Rzucanie palenia za pomocą ziół i owoców

17 lutego, 2019
Rzucanie palenia nie jest łatwym zadaniem. Nikt nie jest w stanie zrobić tego z dnia na dzień, a jeśli ktoś nie ma dość siły woli, może to trwać naprawdę długo. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że cuda nie istnieją i nie istnieje "skuteczny środek" na rzucanie palenia, który pomoże Ci całkowicie pozbyć się nałogu tytoniowego i uniknąć objawów odstawienia.

Wiesz na pewno, że palenie jest dla Ciebie szkodliwe. Mówiąc krótko, palenie papierosów zabija. Jednakże istnieją miliony osób, które wciąż zmagają się z tym niezdrowym uzależnieniem, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich życie „wisi na włosku”, aż do pojawienia się pierwszych problemów ze zdrowiem, zazwyczaj występujących w momencie, w którym najmniej się tego spodziewasz. Warto zacząć rzucanie palenia nie czekając na objawy pierwszej choroby.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam zestaw najlepszych ziół i owoców o właściwościach leczniczych, które mogą pomóc Ci skuteczniej przejść przez proces jakim jest rzucanie palenia. Jednak należy pamiętać o tym, że Twoim najlepszym sojusznikiem w tej kwestii jest po prostu siła własnej woli.

1. Rzucanie palenia, a objawy odstawienia: tu pomoże męczennica

Męczennica

O licznych, korzystnych właściwościach męczennicy wspominaliśmy już na naszym serwisie wielokrotnie. Wiesz więc na pewno, że można ją znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością i że roślina ta naprawdę wspaniale pozwala złagodzić nerwowość i pomaga zwalczać różnego rodzaju lęki.

Zazwyczaj mówi się, że męczennica jest jednym z najlepszych ziół o cechach leczniczych, pomocnych w zwalczaniu objawów odstawienia nikotyny. Nie sprawi ona, że rzucanie palenia stanie się przysłowiową bułką z masłem, ale na pewno pomoże w sytuacji, gdy wystąpią u Ciebie typowo spotykane objawy, takie jak niepokój, nerwowość, zły humor, bezsenność, zrezygnowanie…

Męczennica działa jako środek doskonale łagodzący złe samopoczucie.

Jak skorzystać z właściwości męczennicy?

 • Męczennicę możesz zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, jest ona dostępna w postaci kapsułek, tabletek i roztworów wodnych, a także w saszetkach do przyrządzania naparów.
 • Centrum medyczne Uniwersytetu w Maryland (w Stanach Zjednoczonych) poinformowało, że, na potrzeby zwalczania objawów odstawienia nikotyny u osób dorosłych można zażyć od 15 do 30 kropli roztworu z męczennicy do trzech razy dziennie.
 • Jeśli chcesz przyrządzić napar, aby ułatwić sobie rzucanie palenia, wystarczy zalać 20 gramów suszonej męczennicy szklanką wrzącej wody (200 ml).

Sprawdź też: Spokojny sen – 5 naparów, które Ci go zapewnią

2. Lukrecja, psychologiczne wsparcie podczas rzucania palenia

Korzeń lukrecji

Lukrecja zawiera glicyryzynę będącą składnikiem o korzystnych właściwościach, szczególnie przydatnym przy rzucaniu palenia. To właśnie ona nadaje lukrecji jej unikalny, silny smak, jest zdolna do wyleczenia zapalenia gardła, a także cechuje się ochronnym działaniem dla wątroby.

Dzięki swoim naturalnym właściwościom pobudzającym i osłonowym pozwala również zredukować niepokój związany z ochotą na zapalenie papierosa.

Jest to psychologiczny sojusznik będący w stanie ograniczyć Twoją potrzebę palenia. Ponadto, lukrecja jest także środkiem słodzącym, ma naturalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i potrafi ochronić także żołądek. Jednakże lukrecja nie jest zalecana dla osób chorych na cukrzycę.

Jak skorzystać z właściwości lukrecji?

