Crossfit - poznaj korzyści i potencjalne zagrożenia tej formy treningu

Crossfit jest dyscypliną sportową, która może przynieść istotne dla zdrowia korzyści, jeśli jest odpowiednio uprawiana. Istnieją jednak pewne zagrożenia, o których nie możemy zapominać. Dowiedzmy się więcej na ten temat. 
Crossfit - poznaj korzyści i potencjalne zagrożenia tej formy treningu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Crossfit jest treningiem siłowym i kondycyjnym o dużej intensywności. W ostatnich latach szczególnie zyskał na popularności, na całym świecie. Chociaż jego początkowym celem było przygotowanie ludzi do pracy z wysokimi wymaganiami fizycznymi, dziś crossfit dostosował się do wszystkich rodzajów odbiorców. Czy znasz korzyści i zagrożenia związane z tą dyscypliną sportu?

Crossfit jako trening kondycyjny oraz siłowy jest atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy pragną zbudować swoją masę mięśniową, schudnąć i zyskać wytrzymałość. Mimo to istnieją pewne zagrożenia i negatywne aspekty tego treningu.

Jak w każdym przypadku, ważne są staranność, stosowanie się do zasad i umiar. Poniżej analizujemy najważniejsze kwestie, towarzyszące uprawianiu tej dyscypliny.

Crossfit – czym właściwie jest?

Zanim poznasz korzyści i zagrożenia związane z crossfitem, ważne jest, aby dokładnie poznać charakterystykę tej dyscypliny i jej najważniejsze elementy składowe.

Crossfit - siłownia i ciężary

Crossfit to forma treningu oparta na stale zmieniających się ćwiczeniach, z ruchami funkcjonalnymi wykonywanymi w określonym czasie. Trening nie powinien przekraczać 50 minut.

Zajęcia, które są praktykowane w ramach treningu obejmują ćwiczenia sercowo-naczyniowe, podnoszenie ciężarów i pracę siłową. Ma to również na celu zbadanie różnych umiejętności i możliwości fizycznych danej osoby.

Konieczne jest jednak zapewnienie sobie odpowiedniej kondycji fizycznej, elastyczności, równowagi oraz wytrzymałości mięśniowej i oddechowej.

Wymaga to również prawidłowej biomechaniki ruchu, gdyż złe wykonanie ćwiczeń prowadzi do urazów kręgosłupa, stawów i dolegliwości innych części ciała. Zatem jakie korzyści i zagrożenia wynikają z uprawiana crossfitu?

Crossfit – korzyści i zagrożenia z tym związane

Mimo, iż crossfit w ostatnim czasie zyskał miliony zwolenników na całym świecie, jego uprawianie wciąż jest przedmiotem pewnych kontrowersji. Podczas gdy wiele z jego zalet zostało popartych badaniami, wiele przypadków urazów i poważnych konsekwencji doprowadziło do przemyśleń i obaw, iż może on stanowić niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia.

Najczęściej problem stanowi brak odpowiedniego przygotowania kondycji fizycznej i zdrowia, przed podjęciem treningu crossfitowego. Niektórzy niestety decydowali się na intensywne treningi, bez nadzoru trenera i ekspertów.

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo korzyściom i zagrożeniom.

Korzyści płynące z treningu crossfit

W przeciwieństwie do tego, co uważa wielu ludzi, crossfit nie jest ekskluzywnym rodzajem treningu dla sportowców o wysokich predyspozycjach siłowych.

W rzeczywistości jest to trening, który przy odpowiedniej ostrożności może być dostępny dla większości osób. Konieczne jest jednak, aby poznać najważniejsze informacje dotyczące tej dyscypliny i dostosować swój trening do własnych możliwości fizycznych.

Rutyna treningowa nie jest taka sama dla każdego z nas. Różnić będzie się w zależności od zaawansowania naszej aktywności fizycznej. Inaczej dobierzemy ćwiczenia do osoby, która prowadzi raczej siedzący tryb życia z małymi wyjątkami; inaczej dla czynnego sportowca.

Z tego powodu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie oceny sprawności fizycznej, jeszcze przed rozpoczęciem treningu i ćwiczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje i respektując biomechanikę ruchu przy każdym ćwiczeniu, crossfit oferuje nam interesujące korzyści. Wśród nich warto zwrócić uwagę, że crossfit:

 • Zwiększa opór sercowo-naczyniowy i oddechowy.
 • Potęguje wytrzymałość fizyczną.
 • Usprawnia zdolność do koordynowania i utrzymywania równowagi.
 • Poprawia nastrój i poczucie własnej wartości.
 • Przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej.
 • Pomaga schudnąć (uważany jest za sport “spalający tłuszcz”).
 • Zacieśnia relacje międzyludzkie, jest bowiem sportem w pewnym sensie grupowym.

