Crossfit - poznaj korzyści i potencjalne zagrożenia tej formy treningu

Crossfit jest dyscypliną sportową, która może przynieść istotne dla zdrowia korzyści, jeśli jest odpowiednio uprawiana. Istnieją jednak pewne zagrożenia, o których nie możemy zapominać. Dowiedzmy się więcej na ten temat. 
Crossfit - poznaj korzyści i potencjalne zagrożenia tej formy treningu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Crossfit jest treningiem siłowym i kondycyjnym o dużej intensywności. W ostatnich latach szczególnie zyskał na popularności, na całym świecie. Chociaż jego początkowym celem było przygotowanie ludzi do pracy z wysokimi wymaganiami fizycznymi, dziś crossfit dostosował się do wszystkich rodzajów odbiorców. Czy znasz korzyści i zagrożenia związane z tą dyscypliną sportu?

Crossfit jako trening kondycyjny oraz siłowy jest atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy pragną zbudować swoją masę mięśniową, schudnąć i zyskać wytrzymałość. Mimo to istnieją pewne zagrożenia i negatywne aspekty tego treningu.

Jak w każdym przypadku, ważne są staranność, stosowanie się do zasad i umiar. Poniżej analizujemy najważniejsze kwestie, towarzyszące uprawianiu tej dyscypliny.

Crossfit – czym właściwie jest?

Zanim poznasz korzyści i zagrożenia związane z crossfitem, ważne jest, aby dokładnie poznać charakterystykę tej dyscypliny i jej najważniejsze elementy składowe.

Crossfit - siłownia i ciężary

Crossfit to forma treningu oparta na stale zmieniających się ćwiczeniach, z ruchami funkcjonalnymi wykonywanymi w określonym czasie. Trening nie powinien przekraczać 50 minut.

Zajęcia, które są praktykowane w ramach treningu obejmują ćwiczenia sercowo-naczyniowe, podnoszenie ciężarów i pracę siłową. Ma to również na celu zbadanie różnych umiejętności i możliwości fizycznych danej osoby.

Konieczne jest jednak zapewnienie sobie odpowiedniej kondycji fizycznej, elastyczności, równowagi oraz wytrzymałości mięśniowej i oddechowej.

Wymaga to również prawidłowej biomechaniki ruchu, gdyż złe wykonanie ćwiczeń prowadzi do urazów kręgosłupa, stawów i dolegliwości innych części ciała. Zatem jakie korzyści i zagrożenia wynikają z uprawiana crossfitu?

Crossfit – korzyści i zagrożenia z tym związane

Mimo, iż crossfit w ostatnim czasie zyskał miliony zwolenników na całym świecie, jego uprawianie wciąż jest przedmiotem pewnych kontrowersji. Podczas gdy wiele z jego zalet zostało popartych badaniami, wiele przypadków urazów i poważnych konsekwencji doprowadziło do przemyśleń i obaw, iż może on stanowić niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia.

Najczęściej problem stanowi brak odpowiedniego przygotowania kondycji fizycznej i zdrowia, przed podjęciem treningu crossfitowego. Niektórzy niestety decydowali się na intensywne treningi, bez nadzoru trenera i ekspertów.

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo korzyściom i zagrożeniom.

Korzyści płynące z treningu crossfit

W przeciwieństwie do tego, co uważa wielu ludzi, crossfit nie jest ekskluzywnym rodzajem treningu dla sportowców o wysokich predyspozycjach siłowych.

W rzeczywistości jest to trening, który przy odpowiedniej ostrożności może być dostępny dla większości osób. Konieczne jest jednak, aby poznać najważniejsze informacje dotyczące tej dyscypliny i dostosować swój trening do własnych możliwości fizycznych.

Rutyna treningowa nie jest taka sama dla każdego z nas. Różnić będzie się w zależności od zaawansowania naszej aktywności fizycznej. Inaczej dobierzemy ćwiczenia do osoby, która prowadzi raczej siedzący tryb życia z małymi wyjątkami; inaczej dla czynnego sportowca.

Z tego powodu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie oceny sprawności fizycznej, jeszcze przed rozpoczęciem treningu i ćwiczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje i respektując biomechanikę ruchu przy każdym ćwiczeniu, crossfit oferuje nam interesujące korzyści. Wśród nich warto zwrócić uwagę, że crossfit:

 • Zwiększa opór sercowo-naczyniowy i oddechowy.
 • Potęguje wytrzymałość fizyczną.
 • Usprawnia zdolność do koordynowania i utrzymywania równowagi.
 • Poprawia nastrój i poczucie własnej wartości.
 • Przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej.
 • Pomaga schudnąć (uważany jest za sport “spalający tłuszcz”).
 • Zacieśnia relacje międzyludzkie, jest bowiem sportem w pewnym sensie grupowym.

