Różne rodzaje chleba bezglutenowego

Jeśli musisz usunąć gluten ze swojej diety, nie martw się; istnieją bowiem różne opcje chleba bezglutenowego, o których chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć.
Różne rodzaje chleba bezglutenowego
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2022

Różne rodzaje chleba bezglutenowego to ważny element diety dla osób, które cierpią na celiakię lub nadwrażliwość na gluten bez celiakii. W obu przypadkach najlepiej usunąć to białko z diety, aby zapobiec objawom trawiennym.

Osoby z celiakią powinny unikać kontaktu nawet ze śladowymi ilościami tej substancji odżywczej. W przeciwnym razie mogą nastąpić znaczące zmiany w morfologii i fizjologii przewodu pokarmowego.

Zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że chleb nie jest niezbędnym pożywieniem w naszej diecie, ale może stanowić ważne źródło węglowodanów dla wielu osób. Przede wszystkim może mieć sens w przypadku sportowców, którzy muszą łączyć cukry o różnej szybkości wchłaniania, aby zmaksymalizować zapasy glikogenu.

Rodzaje chleba bezglutenowego

Tutaj pokażemy Ci najlepsze rodzaje chleba bezglutenowego, które możesz włączyć do swojej diety bezglutenowej. Zawsze pamiętaj jednak, aby wprowadzać je w kontekście zróżnicowanego i zbilansowanego planu odżywiania.

1. Chleb gryczany

Gryka nie należy do rodziny traw, ale rdestowatych (Polygonaceae). Ziarna gryki nie zawierają glutenu, co oznacza, że bez problemu będą mogły je spożywać osoby z celiakią.

Oprócz tego zawiera również dużą ilość błonnika. Udowodniono, że składnik ten ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia jelit. Może zapobiegać zaparciom i poprawiać skład mikroflory jelitowej.

W rzeczywistości obecne zalecenia dotyczące spożycia błonnika wynoszą 25 gramów tego pierwiastka dziennie. Ludzie rzadko jednak osiągają ten poziom, a to może prowadzić do problemów związanych z przewodem pokarmowym.

Trochę chleba.
Chleb gryczany może mylić nazwą, ale nadaje się dla osób z celiakią, ponieważ nie zawiera glutenu.

2. Chleb kukurydziany

Kukurydza to kolejna dobra alternatywa dla pszenicy, zwłaszcza gdy chcemy mieć chleb zbożowy. To pieczywo ma bardzo charakterystyczny smak i jest zwykle bardziej zwarte niż tradycyjny chleb.

Ma jednak rewelacyjne właściwości organoleptyczne. Doskonale nadaje się do smarowania produktami spożywczymi, takimi jak np. masło orzechowe. Zapewnia to wysokie spożycie energii i węglowodanów, niezbędne dla osób uprawiających sporty o wysokiej intensywności.

Należy zauważyć, że kiedy dużo ćwiczysz, uzupełnianie zapasów glikogenu ma kluczowe znaczenie dla poprawy regeneracji. Aby o to dbać, musisz nie tylko spożywać węglowodany. Powinny im towarzyszyć spore ilości białek o wysokiej wartości biologicznej, a najlepsze są pochodzenia zwierzęcego. Potwierdzają to badania opublikowane w Nutrients.

Dowiedz się więcej tutaj: Jaki jest wpływ glutenu na organizm?

3. Chleb ryżowy

Nie jest aż tak powszechny, jak poprzednie dwa, ale jest to alternatywa, którą należy wziąć pod uwagę. Mowa o produkcie, który ma bardzo niskie stężenie cukrów prostych, co jest kluczowe w zapobieganiu chorób metabolicznych.

Regularne i obfite spożywanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym może być jednak jedną z przyczyn cukrzycy typu 2. Potwierdzają to badania opublikowane w Current Diabetes Reports.

Kolejny świetny artykuł, który dla Ciebie wybraliśmy: Najlepsze rodzaje makaronów bezglutenowych

4. Chleb jaglany

Chleb jaglany powszechnie spożywa się na kontynentach takich jak Afryka i Azja. Te drobnoziarniste płatki zbożowe służą do przygotowania “owsianki”, chleba i różnego rodzaju ciast.

Do wypieku chleba miesza się proso z porcją mąki ryżowej i drożdży. Można nawet dodać trochę cukru lub miodu, aby poprawić proces fermentacji i końcową teksturę.

Należy pamiętać, że pieczywo jaglane może mieć wyższe stężenie białka niż inne pieczywo bezglutenowe. Mimo że mówimy o białkach o niskiej wartości biologicznej, są one nadal przydatne jako uzupełnienie dziennego spożycia. W ten sposób można uniknąć katabolizmu masy mięśniowej.

Trochę prosa.
Proso to ziarno, które występuje w diecie afrykańskiej i azjatyckiej częściej niż w Europie i Ameryce.

Wypróbuj różne rodzaje chleba bezglutenowego

Do diety można regularnie włączać różne rodzaje pieczywa bezglutenowego. Tego typu pieczywo ma szczególne znaczenie w diecie osób, którym spożywanie glutenu szkodzi.

Należy szukać alternatyw, aby skonsolidować optymalne spożycie węglowodanów bez narażania naszego organizmu na ryzyko, zwłaszcza gdy mówimy o sportowcach wyczynowych. W tym kontekście zapotrzebowanie na cukier jest często wysokie.

Na koniec należy zauważyć, że glutenu nie należy usuwać z diety bez wcześniejszej diagnozy lekarskiej. Przed podjęciem tego kroku zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą. Jeśli nie ma problemu z metabolizmem lub wchłanianiem białka, jego eliminacja może mieć więcej wad niż korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gill, S. K., Rossi, M., Bajka, B., & Whelan, K. (2021). Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology18(2), 101–116. https://doi.org/10.1038/s41575-020-00375-4
  • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253
  • Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.