Rozjaśnianie cery domowymi sposobami
Rozjaśnianie cery to zabieg cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Skóra zmęczona, pełna nieestetycznych plam i bez życia to prawdziwy koszmar. Może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy porę roku.
Czytając nasz artykuł, poznasz domowe, sprawdzone sposoby na rozjaśnianie cery.
Rozjaśnianie cery: Piękna skóra przez cały rok
Niewątpliwie każda kobieta pragnie, by jej cera była nieskazitelna przez 365 dni w roku, niczym “porcelana” – jednolita, bez plam, zmarszczek, wyprysków, niedoskonałości, wyglądająca młodo, bez śladów ekspozycji na słońce, itd. W trosce o naszą cerę możemy czerpać piękno z darów matki natury i stworzyć swój własny zestaw SOS, złożony z kosmetyków wybielających ciemne plamy na skórze, a w szczególności te na twarzy.
Za powstawanie plam na skórze odpowiedzialnych jest wiele różnych czynników. Najczęstszym z nich okazuje się jednak brak odpowiedniej pielęgnacji skóry podczas ekspozycji na działanie promieni ultrafioletowych i nieodpowiednie jej nawilżanie po kąpielach słonecznych. Plamy mogą również pojawiać się w wyniku zmian hormonalnych (ciąża lub miesiączka) lub naturalnie wraz z upływem lat i starzenia się skóry.
Domowe sposoby na rozjaśnianie cery
Sok z cytryny
To naturalny i niezwykle skuteczny produkt na rozjaśnianie cery. Znany jest ze względu na swoje właściwości wybielające skórę, dzięki wysokiej zawartości witaminy C, która wspiera produkcję melaniny – substancji odpowiedzialnej za odpowiedni koloryt skóry.
Ponadto, cytryna zawiera sporą dawkę kwasu cytrynowego, który wspomaga odnowę komórek. Plasterek tego super owocu należy wcierać bezpośrednio w miejsce dotknięte ciemnymi plamami. Możesz również nasączyć sokiem z cytryny wacik kosmetyczny i przyłożyć do twarzy.
Pamiętaj jednak, by po zabiegu nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Najlepiej zostań przez cały dzień w domu, na przykład podczas weekendu czy dnia wolnego od pracy. W przeciwnym razie, gdy cera wejdzie w kontakt z promieniami słońca, efekt zabiegu będzie odwrotny – na twarzy pojawi się jeszcze więcej plam.
Cebula
A dokładniej jej sok, zawierający siarkę oraz witaminę C. Bez wątpienia jest to doskonały składnik pielęgnacyjny, dzięki któremu zachowasz piękną cerę przez cały rok. Jeśli zamierzasz zredukować zmarszczki, plamy skórne lub blizny po trądziku, należy stosować go zewnętrznie.
Dodatkowo sok z cebuli doskonale nadaje się do stymulowania mieszków włosowych, odkażania ran i usuwania łupieżu. Zmiksuj blenderem czerwoną cebulę i powstałym sokiem nasącz wacik kosmetyczny, a następnie przyłóż go do plam na skórze. Pozostaw na 10 minut, po czym zmyj zimną wodą. Pamiętaj, że jeśli skóra jest nieco podrażniona, może wystąpić pieczenie. W przypadku, gdy jest ono nie do zniesienia, natychmiast przemyj twarz wodą.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Skutki stresu – poznaj wszystkie negatywne efekty dla zdrowia
Ocet
Ocet jabłkowy jest jednym z największych i niezawodnych sprzymierzeńców dla naszego organizmu, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i kosmetycznym. A to dlatego, że posiada kwaśne pH, które doskonale zamyka pory oraz sprawia, że skóra staje się gładka i promienna.