Crossfit i niebezpieczeństwa z tym związane

Jak już wspomnieliśmy, praktykowanie crossfit może być też niebezpieczne. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków zapobiegawczych i należytej ostrożności może przyczynić się do dokuczliwych dolegliwości zdrowotnych.

 

Badanie pleców

Jeśli nie ocenimy swojego aktualnego stanu zdrowia należycie, bądź wykonywać będziemy ćwiczenia bez wystarczającej wytrzymałości fizycznej – narazimy się na problemy ze zdrowiem. Poniżej znajdziesz najczęstsze urazy towarzyszące crossfitowi:

 • Urazy mięśni, więzadeł, ścięgien i kości.
 • Urazy rdzenia kręgowego.
 • Osłabienie i długotrwałe zmęczenie.
 • Zmiany w układzie krążenia, takie jak wzrost ciśnienia krwi.
 • Rabdomioliza, zaburzenie polegające na rozpadzie tkanki mięśniowej. Produkując uwalnianie zawartości włókien mięśniowych we krwi, prowadzi do problemów takich jak niewydolność nerek i arytmia.

Po badaniu fizykalnym lekarz może określić nasilenie i lokalizację zmiany zwyrodnieniowej.

Crossfit – najważniejsze wskazówki

Ten program ćwiczeń opiera się na wzroście dziesięciu najważniejszych zdolności siłowych. Jego początki sięgają 2001 roku i kalifornijskiej policji, wobec której zastosowano takie treningi. Twórcą tej dyscypliny jest Greg Glassman. 

Trening - kobieta wykonuje skok

Aby crossfit był bezpieczny, należy postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami. Po pierwsze, niezwykle ważne jest, aby określić w jakiej kondycji jest Twoje zdrowie jest i czy istnieją jakiekolwiek możliwe przeciwwskazania uprawiania tej dyscypliny.

 • Nie ignorujmy faktu, że intensywne ćwiczenia nie są zalecane w przypadku niektórych z chorób i dolegliwości. 

Bardzo ważne jest też, aby uzyskać poradę od trenera specjalizującego się w tej dyscyplinie. Profesjonalista będzie w stanie nauczyć Cię ćwiczeń w sposób, który pozwoli zmniejszyć ryzyko urazów.

Inne zalecenia

 • Zacznij od umiarkowanych ćwiczeń i praktyk dostosowanych do Twojej kondycji fizycznej.
 • Stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń.
 • Poświęć wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i rekonwalescencję.
 • Zapewnij sobie odpowiednie nawilżenie.
 • Utrzymuj zdrową i zrównoważoną dietę.
 • Pamiętaj, że przed treningiem należy rozgrzać się i rozciągnąć. Rozgrzewka jest niezwykle istotna przy każdej dyscyplinie sportu.

Czy marzy Ci się rozpoczęcie treningów siłowych i kondycyjnych typu crossfit? Pamiętaj, aby rozważyć wszystkie za i przeciw, każdą z korzyści i wszelkie zagrożenia.  

Oceń stan swojego zdrowia i własne możliwości na tym etapie życia. Nie próbuj imponować innym możliwościami, których jeszcze nie posiadasz. Może skończyć się to katastrofalnie dla Twojego zdrowia. Zacznij od badań i konsultacji z wyszkolonym trenerem crossfitu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gianzina, E.A., Kassotaki, O.A. The benefits and risks of the high-intensity CrossFit training. Sport Sci Health 15, 21–33 (2019). https://doi.org/10.1007/s11332-018-0521-7
 • Ghadieh, A. S., & Saab, B. (2015). Evidence for exercise training in the management of hypertension in adults. Canadian family physician Medecin de famille canadien, 61(3), 233–239.
 • Meyer, J., Morrison, J., & Zuniga, J. (2017). The Benefits and Risks of CrossFit: A Systematic Review. Workplace Health and Safety. https://doi.org/10.1177/2165079916685568
 • Claudino JG, Gabbett TJ, Bourgeois F, et al. CrossFit Overview: Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med Open. 2018;4(1):11. Published 2018 Feb 26. doi:10.1186/s40798-018-0124-5
 • Choi EJ, So WY, Jeong TT. Effects of the CrossFit Exercise Data Analysis on Body Composition and Blood Profiles. Iran J Public Health. 2017;46(9):1292–1294.
 • Esco, M. CrossFit Review. WebMD. https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/crossfit-review#1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.