Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży

Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że istnieją rośliny o działaniu poronnym, które mogą prowadzić do przerwania ciąży? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy wiedziałaś, że podczas ciąży nie powinnaś spożywać niektórych roślin? Są one znane jako rośliny o działaniu poronnym, ponieważ mogą wpływać negatywnie na zdrowie Twoje dziecka, a nawet wywoływać poronienie. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wszystkie niezbędne informacje.

Rośliny o działaniu poronnym, których należy unikać w ciąży

Rośliny nazywane poronnymi mają w swoim składzie substancje aktywne, które mogę wywoływać skurcze, a tym samym prowadzić do rozpoczęcia porodu. Dzieje się to zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży.

Właśnie dlatego kobiety w ciąży nie powinny spożywać roślin leczniczych, chyba że posiadają receptę i zalecenia lekarskie. Skonsultuj się ze swoim lekarzem zanim zaczniesz pić jakiekolwiek naturalne wywary.

Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży

Ruta - rośliny o działaniu poronnym
Ruta to jedna z roślin, które mogą wywoływać poronienie.

Zapamiętaj rośliny, które mogą wywoływać komplikacje zdrowotne u Twojego dziecka, a nawet u Ciebie. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego powinnaś unikać w ciąży. Wystrzegaj się przede wszystkim następujących roślin wywołujących poronienie:

  • Piołun,
  • Werbena,
  • Ruta,
  • Boldyna,
  • Krwawnik pospolity,
  • Lukrecja,
  • Szałwia,
  • Wrotycz pospolity,
  • Podbiał,
  • Mięta polej,
  • Arnika,
  • Wrotycz maruna,
  • Miłorząb.

Regularne piecie naparów przyrządzonych z powyższych roślin może wywoływać komplikacje, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak nie poleca się ich spożywać również w drugim ani w trzecim trymestrze. Mogą prowadzić do wystąpienia następujących problemów natury zdrowotnej:

  1. Zwiększony przepływ krwi w macicy,
  2. Wywoływanie skurczy mięśni macicy,
  3. Wywoływanie przedwczesnego porodu lub poronienia,
  4. Szkodliwy wpływ na zdrowie płodu,
  5. Krwawienie, które może prowadzić do utraty płodu,
  6. Wymioty i mdłości,
  7. Biegunka,
  8. Drętwienie.

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, musisz skonsultować się ze swoim lekarzem zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek rośliny lecznicze. Pamiętaj, że w całym okresie ciąży musisz zwracać szczególną uwagę na swoją dietę, aby zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i o zdrowie Twojego nienarodzonego dziecka.

Picie herbat z roślinami poronnymi a ryzyko poronienia

Kobieta z bólem brzucha
Spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pronienia.

Wiele kobiet pije napary z wspomnianych wyżej roślin, aby zminimalizować spożycie kofeiny, które jak wiemy nie powinno przekraczać 300 mg dziennie. Pamiętaj, że kofeina jest również obecna w herbacie, niektórych napojach gazowanych i czekoladzie.

Czy ta informacja oznacza, że jeśli wypiłaś napar z piołunu, musisz zmierzyć się z wysokim ryzykiem poronienia? Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko poronienia wzrasta wraz z regularnym spożyciem. Oznacza to, że jeśli napiłaś się naparu z jednej z wyżej wymienionych roślin zanim wiedziałaś, że może być szkodliwa, ryzyko nie wzrasta.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy udać się do lekarza, aby zasięgnąć jego opinii oraz zachować spokój, zarówno dla Twojego dobra, jak i dobra Twojego dziecka. Nikt nie będzie w stanie doradzić Ci lepiej niż specjalista.

Napoje wskazane w okresie ciąży

Napar z rumianku
Napar z rumianku może zastąpić kofeinę podczas ciąży.

Wymieniliśmy już napary, których nie powinno się spożywać w ciąży. Teraz warto przedstawić kilka możliwości zastąpienia kawy lub czarnej herbaty, które standardowo pije się do śniadania:

  1. Rumianek: Jego właściwości poprawiające trawienie mogą okazać się pomocne, jeśli cierpisz na problemy układu oddechowego. Poza tym może pomóc zwalczyć bezsenność.
  2. Czerwona herbata: Nie zawiera teiny (kofeiny) i właśnie dlatego jej spożywanie jest zalecane w trakcie ciąży. Jej właściwości antyhistaminowe sprawiają, że nadaje się dla kobiet w ciąży, które cierpią z powodu alergii.
  3. Napar z kwiatu lipy: Znany ze względu na swoje działanie uspokajające, może pomóc zmniejszyć niepokój oraz spokojnie zasnąć.
  4. Imbir: Napar z imbiru jest często wykorzystywany w celu zmniejszenia problemów ze strony układu pokarmowego, takich jak mdłości i wymioty.
  5. Liście malin: Babcie często zalecają picie naparu z liści malin, gdy zbliża się termin porodu, ponieważ powszechnie uważa się, że wzmacnia ona mięśnie macicy.

Uwaga: Chociaż napary nie wywołują zazwyczaj problemów u kobiet w ciąży, to przed ich wypiciem warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jesteś w ciąży, musisz zwracać duża uwagę na swoją dietę i nawodnienia. Pilnuj tego, co jesz i pijesz, aby nie doznać uszczerbku na zdrowiu i nie zaszkodzić swojemu dziecku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.