Skakanka - błędy najczęściej popełniane podczas treningu
Skakanka to szybki, wydajny i opłacalny trening, w którym potrzebujesz tylko jednego sprzętu. Każde środowisko jest odpowiednie do wykonywania tego ćwiczenia, wzmacniania koordynacji i wzmacniania ramion, nóg, a przede wszystkim serca. Skakanka ma jednak to do siebie, że bardzo łatwo jest nauczyć się nieprawidłowej rutyny.
Jak uniknąć błędów? Przede wszystkim musisz kontrolować długość liny. Jest to ważny element, ponieważ jej długość powinna być dostosowana do twojego wzrostu: im jesteś wyższy, tym dłuższa powinna być lina. Ponadto powinieneś wiedzieć, jaka skakanka nadaje się do danego treningu.
Skakanka – najczęściej popełniane błędy
Oddzielanie rąk od ciała podczas skakania na skakance to jeden z najczęstszych błędów. W tym przypadku używamy terminu „błąd” w odniesieniu do działania lub ruchu, którego nie wykonujesz prawidłowo. Dlatego, mimo że łatwo jest skakać na skakance, wymaga to bardzo dobrego przestrzegania techniki i unikania błędów takich jak te, które zobaczysz poniżej:1. Skakanie zbyt wysoko
Najlepszym sposobem na ćwiczenie oporu i zwiększenie prędkości jest to, że stopy znajdują się zaledwie kilka naście centymetrów nad ziemią. Celem nie jest skakanie jak najwyżej. Ważne, abyś robił to komfortowo i dostosowywał skoki do cech swojego ciała.
2. Skakanie w nierównym rytmie
Celem jest, abyś skakał w odpowiednim momencie, ustalając rytm, który możesz utrzymać podczas skrętów, które wykonujesz rękami i podczas skoków. Możesz zidentyfikować ten powszechny błąd, jeśli na przykład twoje stopy regularnie dotykają liny podczas skakania. Oznacza to, że Twoje stopy i ramiona nie poruszają się w tym samym czasie. Kiedy opanujesz ruch, możesz stopniowo zwiększać prędkość.
3. Nieprawidłowa postawa i przyczepność
Możesz zgarbić plecy i pochylić głowę, aby przepuścić linę, ale są to ruchy, których należy unikać i korygować. Musisz zachować wyprostowaną postawę , aby zmniejszyć ryzyko urazów pleców, ułatwić prawidłowe oddychanie i wykonać więcej skoków bez zatrzymywania się.
4. Niewłaściwa długość
Aby wybrać odpowiednią długość liny, dobrze jest stanąć jedną nogą na środku liny i unieść końce na bok, aż osiągną wysokość pach. To idealny pomiar – do pach. Nie powinna sięgać ani wyżej, ani niżej.
Pamiętaj, że nie wszystkie liny mają takie same wymiary i dlatego powinieneś dostosować je do swojego wzrostu. Zbyt długa lina może cię plątać przy każdym skręcie, a jeśli jest zbyt krótka, możesz przy każdym skręcie uderzyć się w głowę, a nawet spowodować wypadek.
5. Skakanka – trzymanie ramion zbyt daleko od ciała
Kluczem do sukcesu jest trzymanie łokci zwartych i koncentracja ruchów na nadgarstkach. Musisz trzymać ręce blisko ciała. W przeciwnym razie zaczniesz skracać długość liny i będzie ci trudniej wykonywać skoki.
Przeczytaj również: Ćwiczenia fizyczne po cesarskim cięciu – kiedy zacząć?
6. Nieprawidłowe trzymanie końców liny
Liny mają uchwyty, dzięki którym można je chwycić na każdym końcu, ale często ludzie trzymają je za same końce, a nie za uchwyt. W ten sposób można nadwyrężyć nadgarstki. Pamiętaj, aby owinąć dłonie wokół każdego końca, aby uzyskać najlepszy chwyt.
Podczas skakania po linie patrz prosto przed siebie i unikaj wznoszenia się zbyt wysoko.7. Patrzenie w dół
Jeśli patrzysz w dół podczas skakania na linie i starasz się obserwować każdy swój ruch, prawdopodobnie zaniedbujesz swoją technikę skakania, zwracając uwagę na każdy szczegół. W takim przypadku możesz mieć skłonność do popełniania różnego rodzaju błędów.
Najlepiej, abyś zawsze patrzył przed siebie. Nie musisz patrzeć na swoje ręce, ramiona, stopy, a nawet na linę. To niepotrzebnie dodaje więcej elementów do kontrolowania i utrudnia koncentrację.
8. Sztywność ciała
Ćwiczenie powinno być wykonywane tak płynnie, jak to tylko możliwe. Po nauczeniu się głównego wzorca ruchu, najbezpieczniejsze jest to, że zaczynasz wykonywać go płynnie i amortyzować upadek z bioder. Jeśli napinasz ciało podczas skakania i opierasz się naturalnemu skakaniu z powodu braku praktyki lub strachu przed porażką, zmarnujesz swój czas.
Skakania – zalecenia
Pamiętaj, że ruch, który sprawia, że lina się obraca, zaczyna się od nadgarstków. Podczas skoku łokcie powinny pozostać zgięte blisko ciała. Twoje przedramiona i ramiona również nie generują tego ruchu, uzupełniają tylko główne zadanie wykonywane przez nadgarstki.
Nie należy też lądować na ziemi podeszwami stóp, a jedynie ich czubkami. W przeciwnym razie możesz uszkodzić kolana. Twoim celem powinno być ugięcie kolan, unikanie sztywności i wszelkiego rodzaju kontuzji. Wreszcie, radzimy zachować dobrą postawę podczas ćwiczeń, a tym samym uniknąć wielu najczęstszych błędów podczas skakania na linie.
W miarę upływu czasu ćwiczenia możesz zacząć pochylać się do przodu. Przygarbienie się jest normalną reakcją, ale ważne jest, abyś starał się trzymać plecy prosto. Wyobraź sobie, że z każdym skokiem wbijasz się w podłogę stopami, podczas gdy twoja głowa unosi się w kierunku sufitu, jakby ciągnął ją sznurek. W taki sposób uzyskasz najlepsze wydłużenie osiowe, które pomaga prawidłowo skakać na skakance.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Canales, S. (2017). Influencia del salto de cuerda en la coordinación, velocidad, agilidad y resistencia cardiorrespiratoria. Instituto Politécnico de Leiria. https://iconline.ipleiria.pt/handle/10400.8/3012
- McDonnell, J., Zwetsloot, K. A., Houmard, J., & DeVita, P. (2019). Skipping has lower knee joint contact forces and higher metabolic cost compared to running. Gait & Posture, 70, 414–419. https://doi.org/10.1016/j.gaitpost.2019.03.028