Rzucenie palenia - Oto 5 korzyści dla Twojego wyglądu

Rzucając palenie nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale i poprawisz swoje samopoczucie oraz wygląd.
Rzucenie palenia - Oto 5 korzyści dla Twojego wyglądu

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Rzucenie palenia to wyzwanie dla każdego palacza, jednak warto położyć na szali zarówno włożony w to wysiłek, jak i wszystkie możliwe korzyści. Gwarantujemy, że po chwili refleksji Ty także dojdziesz do wniosku, że rzucając palenie skorzysta na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale i wygląd.

Rzucenie palenia pozwoli Ci ograniczyć ryzyko nowotworów, zawału czy chorób serca, udaru oraz zaćmy. Dodatkową korzyścią będzie znaczna poprawa kondycji skóry i kilka innych zalet dla Twojego wyglądu.

Już w krótkim czasie po rzuceniu palenia zauważysz, że łatwiej Ci się oddycha, stopniowo znikną także takie objawy jak osławiony ,,kaszel palacza”. Co więcej, będziesz nie tylko czuć się, ale i wyglądać młodziej – rzucenie palenia pozwoli bowiem na poprawę kondycji skóry, zębów i paznokci.

Każda z nas marzy o pięknym, zdrowym i młodym wyglądzie. Rezygnując z palenia papierosów wykonujesz bardzo ważny krok w walce o swoje piękno. To poważna zmiana, na którą warto się zdecydować i skorzystać ze wszystkich korzyści.

1. Rzucenie palenia powstrzyma przedwczesne starzenie się skóry

Zmarszczki pod oczami

Nieważne, ile masz lat – ważne, na ile się czujesz i na ile… wyglądasz. Przedwczesne starzenie się skóry to jedna z przykrych konsekwencji nałogowego palenia papierosów. Nikotyna wywołuje bowiem zwężanie naczyń krwionośnych, zwłaszcza w zewnętrznych warstwach skóry.

Zaburza to krążenie krwi i jej dopływ do komórek skóry, przez co procesy degeneracji i starzenia się zachodzą o wiele szybciej niż normalnie.

Bez odpowiedniego dopływu krwi do skóry trudno także o jej odpowiednie dotlenienie i dostarczenie jej substancji odżywczych.

Tysiące substancji chemicznych obecnych w papierosach wywołują między innymi utratę kolagenu oraz elastyny. Rzucenie palenia pozwoli Ci powstrzymać te przedwczesne zmiany w Twoim wyglądzie.

2. Lepsze zdrowie jamy ustnej i wygląd zębów

Zdrowy uśmiech to niezwykle ważny element naszego codziennego stroju. Co więcej, to nie tylko istotny aspekt naszego wyglądu zewnętrznego. To także zwierciadło, w którym odbija się stan naszego zdrowia. Nigdy nie zaniedbuj kondycji swojej jamy ustnej i pamiętaj że jednym z nałogów, które bardzo jej szkodzą jest właśnie palenie papierosów.

Obecne w nich substancje smoliste oraz nikotyna wywołują bowiem żółknięcie zębów, utratę blasku i problemy z dziąsłami, także wolniejsze gojenie się ran.

Rzucenie palenia to pierwszy krok w walce o śnieżnobiały uśmiech i odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli boisz się radykalnej zmiany, zacznij od ograniczenia liczby wypalanych papierosów, następnie zastąp je papierosami elektronicznym, po to, by koniec końców – ze wsparciem plastra lub gumy antynikotynowej – pożegnać się z nimi raz na zawsze.

3. Piękne gęste włosy, dzięki rzuceniu palenia

Wypadanie włosów - pomoże rzucenie palenia

Jeśli jeszcze szukasz powodu, by rzucić palenie raz na zawsze, zastanów się nad tym, jak nałóg ten wpływa na wygląd i kondycję Twoich włosów.

U nałogowych palaczy naukowcy stwierdzili nie tylko wysoką obecność substancji chemicznych i toksyn, ale przede wszystkim – zniszczenie DNA wewnątrz mieszków włosowych.

Wywołuje to nie tylko nadmierne wypadanie włosów, ale i ich znaczne osłabienie. Jest to problem zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli nie chcesz ryzykować swojego zdrowia i wyglądu, zdecyduj się na rzucenie palenia już dziś.

4. Rzucenie palenia to lepszy wygląd skóry

Zmiany skórne a rzucenie palenia

Wspomnieliśmy już o wpływie rzucenia palenia na powstrzymanie przedwczesnego starzenia się skóry. Warto jednak zauważyć, że przedwczesne starzenie to niejedyny problem kondycji skóry u nałogowych palaczy.

Jeśli palisz papierosy, Twoja skóra staje się ziemista. Dodatkowo nabiera niezdrowy odcień, pojawiają się przebarwienia, cienie pod oczami i różne niedoskonałości.

Rzucenie palenia pozwala na lepsze krążenie krwi w skórze i jej dotlenienie, dzięki czemu trafi do niej mniej toksycznych substancji.

Pozwoli to zniwelować negatywny wpływ nikotyny na kondycję Twojej skóry i Twój wygląd. Rezygnując z tego nałogu dajesz swojemu organizmowi szansę na samoistną stopniową regenerację. 

5. Poprawia się zdolność regeneracji i gojenia się ran

Palenie papierosów sprawia, że czerwone krwinki (hemoglobina) nie otrzymuje odpowiedniej dawki tlenu. Wywołuje to obkurczanie się naczyń krwionośnych, a w konsekwencji także spowolnione procesu regeneracji komórek i gojenia się ran.

Jest to problem stosunkowo dokuczliwy w codziennym życiu, a może być nawet niebezpieczny dla Twojego zdrowia i życia, na przykład jeśli w najbliższym czasie spodziewasz się operacji lub zabiegu chirurgicznego.

Skaleczenie

Rzucenie palenia to duże wyzwanie. Warto jednak się go podjąć, by cieszyć się nie tylko zdrowiem i dobrym samopoczuciem, ale także realnymi zmianami na lepsze w swoim wyglądzie zewnętrznym. Dzisiejsza medycyna i technologia oferują Ci całą gamę sposobów, które pomogą Ci pozbyć się tego przykrego nałogu.

Dzięki nim walka z uzależnieniem stanie się prostsza, a efekty zauważysz jeszcze szybciej.

Nie wahaj się także zwrócić się po pomoc do specjalisty, który razem z Tobą wybierze najlepsza dla Ciebie metodę i plan rzucania palenia. Już niedługo w lustrze zobaczysz całkiem nową osobę – piękniejszą, silniejszą i zdrowszą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.