Senność w ciągu dnia? Wskazówki, które pomogą jej uniknąć
Senność w ciągu dnia? Niektórzy ludzie popełniają błąd picia kawy, aby nie zasnąć w ciągu dnia i uniknąć senności, popadając w ten sposób w uzależnienie. Powinieneś zdecydowanie tego unikać.
Jeśli jesteś w pracy i nie jesteś w stanie mieć otwartych oczu dłużej niż 5 minut a także nie możesz przestać ziewać przez cały czas, może powinieneś zmienić niektóre z codziennych nawyków.
W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą zlikwidować senność w ciągu dnia… i nie obejmują one picia kawy!
Czy w ciągu dnia można poczuć senność? Jeśli tak, to dlaczego?
Powieki zamykają się powoli, nawet tego nie zauważasz, a koordynacja i koncentracja zaczynają się pogarszać. Najlepszym rozwiązaniem w tych przypadkach jest drzemka, ale nie zawsze masz taką możliwość.
Aby uniknąć takich sytuacji, powinieneś zmienić niektóre ze swoich codziennych nawyków lub podjąć nowe. Zwróć uwagę na poniższy artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jak nie czuć się sennym w ciągu dnia.
Woda, woda i jeszcze więcej wody
Kiedy czujesz, że zasypiasz w trakcie spotkania, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wypić pełną szklankę wody. Może Twoje ciało wchodzi w tryb “uśpienia”, ponieważ potrzebuje płynów.
Ponadto, gdy wracasz do domu po pracy i nadal masz jakieś zajęcia do wykonania lub wydarzenia, w których musisz wziąć udział, należy wziąć zimny prysznic (tak zimny, jak to możliwe), aby aktywować krążenie i obudzić się.
Gorąca woda rozluźni Cię jeszcze bardziej. Jeśli w danej chwili nie możesz wziąć prysznica, umyj twarz zimną wodą.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zimny prysznic z rana i jego wspaniałe właściwości
Wyśpij się dobrze w nocy, by zwalczyć senność
Chociaż może wydawać się oczywiste, jest to niezbędna rzecz, aby uniknąć senności w ciągu dnia. Jeśli odpoczniesz w nocy, obudzisz się zrelaksowany i odświeżony.
Mówi się, że dorośli powinni spać około 8 godzin. Jednak to naprawdę jest to sprawa indywidualna. Spróbuj chodzić spać i budzić się zawsze w tym samym czasie, aby Twoje ciało się dostosowało.
Należy również pamiętać, że weekendowe, wakacyjne lub świąteczne odsypianie jest całkowicie bezużyteczne. Uczucie zmęczenia jest czymś, co się nawarstwia, natomiast wypocząć na zapas nie można. W rzeczywistości odsypianie może przynosić efekty przeciwne do zamierzonych i sprawiać, że czujesz się śpiący.
Otwieraj okna
Mózg jest odpowiedzialny za włączanie lub wyłączanie wszystkich funkcji narządowych, dlatego czujesz się zmęczony z tego powodu. Dobrym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest odświeżenie przestrzeni, w której spędzasz czas, aby było w niej więcej naturalnego światła.
To proste: kiedy umysł dostrzega światło, zdaje sobie sprawę, że musi wykonywać swoje czynności. I na odwrót – kiedy nie jest zbyt jasno, myślisz, że nadszedł czas na relaks, odpoczynek i sen.
Jeśli nie masz okna w pobliżu swojego stanowiska pracy, spróbuj włączyć białe światło, aby oszukać mózg.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Oczyszczanie powietrza w Twoim domu – 7 sposobów
Zjedz jabłko
Jednym z najczęstszych błędów wśród osób, które nie chcą czuć się sennym w ciągu dnia, jest wypijanie kawy. Problem polega na tym, że możesz się od niej uzależnić i będziesz potrzebował coraz więcej kawy każdego dnia.
Możesz wybrać inne produkty, które Cię obudzą, jak chociażby jabłko . Ponieważ owoc ten zawiera dużo wody, zapobiega odwodnieniu, a gryzienie i żucie powoduje, że mózg się budzi.
Ponadto jest to doskonały wybór, aby uniknąć jedzenia zbyt wielkiej ilości pieczywa lub ciastek rano.
Senność w ciągu dnia? Schudnij
Kiedy cierpisz na nadwagę, normalne jest uczucie zmęczenia, ponieważ dodatkowe kilogramy zwiększają nacisk na serce i płuca. Nie oznacza to, że szczupli ludzie są bardziej energiczni, ale otyli szybciej się męczą.
Zrób swojemu ciału przysługę i odchudź je trochę.
Weź udział w pełnej wyzwań rozmowie
Nie jesteśmy zwolennikami przemocy ani niczego takiego, ale rozmowa z kimś może naprawdę pomóc Ci się obudzić. Porozmawiaj z kolegą na zwykłe tematy, ale pilnuj, by rozmowa byłą lekko “podgrzana”. Możesz rozmawiać o piłce nożnej, polityce, gospodarce lub o czymkolwiek.
Mózg musi pozostać aktywny, aby zareagować na drugą osobę a ta “euforia” nie wyparuje w najbliższym czasie. Nie wdawaj się w niepotrzebne kłótnie w biurze, po prostu wymień opinie z kimś, z kim nie potrafisz się zgodzić, abyś nie czuł się śpiący.
Słuchaj muzyki
Niektóre melodie mają zdolność automatycznego budzenia i sprawiania, że zaczniesz poruszać stopami pod biurkiem w ich rytmie. Muzyka aktywuje mózg w taki sposób, aby poprawić koncentrację, nastrój i pamięć. Pomaga także zapobiegać senności!
Jeśli nie możesz podkręcić radia, zawsze możesz wybrać filmik z YouTube na telefonie i słuchać w słuchawkach (nie będąc zauważonym przez nikogo).
Ruszaj się więcej
Siedzenie w tej samej pozycji godzinami sprawia, że czujesz się śpiący i senny. Wspaniałą rzeczą jest to, że możesz tego uniknąć. Wystarczy od czasu do czasu wstać od biurka i pospacerować po biurze. Zamiast wysyłać wiadomość e-mail do współpracownika na innym piętrze, możesz przekazać mu wiadomość osobiście.
Podczas lunchu możesz też wybrać się do pobliskiego parku. Możesz także wybrać schody zamiast windy, jeśli musisz udać się na inne piętro. To pomoże Ci aktywować krążenie i przestać odczuwać senność w ciągu dnia.
Dzięki temu nie będziesz dłużej czuł się ospały!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Duelo Marcos M., Escribano Ceruelo E., Muñoz Velasco F.. Obesidad. Rev Pediatr Aten Primaria [Internet]. 2009 Oct [citado 2018 Dic 14] ; 11( Suppl 16 ): 239-257. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322009000600008&lng=es.
- Pardo Lozano, R, Alvarez García, Y, Barral Tafalla, D, Farré Albaladejo, M. Cafeína: un nutriente, un fármaco, o una droga de abuso. Adicciones [Internet]. 2007;19(3):225-238. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=289122084002
-
Romero-Pérez, I, Monterrosa-Castro, Á, Paternina-Caicedo, Á. El sobrepeso y la obesidad se asocian a mayor prevalencia de síntomas menopaúsicos y deterioro severo de la calidad de vida. Salud Uninorte [Internet]. 2014;30(2):180-191. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=81732428009</div>