Siedem wskazówek, jak poprawić głębokość przysiadów

Skupienie się na głębokości przysiadów jest szczególnie odpowiednie dla doświadczonych sportowców. Te wskazówki pomogą ci zrobić postępy, jeśli nie schodzisz tak głęboko, jak chcesz.
Siedem wskazówek, jak poprawić głębokość przysiadów

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak poprawić głębokość przysiadów. Być może znasz już wspólną radę udzielaną początkującym: nigdy nie wykańczaj ruchu do samego dołu. Jednak lata praktyki i badań w tej dziedzinie pokazują, że może to być świetne dla uzyskania siły i techniki.

Głębokie przysiady, zwane również pełnymi przysiadami, są odpowiednie dla doświadczonych sportowców. Obejmują mięśnie pośladkowe i ścięgna podkolanowe i są idealne do pracy nad obszarami, które rzadko są aktywowane w codziennych ruchach.

Oczywiście ich wykonanie stanowi większe wyzwanie. A niewłaściwie wykonane mogą prowadzić do kontuzji kręgosłupa lub kolan. Dlatego jeśli chcesz poprawić głębokość przysiadów, nie zabieraj się do tego bez uprzedniego przeczytania sprawdzonych przez nas wskazówek.

Wskazówki, jak poprawić głębokość przysiadów

Większe napięcie w rdzeniu i kolanach wynika z większej liczby włókien mięśniowych aktywowanych podczas schodzenia. Ponadto, osoba potrzebuje więcej siły, aby się podnieść, więc robienie głębokich przysiadów wymaga pewnego doświadczenia. Dzieje się tak, ponieważ osoba początkująca jest bardziej narażona na urazy pleców, kolan, a nawet naderwania mięśni.

Dlatego poniższe wskazówki dotyczące poprawy głębokości przysiadów są zalecane tylko tym, którzy już je znają. Co więcej, spróbuj tradycyjnej metody przysiadów, zanim zaczniesz je wykonywać, jeśli jesteś na etapie początkującym.

1. Ubierz odpowiednie buty

Jest to podstawowy warunek prawidłowego wykonania ruchu.Czasami podczas pierwszych przysiadów pięta nieco się unosi, co zmniejsza powierzchnię kontaktu stopy z podłożem. Jak możesz sobie wyobrazić, prowadzi to do niewielkich zaburzeń równowagi, które mogą spowodować utratę koncentracji.

W ten sposób odpowiednie buty, wraz z techniką mającą na celu skorygowanie tego braku równowagi, poprawiają sposób wykonywania głębokich przysiadów. Nie wszystkie buty nadają się do tego rodzaju treningu.

Najlepiej sprawdzają się buty do podnoszenia ciężarów, ale zapytaj trenera na siłowni, jaki typ jest dla Ciebie najlepszy.

Osoba wiążąca buty.
Buty do biegania niekoniecznie sprawdzają się w ćwiczeniach na siłowni, zwłaszcza w podnoszeniu ciężarów.

Sprawdź: Przysiady – najlepsze rodzaje ćwiczeń

2. Trenuj pośladki i ścięgna podkolanowe

Im głębsze zejście do przysiadu, tym więcej włókien mięśniowych pośladków i ścięgien podkolanowych, angażuje się w ten proces. Jeśli nie możesz zejść tak nisko, jak chcesz, prawdopodobnie te grupy mięśniowe nie są tak silne, jak wymaga tego wysiłek.

To, co możesz zrobić, to trenować je osobno, aby je wzmocnić poprzez ukierunkowane ćwiczenia. Tylko wtedy uzyskasz siłę potrzebną do podniesienia żądanego ciężaru poprzez pełne przysiady.

Po kilku tygodniach możesz poprawić głębokość przysiadów, które wykonasz bez problemu z odpowiednią siłą. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zalecamy ćwiczenia na pośladki i ścięgna podkolanowe.

3. Reguluj podnoszony ciężar

Jedną z porad, jak poprawić głębokość przysiadów, której nigdy nie należy przeoczyć, dotyczy regulacji obciążenia. Jest to bowiem jedna z głównych przyczyn, dla których sportowcy nie są w stanie robić postępów w swoich treningach.

