Skóra do skóry: niezbędna technika po porodzie

Skóra do skóry: niezbędna technika po porodzie
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kontakt skóra do skóry występował w całej historii ludzkości. Później, wraz z wprowadzeniem zmedykalizowanej opieki porodowej został porzucony. Wyjaśniamy dlaczego i jakie są jego zalety.

Technika skóra do skóry, zwana także metodą kangura, to czynność wykonywana zaraz po porodzie. Polega na umieszczeniu noworodka na brzuchu lub klatce piersiowej matki, nawet bez przecięcia pępowiny.

W rzeczywistości ta metoda może być również stosowana kilka dni po urodzeniu. Ma wiele zalet zarówno dla zdrowia dziecka, jak i dla relacji między dzieckiem i matką. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie.

Technika skóra do skóry

Kontakt skóra do skóry między matką a dzieckiem po urodzeniu jest czymś, co ludzkość robiła na przestrzeni dziejów. Jest to niemal nieświadomy gest, za pomocą którego matka okazuje noworodkowi uczucie i opiekę.

Poród to dla dziecka skomplikowana sytuacja, ponieważ całkowicie przełamuje stan wyciszenia i komfortu, jakiego doświadczało w miesiącach ciąży. Już pierwszy kontakt z mamą może zapewnić mu spokój, dlatego warto zadbać o to doświadczenie.

Chociaż prawdą jest, że ta technika ma wiele zalet, w rzeczywistości były one wcześniej nieznane. Ta metoda została wynaleziona przez zwykły instynkt. Jednak z chwilą wprowadzenia instrumentalnej pomocy w porodzie, została ona porzucona.

Dziecko w ramionach

Ważne jest, aby zachęcać do kontaktu już od pierwszych chwil, ponieważ korzyści płynące z tej techniki są natychmiastowe.

Jak ćwiczyć kontakt skóra do skóry z dzieckiem?

Kontakt skóra do skóry polega w pierwszej kolejności na umieszczeniu noworodka na klatce piersiowej lub brzuchu matki. Zwykle odbywa się to bez przecinania pępowiny. Dziecko powinno leżeć wyciągnięte i oba tułowia powinny się dotykać.

Idealnie w tym czasie będzie również poszukiwanie sutka. Jednak dziecko nie musi ssać. Należy to zrobić zarówno w przypadku porodu drogami natury, jak i cesarskiego cięcia. Zalecany czas utrzymania tej pozycji to co najmniej godzina.

Ponadto ten gest można wykonać w pierwszych dniach życia dziecka. Nie dotyczy to wyłącznie momentu porodu. Aby to zrobić, idealnym rozwiązaniem jest znalezienie w ciągu dnia chwili na cieszenie się spokojem.

Matka powinna całkowicie odsłonić pierś i położyć na niej dziecko. Dziecko należy przykryć kocem, aby nie zmieniać regulacji temperatury ciała. Pamiętaj, że w młodym wieku system adaptacji narządów do otaczającego klimatu wciąż się rozwija.

W ten sposób oboje prawdopodobnie wejdziecie w stan spokoju. Przyniesie to korzyści, o których teraz opowiemy, ale jest to logiczne i zakładamy, że stres ustępuje sprzyjając temu stopniowi intymności. Nawet kwestia wahań temperatury, o której wspomnieliśmy znajduje w ten sposób rozwiązanie. Wynika to z tego, że w skórze znajduje się środek wspomagający homeostazę.

Korzyści z tej techniki

Korzyści płynące z kontaktu były badane przez wielu naukowców w ostatnich latach. Według badań opublikowanych w Cochrane Review poprawia interakcję między matką a dzieckiem, a także zmniejsza płacz po urodzeniu.

Okazało się, że emocjonalność między nimi znacznie wzrasta. Na przykład matka lepiej rozumie sygnały dziecka, a komunikacja staje się bardziej płynna, gdy jest ona w stanie szybko sprostać wymaganiom malucha.

