Różane jabłko: charakterystyka, właściwości i zalety
Tak zwane „jabłko różane”, czyli czapetka jambos, jest również znane w niektórych krajach jako pomarrosa, a jego bardziej naukowa nazwa to Syzygium jambos. Ma różne zastosowania, a nawet pewne właściwości lecznicze ze względu na doskonałe wartości odżywcze. Z punktu widzenia właściwości organoleptycznych wyróżnia się przede wszystkim różanym zapachem. Jego miąższ natomiast jest biały i gąbczasty.
Zanim zaczniemy, musimy zaznaczyć, że obecność owoców w codziennej diecie jest wskazana dla naszego zdrowia. Te pokarmy dostarczają dużej ilości mikroelementów i fitochemikaliów o zdolności antyoksydacyjnej. Te właściwości pomagają w zapobieganiu przewlekłym i złożonym patologiom. W ten sposób zapewniamy, że procesy fizjologiczne naszego ciała działa prawidłowo.
Jakie korzyści daje różane jabłko?
Przede wszystkim różane jabłko zawiera żelazo, wapń i witaminę B3. W szczególności przyjmowanie wapnia jest niezbędne do poprawy gęstości mineralnej kości, a tym samym zapobiegania procesom osteoporozy. Częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn, szczególnie po zakończeniu okresu menopauzy.
Jednocześnie kluczowe będzie też utrzymanie poziomu witaminy D w optymalnych zakresach, aby zwiększyć wchłanianie tego minerału, zgodnie z badaniem opublikowanym w Frontiers of Hormone Research.
Tymczasem żelazo ma kluczowe znaczenie w poprawie przenoszenia tlenu przez krew. Niewystarczająca podaż tego minerału może prowadzić do anemii, która powoduje chroniczne zmęczenie i znużenie. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Best Practice & Research. W związku z tym wskazane jest, aby zapewnić jego spożycie wraz z odpowiednią dawką witaminy C, która zwiększa jego późniejsze wchłanianie.
Również zawartość błonnika w jabłku różanym ma istotne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Istnieją dowody na to, że ta substancja może poprawić zdrowie i funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Z jednej strony zwiększa objętość bolusa kałowego, powodując tym samym większą stymulację mechanoreceptorów przewodu pokarmowego. Jakby tego było mało, służy jako energetyczny substrat dla mikrobioty, promując wzrost bakterii i poprawiając ich wydajność.
Oto kolejny egzotyczny owoc dla Ciebie: Odkryj właściwości egzotycznego owocu smoczego
Wartość odżywcza
Jeśli chodzi o wartość odżywczą, każde 100 gram (4 uncje) owocu daje około 25 kalorii. Ta niska kaloryczność oznacza, że można je bez problemu włączyć do niskokalorycznej diety na odchudzanie. Ponadto owoc będzie dość sycący ze względu na zawartość wody, co może pomóc zmniejszyć uczucie apetytu i zapobiec chęci na jedzenie.
Wśród makroskładników dominują węglowodany. Każde 100 gram (4 uncje) produktu zawiera prawie 8 gramów cukru. Natomiast białka i tłuszcze nie stanowią nawet 1 grama. Ponadto nieliczne zawarte w nim białka mają niską wartość biologiczną i nie dostarczają niezbędnych aminokwasów.
Jabłko różane stanowi jednak źródło wapnia i żelaza, a także znacznej dawki witaminy A i witaminy C. Oba składniki odżywcze działają wspólnie, stymulując endogenną syntezę kolagenu, białka najobficiej występującego w ludzkim organizmie. Jednocześnie sama witamina C ma kluczowe znaczenie dla optymalnej odpowiedzi immunologicznej, co zmniejsza ryzyko patologii infekcyjnych.
Możesz być także zainteresowany: Galangal – zastosowania i właściwości
Właściwości lecznicze
Jabłko różane słynie z wielu różnych właściwości leczniczych, chociaż większość z nich nie ma wystarczających dowodów naukowych. Na przykład korzeń jest często używany do poprawy objawów padaczki. Proszek wytwarzany przez zmiażdżenie jego korzenia może nawet pomóc w walce z cukrzycą.
Korę rośliny wprowadzono natomiast do diety niektórych osób w celu wyeliminowania i kontrolowania wymiotów, ma też właściwości przeczyszczające. Jeśli jednak rozwinie się którakolwiek z wyżej wymienionych patologii, najlepiej udać się do lekarza specjalisty, aby rozpocząć leczenie dające naukowe, wyraźnie wykazane korzyści.
Jabłko różane, egzotyczny owoc dobrej jakości
Jak zauważyłeś, różane jabłko zawiera sporą ilość niezbędnych mikroelementów, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.
Owoc ten można regularnie włączać do diety w celu uzyskania korzyści oraz poprawy podaży składników mineralnych i błonnika. Oba elementy są niezbędne do sprawnego rozwoju procesów fizjologicznych zachodzących w środowisku wewnętrznym.
Na zakończenie musimy podkreślić, że w codziennej diecie powinno znaleźć się co najmniej 5 porcji owoców i warzyw. W ten sposób zapewniamy dostateczną konsumpcję substancji o właściwościach antyoksydacyjnych, co z kolei pomoże zapobiegać rozwojowi przewlekłych i złożonych patologii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Goltzman D, Mannstadt M, Marcocci C. Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Front Horm Res. 2018;50:1-13. doi:10.1159/000486060
- Percy L, Mansour D, Fraser I. Iron deficiency and iron deficiency anaemia in women. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2017;40:55-67. doi:10.1016/j.bpobgyn.2016.09.007
- Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4