Sen: 10 najważniejszych informacji

Sen: 10 najważniejszych informacji

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2019

Jak wygląda Twój normalny sen? Czy potrafisz się głęboko wyspać i rano czuć się znakomicie? Czy też należysz do grona tych osób, które często budzą się w nocy mając bardzo lekki sen? Bez wątpienia bezsenność to najgorsza przypadłość, z którą możemy się borykać w trakcie nocy. Być może również tego doświadczasz.

Jest jeszcze jeden aspekt, którego nie można pominąć. Jeśli brak snu staje się długotrwałą sytuacją, może on doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Warto się tym zainteresować.

Dzisiaj w naszym artykule chcemy zaprezentować Ci 10 fascynujących informacji na temat snu, które z pewnością uznasz za niezwykle interesujące. I pamiętaj, że ciągły niedobór snu jest czymś, co musimy wyleczyć za wszelką cenę poddając się odpowiedniej terapii.

Nigdy nie ograniczaj się do stosowania wyłącznie klasycznych leków nasennych lub opartych o benzodiazepinę, ponieważ czasami prosta zmiana Twoich codziennych nawyków lub diety może dać Ci doskonałe efekty.

1. Brak snu może powodować przyrost wagi ciała

Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Endocrine Society wykazały coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Jeśli cierpisz na chroniczną bezsenność, Twój sen nie zapewnia Ci wystarczającego odpoczynku. Procesy metaboliczne Twojego organizmu zwalniają. Co więcej, zmienia się funkcjonowanie naszego układu limfatycznego.

Otyłość a zdrowy sen

Twój organizm przestaje w prawidłowy sposób filtrować toksyny, wątroba nie może skutecznie przeprowadzić samooczyszczania się, co powoduje stopniowy przyrost masy ciała.

Jednak prosty zwyczaj chodzenia spać o tej samej porze każdego wieczoru i zdrowy, spokojny sen przez co najmniej 6 do 8 godzin jest wspaniałym darem, jaki możesz sam sobie sprezentować biorąc pod uwagę korzyści dla zdrowia. I na dodatek pomoże Ci to także schudnąć!

2. Sen – ile godzin należy przesypiać każdej nocy?

Generalnie liczba godzin, jaką należy przeznaczyć na sen zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Są ludzie, którzy muszą spać przez 9 godzin na dobę, aby czuć się świeżo i energicznie od samego z rana. Bywają także osoby, którym w pełni wystarczy tylko 6 godzin snu. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  • Twój sen nie powinien nigdy trwać krócej niż 6 godzin.
  • Idealny czas wymagany dla uzyskania odpowiedniego wypoczynku to co najmniej 5 godzin nieprzerwanego snu.
  • Jeśli jesteś osobą dorosłą, to nie zaleca się spać dłużej niż 11 godzin  (no chyba, że chcesz powetować sobie brak snu w trakcie poprzednich dni). Jeśli Twój sen trwa ponad 11 godzin, to po obudzeniu możesz odczuwać efekt odwrotny do zamierzonego, czyli możesz obudzić się z poczuciem zmęczenia. Prawdopodobnie doświadczyłeś tego już kiedyś

3. Sen – jego niedobór może spowodować ubytek tkanki kostnej

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Journal of Bone and Mineral Research Review informuje nas o bardzo ważnym aspekcie wiążącym się z ilością snu, o którym powinieneś wiedzieć.

Tkanka kostna

Otóż niewystarczająca ilość snu połączona z bezdechem sennym jest ściśle związana z występowaniem osteoporozy. Dlaczego tak się dzieje? Bezdech senny powoduje, że ludzki organizm otrzymuje mniejsze ilości tlenu niż potrzebuje, co powoduje stany zapalne i w konsekwencji zakłócenia procesów przemiany materii. Wszystko to wpływa negatywnie na naszą tkankę kostną. Skutki mogą być katastrofalne.

4. Zbyt krótki sen może wpływać na rozwój demencji starczej

W takim przypadku musimy także potraktować zjawisko bezdechu sennego razem z bezsennością, jako że takie połączenie może zwiększać ryzyko zachorowania na tę budzącą zrozumiałą trwogę chorobę.

Utrzymujący się niedobór tlenu noc po nocy  – bezpośrednio wpływa na zdrowie naszego mózgu, wywołując liczne mini udary, które prędzej czy później doprowadzą do rozwoju demencji starczej. A to jest coś naprawdę niebezpiecznego.

Pamiętaj zatem, że jeśli cierpisz na bezdech senny, koniecznie powinieneś skonsultować się z lekarzem.

5. A co w przypadku lekkich ćwiczeń fizycznych?

Coś tak prostego jak pójście po obiedzie na spacer trwający nawet jedynie 15 minut pomoże Ci nie tylko osiągnąć dobry i zdrowy sen w nocy. Pozwoli też przedłużyć go o kilka dodatkowych godzin. Same korzyści. Dlatego też nie wahaj się i ćwicz!