Najlepszym sposobem na wykorzystanie korzyści oferowanych przez lukrecję, szczególnie jeśli interesuje Cię rzucanie palenia, jest przygotowanie opartych o nią naparów. Poniżej przedstawiamy procedurę ich sporządzenia:

Składniki:

 • 5 gramów suszonego korzenia lukrecji
 • 3 szklanki wody (600 ml)

Sposób przygotowania:

Sporządzenie naparu z lukrecji jest naprawdę bardzo prostym zadaniem. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zagotowanie odpowiedniej ilości wody, a następnie zalanie nią 5 gramów suszonego korzenia lukrecji.

Zaleca się w tym celu skorzystanie z miedzianego naczynia, ponieważ metal ten pomaga lepiej wydobyć z korzenia lukrecji jej najważniejsze składniki, na właściwościach których najbardziej nam zależy.

Gdy już to zrobisz, odstaw napar na 10 minut, a następnie przelej go do szklanego słoika i zostaw do ostudzenia. Należy pić codziennie 3 szklanki naparu, po każdym z posiłków. Można pić go w postaci gorącej, letniej, a nawet zimnej, jeśli tylko zechcesz.

3. Napar z imbiru i cytryny na zwalczanie uzależnienia

Napój z imbiru mięty i cytryny

Imbir jest korzeniem o niezwykłych właściwościach leczniczych, który sam w sobie świetnie uzupełnia rzucanie palenia zwalczając chęć sięgnięcia po papierosa. Oprócz naturalnego działania zwiotczającego, przeciwzapalnego i antybiotykowego, ma on także te same właściwości, co lukrecja – czyli redukuje łaknienie nikotyny.

Przede wszystkim od razu dostrzeżesz jego naprawdę interesujący, kwaśny oraz intensywny smak, który świetnie sprawdza się w naturalnym soku z imbirem. Smak ten będzie w takim przypadku jeszcze bardziej intensywny, a właściwości przeciwutleniające jeszcze skuteczniejsze.

Napar z korzenia imbiru przygotujesz w następujący sposób.

Składniki:

 • 60 gramów startego korzenia imbiru
 • Sok z połowy cytryny
 • 3 szklanki wody (600 ml)

Sposób przygotowania:

Wystarczy zagotować trzy szklanki wody i dodać do niej trochę imbiru. Gotuj całość przez co najmniej 20 minut, następnie zdejmij garnek z ognia i odstaw na 10 minut. Kolejny krok? Dodaj sok z połowy cytryny.

Wypij pierwszą szklankę tego naparu na czczo, a pozostałe dwie po każdym z posiłków. Przekonasz się, jak doskonale się po nim poczujesz.

Polecamy także: Oczyszczający napój z jabłkiem i imbirem

4. Sok z morwy indyjskiej w walce z nałogiem

Morwa indyjska

Czy słyszałeś o owocach morwy indyjskiej? Są one także zwane niekiedy jako noni, kura lub mengkudu. Mają bardzo przyjemny zapach i oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia. Kilka przykładów? Morwa indyjska jest idealna w leczeniu stanów zapalnych i kaszlu oraz łagodzeniu bólu stawów.

Ponadto może skutecznie pomóc Ci, jeśli Twoim celem jest rzucenie palenia.

Jak prawidłowo przyrządzić z niej sok?

Składniki:

 • ½ owocu morwy indyjskiej
 • Szklanka wody (200 ml)
 • Łyżka stołowa miodu (20 gramów)

Sposób przygotowania:

Wystarczy umieścić owoc morwy oraz wodę w blenderze i zmiksować całość tak, aż mieszanina stanie się jednorodna. Potem możesz dosłodzić sok łyżką miodu. Zaręczamy, że będzie Ci smakowało, a i rzucanie palenia będzie nieco łatwiejsze. Powinieneś pić tak sporządzony sok codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka. W ten sposób będziesz mógł skutecznie walczyć z poranną chęcią zapalenia pierwszego papierosa.

 • Mashhadi, N. S., Ghiasvand, R., Askari, G., Hariri, M., Darvishi, L., & Mofid, M. R. (2013). Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: Review of current evidence. International Journal of Preventive Medicine.
 • Miyasaka, L. S., Atallah, A. N., & Soares, B. G. O. (2007). Passiflora for anxiety disorder. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004518.pub2
 • Fenwick, G. R., Lutomski, J., & Nieman, C. (1990). Liquorice, Glycyrrhiza glabra L.-Composition, uses and analysis. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/0308-8146(90)90159-2