To normalne, że w tym wariancie trzeba zmniejszyć wagę poprzez zwiększenie zakresu obniżania, co powoduje większe napięcie w kolanie i plecach. Dzieje się tak również poprzez zaangażowanie włókien mięśniowych, które rzadko aktywują się podczas tradycyjnych przysiadów.

Wiele osób postrzega to jednak jako synonimem opóźnienia treningu, a nawet słabości. W miarę postępów i oswajania się z techniką będziesz bowiem w stanie zbliżyć się do ciężaru, który podnosisz przy konwencjonalnych przysiadach. Stopniowo możesz nawet osiągnąć ten sam wynik.

W każdym razie ważna jest regulacja obciążenia podczas pierwszych treningów. Wybierz takie, z którym czujesz się komfortowo, ale które również stanowi wyzwanie zgodnie z Twoimi celami (przerost, tonacja, zdobywanie siły itp.).

4. Uważaj na swoją postawę pleców

Wiesz już, że technika i postawa są kluczowe podczas wykonywania ćwiczenia, jeśli masz już doświadczenie w podnoszeniu ciężarów. Często ludzie używają techniki zamiast siły, aby wykonać ruch, jak to często ma miejsce podczas zawodów w podnoszeniu ciężarów.

Kiedy atleta przygotowuje się do wyprostu podczas pełnego przysiadu, często zgina nieco plecy do punktu, w którym przypominają one skorupę żółwia. To ewidentny błąd techniczny, który może uniemożliwić pomyślne zakończenie ćwiczenia.

Do tego błędu dochodzi niezależnie od siły twoich nóg. Wynika on bowiem z faktu, że ćwiczący ma niewielką stabilność w rdzeniu (zarówno po stronie brzucha, jak i pleców). Zwróć uwagę, jeśli podczas podnoszenia wyginasz plecy bardziej niż powinieneś! Może to doprowadzić do nieukończenia serii.

5. Rozciągnij zaangażowane mięśnie i stawy

Kolejną przeszkodą, która może uniemożliwić prawidłowe głębokie przysiady, jest napięcie skoncentrowane w mięśniach i stawach. Jeśli obie te partie nie są odpowiednio przygotowane, poprzez ćwiczenia rozciągające i rozgrzewkowe, ich wydajność może być mniejsza.

Dlatego zwracaj uwagę na rozciąganie łydek, kostek, bioder, mięśnia czworogłowego, ścięgien podkolanowych. Zadbaj o wszystkie elementy zaangażowane podczas schodzenia i wychodzenia z przysiadu. Użyj taśm elastycznych, jeśli masz je pod ręką, i nie bój się poświęcić co najmniej 15 minut, jeśli planujesz podnosić duży ciężar.

6. Kontroluj swój oddech

To czynnik, który powinieneś już opanować, jeśli masz doświadczenie w podnoszeniu ciężarów. Ale być może nie tak bardzo, jeśli dopiero zaczynasz. Oddychanie jest kluczem do utrzymania postawy, unikania zaburzeń równowagi, dostarczania mięśniom wystarczającej ilości tlenu i koncentracji podczas wykonywania martwego ciągu.

Mówiąc prościej, powinieneś zrobić wdech przed zejściem (faza pierwsza). Następnie trzymasz powietrze podczas wykonywania głębokiego przysiadu (poprzez tzw. oddychanie śródbrzuszne)> A w końcu powoli wydychasz powietrze podczas podnoszenia się (faza druga).

W obu przypadkach (wdech i wydech) trzeba oddychać głęboko. W pierwszej fazie musisz zatrzymać powietrze i wykorzystać je na swoją korzyść, aby zrównoważyć rdzeń, zwłaszcza jeśli podnosisz znaczny ciężar.

7. Skoncentruj się podczas wykonywania głębokich przysiadów

Wreszcie, niezależnie od tego, czy właściwie zastosujesz podane przez nas rady, technika, siła i wytrzymałość na niewiele się zdadzą, jeśli nie skupisz się podczas ich wykonywania. Koncentracja decyduje o ukończeniu lub nieukończeniu powtórzenia do tego stopnia, że ​​jej brak może negatywnie wpłynąć na wyniki.

