Schudnij, jedząc bakłażany!
Bakłażany przede wszystkim mają zastosowanie w kuchni, mają świetny smak. Nic dziwnego, że mają swoich entuzjastów na całym świecie i wykorzystuje się je jako dodatek do wielu potraw. Ale to nie wszystko: być może nigdy o tym nie słyszałaś, ale mają też idealne predyspozycje, by pomóc nam schudnąć, a dzieje się tak ze względu na ich wysoką zawartość wody, błonnika i niewielkiej ilości kalorii. To wszystko sprawia, że osoby na diecie powinny sięgać po bakłażany jak najczęściej!
Bakłażany pochodzą z Indii. W ich wnętrzu zamknięta jest cała skarbnica zdrowia, co sprawia, ze bakłażany powinien jeść każdy! My natomiast skupimy się na tym, by przedstawić Ci możliwość utraty kilogramów z tygodnia na tydzień, z wykorzystaniem właśnie tego świetnego warzywa w diecie odchudzającej.
Korzyści, jakie dają nam bakłażany
Przede wszystkim wspomagają trawienie, doprowadzając tym samym do redukcji tkanki tłuszczowej. Zawierają związek zwiany saponiną, który utrudni wchłanianie się tłuszczu
- Przeciwdziałają cellulitowi
- Działają przeciwzapalnie
- Redukują wolne rodniki, które atakują komórki
- Dzięki sporym podkładom błonnika w ich nasionach, są doskonałym środkiem oczyszczającym
- Są dobre dlawątroby i pęcherzyka żółciowego
- Regulują poziom cholesterolu
- Dostarczają organizmowi wapń, potas, sód, fosfor, żelazo
Jak bakłażany pomogą mi stracić na wadze?
Jak już mówiliśmy wcześniej, bakłażan zawiera związek zwany saponiną,które znacznie zmniejsza wchłanianie tłuszczu. Dietetycy zalecają picie wody (lub soku) z bakłażana. Soki bakłażanu świetnie przysłużą się detoksykacji organizmu, jednocześnie wspomogą funkcjonowanie nerek, gdyż działają jako środek moczopędny. Poza tym, bakłażany zawierają spore ilości błonnika, głównie w nasionach, a to wspomaga pracę jelit, zapobiega problemom z zaparciami, jak również w zespołowi jelita wrażliwego. Wystarczy pić jedną szklankę soku z bakłażana tuż przed głównym posiłkiem, by zmniejszyć wchłanianie się tłuszczów do organizmu. Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że tak czy inaczej nasza dieta nie powinna zawierać zbyt dużo tłuszczu – to tym bardziej wspomoże cały proces odchudzania. Oprócz tego trzeba ćwiczyć, co najmniej pół godziny dziennie!
Pozbądź się nadmiaru kilogramów dzięki smoothie z bakłażana!
Ach tak, zanim przejdziemy dalej dodajmy, że bakłażana nie da się jeść na surowo. Trzeba go wpierw ugotować, ponieważ w jego skład wchodzi alkaloid zwany solaniną, który jest toksyczny dla organizmu. Zjedzenie surowego bakłażana poskutkowałoby bólem brzucha i bólem głowy. Kiedy wybierasz bakłażany na straganie, wybieraj te najbardziej twarde.
Składniki
- Jeden duży bakłażan
- Pół litra wody
- Sok z jednej cytryny
Przygotowanie
1. Zacznij od obrania bakłażana i potnij go na małe kawałki.
2. Następnie włóż go do miski z zimną wodą i pozwól mu moczyć się przez kilka godzin. Jeśli chcesz,możesz to zrobić dzień wcześniej, by był gotowy do użycia następnego dnia z samego rana. Kiedy warzywo już namoknie, pora je ugotować. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez 15 minut.
3. Po tym czasie możesz dolać soku z cytryny.
4. Zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 10 minut.
5. Teraz pora na to, by przelać całość do blendera i zmiksować wszystko dokładnie, tak by kawałki warzywa i woda utworzyły sok o jednolitej konsystencji.
Pamiętaj, że taki sok najlepiej pić na 15 minut przed posiłkiem i jest to tylko wspomagacz do Twojej diety, która musi być odpowiednio zbilansowana. Do soku warto dodawać cytryny – sam bakłażan jest dość gorzki, cytrusy dodadzą mu nieco bardziej przyjemny smak.
Warto również wiedzieć, że picie tego soku codziennie obniży też poziom cholesterolu. Pamiętaj, że bakłażan zasadniczo utrudnia wchłanianie tłuszczu, ale żeby schudnąć, nie wystarczy sam bakłażan. Musisz go połączyć z niskokaloryczną dietą i ćwiczeniami na spalanie tłuszczu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://bedca.net/bdpub/
- Botanical-Online. [Internet]. Berenjenas. Disponible en: https://www.botanical-online.com/berengenas.htm
- EcuRed. [Internet]. Solanina. 2018. Disponible en: https://www.ecured.cu/Solanina
- Troisi, J., Di Fiore, R., Pulvento, C., D’Andria, R., Vega-Gálvez, A., Miranda, M., Martínez, E. and Lavini, A. Saponinas. Capítulo 3.3. IN: BAZILE D. et al. Estado del arte de la quinua en el mundo en 2013: FAO (Santiago de Chile) y CIRAD, (Montpellier, Francia): pp. 317-330.
- Gürbüz, N., Uluişik, S., Frary, A., Frary, A., & Doğanlar, S. (2018). Health benefits and bioactive compounds of eggplant. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2018.06.093