Ćwiczenia fizyczne po cesarskim cięciu - kiedy zacząć?

W okresie poporodowym, oprócz radości i opieki nad dzieckiem, wiele matek dąży do odzyskania figury i dobrej kondycji.
Ćwiczenia fizyczne po cesarskim cięciu - kiedy zacząć?

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia, 2022

Po porodzie najważniejszy jest szybki powrót do zdrowia. Aby poprawić swoją kondycję, stopniowo możesz zacząć wykonywać niektóre ćwiczenia fizyczne. W tym artykule powiemy Ci, kiedy i jak możesz wznowić ćwiczenia fizyczne po cięciu cesarskim.

Poród cesarski wymaga interwencji chirurgicznej. Obejmuje nacięcie wykonane w brzuchu i macicy matki. Oznacza to, że w przeciwieństwie do porodu naturalnego powrót do zdrowia przebiega wolniej i wymaga większej opieki.

Z drugiej strony schudnięcie może zająć trochę więcej czasu, ponieważ przednie mięśnie brzucha zostały przecięte. Po operacji i urodzeniu dziecka konieczne będzie uzyskanie zgody lekarza na rozpoczęcie ćwiczeń i zminimalizowanie ryzyka.

Ćwiczenia fizyczne po cesarskim cięciu

To normalne, że po porodzie matka chce dobrze wyglądać i myśli o jak najszybszym wznowieniu aktywności. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ramy czasowe są różne ze względu na następstwa operacji. Ciało musi się zregenerować. Ponadto musisz upewnić się, że obszar jest dobrze wyleczony, zanim podejmiesz pewne ruchy.

Według badania naukowego przeprowadzonego w 2021 r. wcześniejsze doświadczenie bólu u pacjenta po cięciu cesarskim nie jest związane z jego obecnym poziomem aktywności, podobnie jak obecna aktywność nie jest związana z przyszłymi ocenami bólu. Dane te pokazują zalecenie, aby unikać bezczynności, aby pomóc w powrocie do zdrowia po cięciu cesarskim.

blizna po cięciu cesarskim
Cesarskie cięcie to operacja. Powrót do zdrowia wymaga określonej ilości czasu i należy go bezwzględnie przestrzegać.

Zalecenia ogólne

Operacja wiąże się z dużą dbałością o dobry powrót do zdrowia. Musisz bezwzględnie szanować okres poporodowy. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie wznowić ćwiczenia po cięciu cesarskim i cieszyć się jego korzyściami:

  • Nie zniechęcaj się: pamiętaj, że jest to proces, który wymaga czasu.
  • Jeśli przed ciążą byłaś w dobrej formie, łatwiej będzie Ci odzyskać sylwetkę i kondycję fizyczną.
  • Noś odzież uciskową: mogą to być pończochy, pasy lub spodenki uciskowe. Najważniejsze jest to, żebyś czuła się komfortowo.
  • Rozpocznij prawidłową dietę: wizyta u dietetyka to bardzo dobry pomysł na opracowanie planu zdrowej diety.

Kilka zalecanych ćwiczeń po cięciu cesarskim

Ponowna aktywność jest wyzwaniem, ponieważ dyskomfort, który możesz odczuwać, utrudnia przejęcie inicjatywy. Jednak ważne jest, abyś zaczęła się stopniowo poruszać .

1. Oddychanie brzuszne

Ćwiczenia hipopresyjne to takie, w których wykonuje się postawy w celu zmniejszenia ciśnienia w jamie brzusznej. Rzućmy okiem na procedurę krok po kroku:

  1. Musisz leżeć na plecach.
  2. Połóż ręce na brzuchu.
  3. Oddychaj głęboko przez nos i wydychaj przez usta. W tym procesie musisz napiąć mięśnie brzucha.
  4. Powtarzaj ćwiczenie, aż ukończysz serię. Na początek możesz wykonać od 5 do 10 powtórzeń.

2. Chodzenie

W pierwszych dniach po zabiegu najlepiej odpoczywać w domu. Jednak celem jest jak najszybsze wyjście na spacer, ponieważ pomoże to również oczyścić umysł. Ogólnie szacuje się, że możesz zacząć chodzić między drugim a czwartym dniem po cięciu cesarskim, w zależności od samopoczucia. Zaleca się zacząć bardzo powoli i stopniowo zwiększać tempo.

3. Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla mają na celu wzmocnienie dna miednicy i są idealne do kontrolowania pęcherza. Ponadto wspomagają przepływ krwi i pomagają wyleczyć się z bólu i przebytego cierpienia. Te ćwiczenia można wykonać w następujący sposób:

  1. Usiądź na krześle i oprzyj stopy na podłodze.
  2. Napnij mięśnie dna miednicy, jakbyś próbowała powstrzymać mocz.
  3. Wytrzymaj kilka sekund (możesz zacząć od pięciu sekund i stopniowo zwiększać czas).
  4. Na koniec weź głęboki wdech i wydech, rozluźniając skurcz.

4. Masaż blizny po cesarskim cięciu

Pomaga to w lepszym gojeniu tkanek. Zrób to, wykonując następującą procedurę krok po kroku:

  1. Połóż się na plecach.
  2. Pociągnij skórę wokół blizny w górę i w dół. Następnie zrób to na boki lub w różnych kierunkach.
  3. Staraj się na początku wykonywać delikatne ruchy, a później możesz je nieco bardziej intensywnie.
  4. Jeśli ćwiczenie powoduje ból, obrzęk lub krwawienie, najlepiej je przerwać.
  5. Skonsultuj się z lekarzem, zanim to zrobisz, aby być po bezpiecznej stronie.

5. Fizjoterapia

Fizjoterapia to kolejna opcja, gdy chcemy odzyskać funkcjonalność organizmu. Jest bardzo pomocna w leczeniu i pozwoli na większą mobilność w okolicy miednicy, brzucha i kręgosłupa lędźwiowego. Można ją rozpocząć około sześciu tygodni po porodzie. Badanie z 2012 r. wykazało skuteczność programu fizjoterapii w okresie po cesarskim cięciu.

6. Zajęcia aerobowe i sport

Powrót do ulubionego ćwiczenia po cesarskim cięciu zajmie trochę czasu. Najpierw musisz wzmocnić dno miednicy i okolice brzucha, a następnie zacząć wykonywać ćwiczenia o większym wpływie. Oto niektóre z tradycyjnych sportów i czas oczekiwania, abyś mogła się ich podjąć:

  • Siłownia: wskazane jest poczekanie, aż obszar miednicy zostanie dobrze wygojony. Będziesz musiała skonsultować się z odpowiedzialnym profesjonalistą, aby opracować odpowiednią rutynę.
  • Joga: na początku wskazane jest unikanie pewnych ćwiczeń i pozycji, które mogą powodować dyskomfort.
  • Pilates: delikatne ćwiczenia można wykonywać po 40 dniach. Pilates pomaga wzmocnić całą muskulaturę.
  • Bieganie lub jogging: należy poczekać 2 miesiące. Kiedy będziesz gotowa, jest to doskonały sposób na obniżenie wagi.
  • Jazda na rowerze: Możesz zacząć pod koniec drugiego miesiąca. Jedną z opcji jest rozpoczęcie od umiarkowanie statycznego.
  • Pływanie jest zawsze zalecane. Jeśli lubisz ćwiczyć w basenie, możesz również spróbować ćwiczeń aquagym lub dołączyć do zajęć.
ćwiczenie na cesarskie cięcie: pływanie
Pływanie to jeden z pierwszych sportów, które można wznowić po cięciu cesarskim.

Ćwiczenia, których należy unikać po cięciu cesarskim

Ćwiczenie, którego należy unikać po cięciu cesarskim, ma duży wpływ. Po trzech miesiącach będziesz mogła wykonać niektóre z następujących czynności:

  • Tenis ziemny
  • Koszykówka
  • Jazda konna

Rekonwalescencja po operacji jest kluczem do rozpoczęcia ćwiczeń po cięciu cesarskim. Priorytetem jest wzmocnienie brzucha i dna miednicy. Przed rozpoczęciem należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Ćwiczenia na świeżym powietrzu i ćwiczenia ukierunkowane na techniki oddechowe pomogą Ci się zrelaksować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Çıtak Karakaya İ, Yüksel İ, Akbayrak T, Demirtürk F, Karakaya MG, Ozyüncü Ö, Beksaç S. Effects of physiotherapy on pain and functional activities after cesarean delivery. Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):621-7. doi: 10.1007/s00404-011-2037-0. Epub 2011 Aug 10. PMID: 21830007. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21830007/
  • Nygaard IE, Wolpern A, Bardsley T, Egger MJ, Shaw JM. Early postpartum physical activity and pelvic floor support and symptoms 1 year postpartum. Am J Obstet Gynecol. 2021 Feb;224(2):193.e1-193.e19. doi: 10.1016/j.ajog.2020.08.033. Epub 2020 Aug 14. PMID: 32798462; PMCID: PMC7855223. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32798462/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.