Rośliny strączkowe – korzyści i wpływ na trawienie
Rośliny strączkowe są bardzo pożywnym i tanim pożywieniem. Dostarczają nam zdrowego białka, są w bogate w błonnik, witaminy i minerały.
Co więcej, rośliny strączkowe są najbardziej odżywcze, kiedy zaczynają proces kiełkowania. Aby uniknąć problematycznych wzdęć, które mogą one powodować, zaleca się spożywanie ich w formie rozdrobnionej, czyli puree. A także nie należy łączyć ich z innymi produktami.
Chociaż rośliny strączkowe są postrzegane jako produkt wpływający na wzrost wagi ciała lub złe trawienie, w tym artykule postaramy się przedstawić wszystkie zalety, które argumentują, dlaczego warto je jeść. Udzielimy też kilka wskazówek, jak je spożywać, aby przynosiły korzyści dla naszego organizmu i trawiły się prawidłowo.
Rośliny strączkowe – korzyści z ich jedzenia
- Rośliny strączkowe są bardzo pożywne i bogate w węglowodany, więc dostarczają nam dużo energii.
- Są pokarmami bardzo sycącymi, dlatego też zaleca się ich spożywanie podczas diet odchudzających.
- Są bogate w białko, które jest niezbędnym składnikiem odżywczym podczas dorastania, dla sportowców, kobiet w ciąży, itd. Nie zawierają tyle białka co pokarmy pochodzenia zwierzęcego, ale są zdecydowanie zdrowsze i lepiej przyswajalne przez organizm.
- Zawierają dużo błonnika, który jest niezbędny do zwalczania zaparć, regulowania poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
- Są bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, jod i potas.
- Zawierają też witaminy z grupy B, które pozwalają regulować centralny układ nerwowy i zapobiegać stanom lękowym, stresowi i depresji.
- Usuwają nadmiar płynów nagromadzonych w naszym organizmie.
- Zmniejszają ryzyko rozwoju chorób wieńcowych serca.
- Rośliny strączkowe są tradycyjnym i tanim jedzeniem.
- Dzięki ich cudownym właściwościom powinniśmy jeść je trzy razy w tygodniu. W wypadku diety wegetariańskiej lub wegańskiej spożywanie roślin strączkowych może być nawet większe.
Osoby cierpiące na nadmiar kwasu moczowego w organizmie lub mające tendencję do ataków dny moczanowej, powinny skonsultować ze swoim lekarzem ilość spożywanych porcji roślin strączkowych.
Przeczytaj również: Sałatka fasolowa – 2 hiszpańskie receptury
Uwaga na temat soi
Soja to roślina strączkowa, która zdobyła ogromną popularność w ostatnich latach. Niestety coraz nowsze badania wykazują, że nie jest ona tak dobroczynna dla naszego zdrowia, a wręcz może być szkodliwa w niektórych przypadkach, gdyż występuje również w odmianie transgenicznej, czyli genetycznie zmodyfikowanej.
Zalecamy więc, aby sięgać po inne rodzaje roślin strączkowych, najlepiej pochodzących z ekologicznych lub zaufanych upraw.
Zobacz także: Produkty niskowęglowodanowe, które pomogą Ci schudnąć
Wskazówki dla dobrego trawienia roślin strączkowych
- Pamiętajmy o tym, aby rośliny strączkowe zawsze moczyć w wodzie przez przynajmniej jeden dzień. Opcjonalnie możemy je zostawić na jeszcze jeden dzień, już bez wody, ale w miejscu wilgotnym, co wspomoże rozpoczęcie procesu kiełkowania (pojawi się korzonek), w takiej formie rośliny strączkowe są bardziej pożywne i łatwiejsze do strawienia. Jeżeli zostawimy je, aby kiełkowały dłużej, w tej formie będą idealnym dodatkiem do sałatek lub jako ozdoba dań.
- Podczas gotowania roślin strączkowych, najlepiej doprowadzić wodę do wrzenia, następnie zdjąć garnek z ognia, wylać wodę, uzupełnić ją nową i zagotować od nowa.
- Podczas gotowania roślin strączkowych warto dodać kminku lub kopru włoskiego, aby później uniknąć ewentualnych wzdęć i gazów.
- Aby rośliny strączkowe były bardziej miękkie, podczas gotowania możemy dodać wodorostów Kombu, które później możemy zjeść.
- Osoby, które mają skłonności do wzdęć, prawdopodobnie dlatego, że nie przeżuwają odpowiednio pokarmów, nie muszą rezygnować z jedzenia roślin strączkowych. Najlepiej jednak, kiedy będą je spożywały w formie puree lub kremu albo jako hamburgery wegetariańskie.
- Inną opcją są słynne kremy na zimno z roślin strączkowych. Takie jak hummus lub niesamowite ciasta przygotowane z roślin strączkowych zastępujących mąkę.
Rośliny strączkowe – co jeszcze warto wiedzieć?
- W wielu przypadkach, problem wzdęć pojawia się nie ze względu na spożywanie roślin strączkowych, a w wyniku nie odpowiedniego łączenia ich z innymi pokarmami. Zaleca się więc spożywanie roślin strączkowych w towarzystwie warzyw. Dobre są na przykład świeże warzywa, sałatki i soki warzywne. A jeżeli nie powoduje to u nas złego samopoczucia, możemy też dodać nieco produktów pełnoziarnistych (ryżu, owsa, prosa i komosy ryżowej).
- Pamiętajmy, że rośliny strączkowe nie muszą być spożywane tylko na ciepło. Możemy jeść je również na zimno. Zwłaszcza w lecie przyrządzając sałatki z dodatkiem rukoli, tartej marchwi, gotowanego jajka, cienko pokrojonej cebuli, odrobiny majonezu, itd.
- Zalecamy, aby na zakończenie posiłku wypić napar ziołowy, taki jak: rumiankowy, anyżowy, cynamonowy, imbirowy lub miętowy, co ułatwi trawienie. Zawsze należy unikać słodkich deserów. A także słodkich lub kwaśnych owoców, które przyczyniają się do fermentacji żywności w naszym żołądku i powodują wzdęcia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bojarszczuk, J., & Księżak, J. (2018). STAN OBECNY I PERSPEKTYWY UPRAWY ROŚLIN STRĄCZKOWYCH W POLSCE. Roczniki Naukowe Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu. https://doi.org/10.5604/01.3001.0012.6674
- Bielawska, K., Malinowska, M., & Cyuńczyk, M. (2014). Wpływ kumaryn na organizm człowieka. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
- Florek, J., czerwińska-kayzer, doroTa, Jerzak Katedra Finansów Rachunkowości, micHał, & Przyrodniczy Poznaniu, U. (2012). AKTUALNY STAN I WYKORZYSTANIE PRODUKCJI UPRAW ROŚLIN STRĄCZKOWYCH. Fragmenta Agronomica.