Mieszaj aż do uzyskania gęstej pasty.
 • Dodaj wybrane barwniki i pozostałe składniki.
 • Umieść powstałą miksturę w foremkach.
 • Odstaw na trzy dni do wyschnięcia.

4. Zwalczanie szkodników i zwierząt

Jeśli gryzonie, ślimaki czy nawet koty doprowadzają Cię na skraj załamania nerwowego, bo niszczą Twój piękny i wypielęgnowany trawnik, skorupki jaj pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Należy je zmiażdżyć i rozrzucić po ogrodzie. Szybko zauważysz, że rujnujące Twoją ciężką pracę szkodniki zaczynają znikać.

5. Jako kanał dobrej energii

Dla niektórych utrzymywanie właściwej równowagi ciała i umysłu bywa sporym wyzwaniem, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na przywrócenie sobie tej wewnętrznej harmonii.

Jajka to idealne narzędzie do przekazywania pozytywnej energii.

jajka i skorupki jaj

Ci, którzy wypróbowali tę praktykę, zapewniają, że jajko ma właściwość blokowania złych wibracji. Działa jak filtr, ale dla ducha.

Więc na co czekasz? Wypróbuj niektóre z tych alternatywnych zastosowań skorupek jaj!