Nawet według artykułu przeglądowego z Pontificia Universidad Católica de Chile prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej u kobiet jest mniejsze. W ten sam sposób wydaje się, że skraca to ilość dni w szpitalu po porodzie.

Kolejną korzyścią, jak się spodziewaliśmy, jest regulacja temperatury dziecka. Oznacza to, że pomaga w utrzymaniu odpowiedniej homeostazy organizmu, która jest niezbędna na tym etapie życia, aby wspomagać normalny rozwój.

Wreszcie, badanie University Nursing potwierdziło, że karmienie piersią jest częstsze u matek, które stosują tę technikę tuż po urodzeniu. Zaznacza również, że sprzyja inwolucji macicy i zmniejsza ryzyko infekcji, co wpływa na mniejsze spożycie leków przez kobiety w okresie połogu.

Matka z dzieckiem

Technika kontaktu skóra do skóry między matką a dzieckiem jest korzystna dla zdrowia obojga.

Przeczytaj także: Depresja poporodowa i stres – jak sobie z nimi radzić

Skóra do skóry, gdy tylko jest to możliwe

Pielęgnacja kontaktu skóra do skóry jest naturalna i instynktowna w momencie porodu. Skorzystają na tym zarówno matka, jak i syn. Jednak prawdą jest, że należy wziąć pod uwagę również wady.

Publikacja Postępu położnictwa i ginekologii wyjaśnia, że ​​w tym właśnie momencie mogą wystąpić komplikacje zagrażające życiu dziecka, choć minimalne, takie jak możliwość uduszenia przez nacisk. Mimo to należy zachęcać do jego praktyki poprzez doskonalenie przygotowania zespołu medycznego biorącego udział w porodzie.

Dlatego, jeśli zamierzasz mieć dziecko postaraj się poprawnie zapoznać się z tą techniką i jak ją wykonać. Również w momencie narodzin ciesz się pierwszym kontaktem z noworodkiem. W ten sposób możesz mieć pewność, że jego pierwsze doświadczenia ze światem będą mniej agresywne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brundi M, Ma, G., & Am, L. (n.d.). CONTACTO PIEL A PIEL MADRE/HIJO PREMATURO. CONOCIMIENTOS Y DIFICULTADES PARA SU IMPLEMENTACIÓN.
  • Martínez-Martínez, T., & Damian-Ferman, N. (2014). Beneficios del contacto piel a piel precoz en la reanimación neonatal. Enfermería Universitaria, 11(2), 61–66. https://doi.org/10.1016/s1665-7063(14)72666-1
  • Biblioteca Cochrane Plus, L., & con, contacte. (n.d.). Contacto piel-a-piel temprano para las madres y sus recién nacidos sanos.
  • Rodriguez-Alarcón Gómez, J., Elorriaga, I., Fernández-Llebrez, L., Fernández, A., Avellanal, C., & Sierra, C. (2011). Episodios aparentemente letales en las primeras dos horas de vida durante el contacto piel con piel. Incidencia y factores de riesgo. Progresos de Obstetricia y Ginecología, 54(2), 55–59. Retrieved from https://medes.com/publication/64855
  • Raies, C. L., Doren, F. M., & Torres, C. U. (2012). Efectos del contacto piel con piel del recién nacido con su madre. Index de Enfermeria. Fundación Index. https://doi.org/10.4321/s1132-12962012000300007
  • Abdulghani, Nawal, Kristina Edvardsson, and Lisa H. Amir. “Worldwide prevalence of mother-infant skin-to-skin contact after vaginal birth: A systematic review.” PloS one 13.10 (2018): e0205696.
  • Guala, Andrea, et al. “Skin-to-skin contact in cesarean birth and duration of breastfeeding: A cohort study.” The Scientific World Journal 2017 (2017).
  • Safari, Kolsoom, et al. “The effect of mother and newborn early skin-to-skin contact on initiation of breastfeeding, newborn temperature and duration of third stage of labor.” International breastfeeding journal 13.1 (2018): 32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.