Przed wykonaniem przysiadu skup się tylko na nim. Odłóż na bok zmartwienia lub rozpraszające myśli, które mogą utrudniać koncentrację. Jeśli zastosujesz wszystkie te wskazówki, jak poprawić głębokość przysiadów, może szybko osiągnąć swoje cele.

Kobieta robi przysiady.
Koncentracja to tylko kolejna część techniki, więc skup się na wykonywanym ćwiczeniu.

Korzyści z poprawy głębokości przysiadów

Sportowcy często unikają głębokich przysiadów, ponieważ obawiają się kontuzje kolan. Choć prawdą jest, że w tym obszarze generuje się większe napięcie, to badania i analizy wskazują, że jego wykonanie jest bezpieczne, a nawet korzystne dla kolana.

Możesz bez problemu wykonywać głębokie przysiady, o ile stopniowo zwiększasz obciążenie, dbasz o swoją postawę i masz świadomość możliwego dyskomfortu podczas podnoszenia się lub schodzenia.

Niektóre z zalet to:

  • Poprawiają siłę i wydajność funkcjonalną: w European Journal of Sports Science w 2020 roku opublikowano badanie, które objęło 53 sportowców. Wykazało ono, że pełne przysiady są lepsze niż jakikolwiek inny wariant pod względem zwiększania siły mięśni i ogólnej wydajności.
  • Zwiększają twoją stabilność: coś, co może być korzystne przy wykonywaniu innych rodzajów ćwiczeń na tułów lub dolną część tułowia. Dzięki nim osiągasz lepszą równowagę, a nawet możesz poprawić złą postawę podczas chodzenia.
  • Ćwiczą całe Twoje ciało: ich wykonanie bowiem angażuje mięśnie dolnej, środkowej i górnej części ciała. Z tego powodu przysiady są uważane za kompleksowe ćwiczenie, idealne dla osób, które chcą się wzmocnić lub uzyskać większą wytrzymałość na siłowni.
  • Wzmacniają Twoje kolana: jeśli weźmiesz pod uwagę podane wskazania, nie tylko unikniesz kontuzji kolan, ale nawet je wzmocnisz. Więzadła i otaczające je mięśnie stają się mocniejsze, co zapobiega kontuzjom przy innych rodzajach treningów.
  • Aktywują inne grupy mięśniowe: szczególnie te znajdujące się w pośladkach i ścięgnach podkolanowych, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Doskonale nadają się do pracy nad partiami niedostępnymi przy innych rodzajach ruchów.

Ćwicz i zwiększaj głębokość przysiadów

Z tych wszystkich powodów musisz regularnie włączać głębokie przysiady do swoich treningów. Jednak nie powinny zastępować one całkowicie innych ćwiczeń przeznaczonych dla zaangażowanych grup mięśni. W każdym razie ważne jest, aby je urozmaicać, aby uniknąć monotonii.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, oprócz uwzględnienia powyższych wskazówek, zatrudnij trenera, który poprowadzi Cię w zależności od Twojego poziomu i celów, .


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pallarés, J. G., Cava, A. M., Courel-Ibáñez, J., González-Badillo, J. J., & Morán-Navarro, R. Full squat produces greater neuromuscular and functional adaptations and lower pain than partial squats after prolonged resistance training. European journal of sport science. 2020; 20(1): 115-124.
  • Ramírez, L. F. C., & Chaparro, R. E. A. La sentadilla: un ejercicio fundamental en la actividad física y el deporte. Revista digital: Actividad Física y Deporte. 2015; 1(1).
  • Robertson, D. G. E., Wilson, J. M. J., & Pierre, T. A. S. Lower extremity muscle functions during full squats. Journal of Applied Biomechanics. 2008; 24(4): 333-339.
  • Schoenfeld, B., & Williams, M. Are Deep Squats a Safe and Viable Exercise?. Strength & Conditioning Journal. 2012; 34(2): 34-36.
  • Weiss, L. W., Frx, A. C., Wood, L. E., Relyea, G. E., & Melton, C. Comparative effects of deep versus shallow squat and leg-press training on vertical jumping ability and related factors. The Journal of Strength & Conditioning Research. 2000; 14(3): 241-247.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.