Crossfit i niebezpieczeństwa z tym związane

Jak już wspomnieliśmy, praktykowanie crossfit może być też niebezpieczne. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków zapobiegawczych i należytej ostrożności może przyczynić się do dokuczliwych dolegliwości zdrowotnych.

 

Badanie pleców

Jeśli nie ocenimy swojego aktualnego stanu zdrowia należycie, bądź wykonywać będziemy ćwiczenia bez wystarczającej wytrzymałości fizycznej – narazimy się na problemy ze zdrowiem. Poniżej znajdziesz najczęstsze urazy towarzyszące crossfitowi:

 • Urazy mięśni, więzadeł, ścięgien i kości.
 • Urazy rdzenia kręgowego.
 • Osłabienie i długotrwałe zmęczenie.
 • Zmiany w układzie krążenia, takie jak wzrost ciśnienia krwi.
 • Rabdomioliza, zaburzenie polegające na rozpadzie tkanki mięśniowej. Produkując uwalnianie zawartości włókien mięśniowych we krwi, prowadzi do problemów takich jak niewydolność nerek i arytmia.

Po badaniu fizykalnym lekarz może określić nasilenie i lokalizację zmiany zwyrodnieniowej.

Crossfit – najważniejsze wskazówki

Ten program ćwiczeń opiera się na wzroście dziesięciu najważniejszych zdolności siłowych. Jego początki sięgają 2001 roku i kalifornijskiej policji, wobec której zastosowano takie treningi. Twórcą tej dyscypliny jest Greg Glassman. 

Trening - kobieta wykonuje skok

Aby crossfit był bezpieczny, należy postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami. Po pierwsze, niezwykle ważne jest, aby określić w jakiej kondycji jest Twoje zdrowie jest i czy istnieją jakiekolwiek możliwe przeciwwskazania uprawiania tej dyscypliny.

 • Nie ignorujmy faktu, że intensywne ćwiczenia nie są zalecane w przypadku niektórych z chorób i dolegliwości. 

Bardzo ważne jest też, aby uzyskać poradę od trenera specjalizującego się w tej dyscyplinie. Profesjonalista będzie w stanie nauczyć Cię ćwiczeń w sposób, który pozwoli zmniejszyć ryzyko urazów.

Inne zalecenia

 • Zacznij od umiarkowanych ćwiczeń i praktyk dostosowanych do Twojej kondycji fizycznej.
 • Stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń.
 • Poświęć wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i rekonwalescencję.
 • Zapewnij sobie odpowiednie nawilżenie.
 • Utrzymuj zdrową i zrównoważoną dietę.
 • Pamiętaj, że przed treningiem należy rozgrzać się i rozciągnąć. Rozgrzewka jest niezwykle istotna przy każdej dyscyplinie sportu.

Czy marzy Ci się rozpoczęcie treningów siłowych i kondycyjnych typu crossfit? Pamiętaj, aby rozważyć wszystkie za i przeciw, każdą z korzyści i wszelkie zagrożenia.  

Oceń stan swojego zdrowia i własne możliwości na tym etapie życia. Nie próbuj imponować innym możliwościami, których jeszcze nie posiadasz. Może skończyć się to katastrofalnie dla Twojego zdrowia. Zacznij od badań i konsultacji z wyszkolonym trenerem crossfitu.

To może Cię zainteresować ...
Koktajl proteinowy idealny po treningu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Koktajl proteinowy idealny po treningu

Chociaż suplementy białkowe są korzystne dla treningów, istnieje kilka przepisów na koktajl proteinowy, które dostarczają tego składnika odżywczego... • Gianzina, E.A., Kassotaki, O.A. The benefits and risks of the high-intensity CrossFit training. Sport Sci Health 15, 21–33 (2019). https://doi.org/10.1007/s11332-018-0521-7
 • Ghadieh, A. S., & Saab, B. (2015). Evidence for exercise training in the management of hypertension in adults. Canadian family physician Medecin de famille canadien, 61(3), 233–239.
 • Meyer, J., Morrison, J., & Zuniga, J. (2017). The Benefits and Risks of CrossFit: A Systematic Review. Workplace Health and Safety. https://doi.org/10.1177/2165079916685568
 • Claudino JG, Gabbett TJ, Bourgeois F, et al. CrossFit Overview: Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med Open. 2018;4(1):11. Published 2018 Feb 26. doi:10.1186/s40798-018-0124-5
 • Choi EJ, So WY, Jeong TT. Effects of the CrossFit Exercise Data Analysis on Body Composition and Blood Profiles. Iran J Public Health. 2017;46(9):1292–1294.
 • Esco, M. CrossFit Review. WebMD. https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/crossfit-review#1

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.