Rzucenie palenia: cztery proste rady

Nie ma cienia wątpliwości: rzucenie palenia wymaga ogromnych pokładów siły, wytrwałości i żelaznej woli. Możemy jednak ułatwić to zadanie prezentując kilka pomocnych wskazówek.
Rzucenie palenia: cztery proste rady
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Rzucenie palenia jest trudnym procesem, a każdy palacz przechodzi przez niego na swój sposób. Są ludzie, którzy pozbyli się nałogu stopniowo i małymi krokami. Inni, którzy ciągle rzucają papierosy i wracają do nich. Są także osoby, które po prostu przestały palić i już nigdy nie więcej nie miały w ręku papierosa.

Jednak wszystkie te przypadki łączy jedna cecha. Rzucenie palenia nie jest łatwym zadaniem do wykonania. Pozbycie się tego nałogu wymaga czegoś znacznie więcej, niż tylko samego postanowienia.

Musimy mieć jasno określony cel, którym jest zdrowsze życie i podjąć konkretne kroki w celu wyeliminowania szkodliwych nawyków z naszej codzienności.

Musimy także liczyć na wsparcie naszego otoczenia. Ale niezależnie od wszystkich okoliczności, musisz rozpocząć cały proces od poznania sposobu na kontrolowanie wszystkich tych impulsów, które zmuszają Cię wręcz do sięgnięcia po papierosa. Uwierz nam, że opanowanie tej pokusy okaże się niezwykle pomocne.

Rzucenie palenia nie tylko pozwala nam uzyskać zauważalnie lepsze zdrowie, ale również pomaga nam poprawić jakość oraz komfort naszego życia i daje nam poczucie dobrego samopoczucia.

Efekt końcowy jest bez cienia wątpliwości wart wszystkich włożonych w to wysiłków.

Rady pozwalające na rzucenie palenia

Jest kilka rzeczy, które trzeba mieć na uwadze, gdy zdecydujesz się na rzucenie palenia papierosów. Jedną z ważniejszych kwestii do zapamiętania będzie to, że nasz mózg będzie dawał Ci wyraźne sygnały związane z brakiem codziennej dawki nikotyny.

W przypadku braku regularnych dostaw tej substancji uzależniającej, nasze ciało zacznie wykazywać objawy typowe dla odstawienia. W rzeczywistości jest to proces, który rozpoczyna się zaledwie 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa.

Wszyscy palacze wiedzą doskonale o tym, że najbardziej krytycznym momentem dnia jest chwila zaraz po obudzeniu się z rana, gdy przerwa od ostatniego papierosa trwa od 7 do 9 godzin.

Zmiany fizyczne widoczne są na pierwszy rzut oka. Obejmują między innymi podwyższenie częstości rytmu serca i ciśnienia krwi, uczucie suchości w jamie ustnej, niepokój i silną potrzebę jedzenia.

Płuca

Ale już po pierwszej dobie odkąd zdecydowałeś się na rzucenie palenie papierosów, poziom tlenku węgla i nikotyny w Twoim organizmie zmniejszy się o połowę.

To właśnie wtedy Twój mózg jest w trakcie porządkowania i oczyszczania Twojego organizmu, pracując nad usunięciem szkód wyrządzonych przez palenie tytoniu w Twoim sercu i płucach.

Najbardziej widoczne zmiany zauważysz u siebie w ciągu pierwszych 3 tygodni bez papierosa. Bez wątpienia jest także okres najbardziej skomplikowany i najtrudniejszy.

W jego trakcie należy koniecznie pamiętać o ścisłym przestrzeganiu odpowiednio dobranej diety, w przeciwnym razie z łatwością możemy nabawić się sporej, trudnej do zrzucenia w przyszłości nadwagi.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu prezentujemy zatem cztery cenne i skuteczne porady ułatwiające rzucenie palenia papierosów:

1. Unikaj kawy w godzinach porannych przez co najmniej miesiąc

Kofeina pobudza chęć zapalenia papierosa. Jest to naturalny czynnik stymulujący głód nikotyny, zatem należy za wszelką cenę jej unikać przynajmniej przez pierwsze miesiące od chwili, w której zdecydowałeś się na rzucenie palenia.

Kawa

Oto niektóre z najlepszych napojów, które możesz rozważyć jako zastępstwo dla kawy:

  • Napar z cynamonu.
  • Napar z lukrecji
  • Napar z imbiru lub herbata imbirowa
  • Napar z kwiatów męczennicy (passiflory)

Rzucenie palenia wiąże się także ze zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminę C. Jest ona niezbędna do tego, aby skutecznie i sprawnie przeprowadzić proces oczyszczania swoich płuc.