Stosowanie octu jabłkowego jest niezwykle łatwe – wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny i przyłożyć do plamy. Pozostaw na około 20 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
Mleko
Powszechnie wiadomo, że Kleopatra – królowa starożytnego Egiptu – wykorzystywała do zabiegów kosmetycznych kwaśne mleko. Kąpiele w kwasie mlekowym sprzyjają usuwaniu martwych komórek skóry, sprawiając, że staje się ona miękka, czysta i nieskazitelna.
Poza tym mleko posiada doskonałe właściwości wybielające, dzięki którym można osiągnąć równomierny koloryt cery i dodać jej blasku. Przy regularnym stosowaniu można także usunąć niewielkie plamy skórne.
Proponujemy domowej receptury maseczkę do twarzy na bazie mleka. Zanurz wacik kosmetyczny w zimnym lub letnim mleku i przyłóż do plamek na twarzy na całą noc. Następnego ranka dokładnie spłucz wodą.
Jogurt
Posiada podobne właściwości co mleko, jednak służy również do dezynfekcji ran, zamykania porów skóry, przyspiesza proces gojenia ran, utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności skóry… Fermentacja mlekowa, która stanowi barierę bakteriobójczą, doskonale zapobiega infekcjom skórnym.
W celu rozjaśnienia cery nakładaj jogurt na twarz niczym tradycyjną maseczkę. W pierwszej kolejności dokładnie umyj twarz mydłem, a następnie nałóż grubą warstwę jogurtu. Możesz do tego użyć opuszek palców lub pędzelka. Pozostaw na 20 minut i usuń, dokładnie spłukując ciepłą wodą.
Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Ostuda – 3 zabiegi zmniejszające przebarwienia
Ogórek
W typowym obrazie zabiegów kosmetycznych nie może zabraknąć zielonych plasterków ogórka na powiekach! Ogórki bowiem zawierają bardzo dużo wody, w związku z czym przynoszą ulgę zmęczonym powiekom. Poza dużą ilością wody, ogórek jest również bogaty w witaminę E i olejki eteryczne, dzięki czemu idealnie sprawdzi się na rozjaśnianie cery i dodanie jej promienności.
Po zastosowaniu ogórka, skóra staje się niezwykle miękka, a plamy i zmarszczki mniej widoczne. Przygotuj maseczkę z ogórka: obierz go ze skórki, usuń nasiona i miksuj aż przyjmie konsystencję pasty. Nałóż ją na twarz na 20 minut, a następnie spłucz wodą. Rezultaty są niemal natychmiastowe.
Aloe vera
To kolejny niezbędny składnik zabiegów upiększających. Obok mleka, był to ulubiony kosmetyk Nefretete i Kleopatry, który sprawiał, że ich cera była zawsze piękna i promienna. Aloes odżywia, wybiela i nawilża skórę.
Przygotuj miąższ z liścia aloesu i nasmaruj nim części twarzy dotknięte plamami. Pozostaw na pół godziny, a następnie zmyj letnią wodą.
Pomidor
Sok pomidorowy jest bogaty w składniki odżywcze, które mają dobroczynny wpływ na naszą cerę, np. witamina A i C, białka i zwalczający wolne rodniki likopen. Zmieszaj łyżeczkę soku z cytryny z łyżeczką soku pomidorowego i nałóż za pomocą wacika na twarz.
Czy spodobały się wam nasze porady na rozjaśnianie cery? Wypróbujcie je!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Skin-lightening cosmetics: Frequent, potentially severe adverse effects. (2011). Prescrire International, 20(119), 209–215.
- Vaughn, A. R., Branum, A., & Sivamani, R. K. (2016, August 1). Effects of Turmeric (Curcuma longa) on Skin Health: A Systematic Review of the Clinical Evidence. Phytotherapy Research. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/ptr.5640
- Vaughn, A. R., & Sivamani, R. K. (2015, July 1). Effects of fermented dairy products on skin: A systematic review. Journal of Alternative and Complementary Medicine. Mary Ann Liebert Inc. https://doi.org/10.1089/acm.2014.0261