Tak niewielkie poświęcenie zapewni Ci naprawdę sporo korzyści dla zdrowia!

6. Zalety krótkiej drzemki

Kto powiedział, że popołudniowa drzemka jest tylko dla leni? To nieprawda! Krótka przerwa na sen w środku dnia, trwająca od 15 do 20 minut pomoże Ci odzyskać siły utracone podczas przerw w trakcie nocnego snu, a do tego jednocześnie będziesz w stanie trochę odpocząć i zrelaksować się na pozostałą część dnia.

Drzemka w pracy

7. Korzyści wynikające z jogi lub medytacji

Według tego, co twierdzą eksperci, osoby najczęściej cierpiące z powodu różnego rodzaju bardziej zaawansowanych stadiów bezsenności najczęściej liczą sobie 50 lub więcej lat. Poświęcenie odrobiny czasu w ciągu dnia na jakiś rodzaj ćwiczeń relaksacyjnych jest bardzo mocno zalecane we wszystkich przypadkach, ale w przypadku osób starszych korzyści są jeszcze większe.

Jeśli jesteś zmotywowany do spróbowania na przykład jogi, to zapewne też odkryjesz odpowiedni dla Ciebie sposób, który pozwoli Ci uzyskać znacznie głębszy i spokojniejszy sen, co z kolei przełoży się na dalszą poprawę w wielu innych dziedzinach życia.

8. Bezsenność nadmiernie stymuluje nasz mózg

Mózg oczekuje od naszego organizmu udania się w nocy na spoczynek, ponieważ jest to dla niego odpowiedni czas na przeprowadzenie wielu niezbędnych czynności, takich jak zorganizowanie informacji, wysyłanie poleceń do układu limfatycznego w celu wykonania oczyszczenia organizmu, zapisania wspomnień do późniejszego ich przechowywania, generowanie snów itp.

Mózg kobiety

Natomiast jeśli sen nie nadchodzi, to Twój mózg nocą ulega swego rodzaju przeciążeniu, wskutek czego rano będziesz uskarżać się na ból głowy, zmęczenie, braku koncentracji…

9. Bezsenność powoduje szczątkową utratę pamięci

Dobry sen jest zbawienny dla mózgu. Pozwalaja mu zająć się na spokojnie różnymi niezbędnymi zadaniami. Jest to między innymi porządkowanie informacji, sortowanie danych i zapisywanie wspomnień.

Jeśli tak się nie stanie, jeśli masz za sobą nieprzespaną noc, mózg nie był stanie zrealizować żadnej z opisanych powyżej funkcji.

Z biegiem czasu stopniowo zauważysz, że coraz trudniej jest Ci zapamiętywać informacje, zaczniesz zapominać o terminach, spotkaniach, rozmowach, datach… Sen jest naprawdę niezwykle ważny!

10. Nocą odbywa się prawdziwe „pranie mózgu”

Czy powyższe stwierdzenie Cię zaskoczyło? Niepotrzebnie, jest ono po prostu określeniem bardzo interesującego zjawiska:

Zdrowy mózg - neurony a sen
  • W nocy komórki ludzkiego mózgu kurczą się tak, że płyn mózgowo-rdzeniowy ma o wiele bardziej swobodny przepływ. Jego zadaniem odprowadzanie z tego kluczowego dla nas organu wszystkich pozostałości przemiany materii, które komórki mózgu wyprodukowały w ciągu dnia.
  • Jak widać, jest to naprawdę bardzo istotny proces. Jeśli nie zapewnimy więc sobie odpowiednich ilości snu, funkcja ta nie zostanie w pełni zrealizowana. To z kolei oznacza, że będziemy odczuwać różne mniej lub bardziej istotne dolegliwości. Dzieje się tak z powodu nagromadzenia toksyn w mózgu.

Sen jest bardzo ważny. Zadbaj o jego jakość i ciesz się życiem dłużej i zdrowiej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moller-Levet, C. S., Archer, S. N., Bucca, G., Laing, E. E., Slak, A., Kabiljo, R., … Dijk, D.-J. (2013). Effects of insufficient sleep on circadian rhythmicity and expression amplitude of the human blood transcriptome. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1217154110

  • Roth, T., & Roehrs, T. (2003). Insomnia: Epidemiology, characteristics, and consequences. Clinical Cornerstone. https://doi.org/10.1016/S1098-3597(03)90031-7

  • Debarnot, U., Castellani, E., Valenza, G., Sebastiani, L., & Guillot, A. (2011). Daytime naps improve motor imagery learning. Cognitive, Affective and Behavioral Neuroscience. https://doi.org/10.3758/s13415-011-0052-z


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.