Jest to zarazem doskonały pretekst, aby dodać do swojej codziennej diety własnoręcznie przygotowane pyszne koktajle z truskawek, pomarańczy, kiwi, mango…

2. Rzucenie palenia wymaga wzbogacenia diety o pieczywo pełnoziarniste

Po definitywnym odstawieniu papierosów natychmiast spadnie poziom glukozy w Twojej krwi. Ta niewielka i niegroźna postać hipoglikemii generuje stres i silne uczucie dyskomfortu.

Jeśli popełnisz w tym momencie typowy błąd polegający na jedzeniu słodyczy, w efekcie poczujesz wzmożoną chęć zapalenia papierosa. Dlatego też niezwykle ważną kwestią w przypadku rzucaniu palenia jest jedzenie zdrowej, pełnowartościowej żywności.

Pełne ziarna

W tym momencie powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że dieta oparta o produkty pełnoziarniste daje naprawdę wspaniałe rezultaty. Poczujesz je na wiele sposobów – poprzez poprawę ogólnego nastroju, poprzez poczucie satysfakcji, a przede wszystkim zauważysz, że Twój organizm przestanie się zmagać z hipoglikemią.

Oto najważniejsze rodzaje pełnego ziarna, jakie należy uwzględnić w swojej codziennej diecie:

  • Owies
  • Gryka
  • Żyto
  • Ryż brązowy
  • Ryż czerwony
  • Nasiona lnu

3. Wybieraj te produkty spożywcze, które pomogą Ci się zrelaksować.

Być może wyda Ci się to nieco dziwne, ale na rynku dostępne są produkty żywnościowe, które cechują się zdolnością do wywoływania uczucia relaksu i łagodzą w ten sposób objawy odstawienia tytoniu.

Specjaliści z zakresu odżywiania nazywają je ” żywnością typu zen.” Choć być może nie jest to zbyt poważnie brzmiące określenie, to jednak regularne spożywanie tych produktów oznacza po prostu jedzenie inteligentne.

Wybieranie takich składników sprawia po prostu, że czujemy się dobrze, co z pewnością będzie nam ułatwiać trudne zadanie, jakim jest rzucenie palenia. Oto lista niektórych produktów spożywczych typu zen:

Zupa z dyni
  • Zupa z dyni
  • Pieczony indyk z cytryną
  • Ryba o białym mięsie
  • Niektóre warzywa (brokuły, surowa cebula, rzepa, marchew, por, papryka, seler, botwinka)
  • Orzechy
  • Banany
  • Czosnek
  • Drożdże piwowarskie

4. Pij duże ilości ciepłej wody z miodem

Rzucenie palenia wymaga także picia dużych ilości płynów, głównie wody. Jest to o tyle istotne, że jest ona niezbędna do tego, aby sprawnie wyeliminować toksyny z Twojego organizmu i jednocześnie zapewnić jego odpowiedni poziom nawodnienia.

Na szczęście znamy naprawdę wiele domowych środków, które są zdecydowanie warte rozważenia. Jeśli chciałbyś poznać jeden z najprostszych z nich, to przedstawiamy naszą propozycję: wodę z miodem.

Po prostu wypij szklankę ciepłej wody z łyżką miodu. Ten napój cechuje się niezwykle skutecznym działaniem antybakteryjnym, a jednocześnie pozwoli sprawnie oczyścić Twój organizm.

Stymuluje on funkcjonowanie Twojego układu odpornościowego, który zapewnia ochronę przez infekcjami i bakteriami chorobotwórczymi.

Miód

A miód ma korzystny wpływ na Twoje płuca, działa lekko pobudzająco, a jednocześnie (paradoksalnie) ułatwia Ci relaks i odpoczynek. Wypij wodę z miodem dwa razy dziennie, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Jest to bardzo prosty sposób, który nie kosztuje prawie nic, ale może sprawić, że poczujesz się naprawdę wyśmienicie.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, należy pamiętać o tym, że ta rada jest skuteczna tylko wtedy jeśli będziesz konsekwentny w swoim postanowieniu. Musisz po prostu pamiętać o tym, jak ważne jest rzucenie palenia i wytrwałe dążenie do celu.

Polecamy również skupienie się na nowej dyscyplinie sportowej lub jakimś hobby.

Mając w głowie nowe, zajmujące Cię rodzaje aktywności takie jak na przykład kurs językowy, pływanie lub nauka tańca będziesz w stanie skutecznie odwrócić swoją uwagę od papierosów i skupić ją na czymś o niebo bardziej zdrowym i przydatnym niż tytoń.

Efekt końcowy jest z pewnością wart każdego poniesionego wyrzeczenia i wysiłku!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.