Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży

Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Czy wiesz, że istnieją rośliny o działaniu poronnym, które mogą prowadzić do przerwania ciąży? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy wiedziałaś, że podczas ciąży nie powinnaś spożywać niektórych roślin? Są one znane jako rośliny o działaniu poronnym, ponieważ mogą wpływać negatywnie na zdrowie Twoje dziecka, a nawet wywoływać poronienie. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wszystkie niezbędne informacje.

Rośliny o działaniu poronnym, których należy unikać w ciąży

Rośliny nazywane poronnymi mają w swoim składzie substancje aktywne, które mogę wywoływać skurcze, a tym samym prowadzić do rozpoczęcia porodu. Dzieje się to zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży.

Właśnie dlatego kobiety w ciąży nie powinny spożywać roślin leczniczych, chyba że posiadają receptę i zalecenia lekarskie. Skonsultuj się ze swoim lekarzem zanim zaczniesz pić jakiekolwiek naturalne wywary.

Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży

Ruta - rośliny o działaniu poronnym
Ruta to jedna z roślin, które mogą wywoływać poronienie.

Zapamiętaj rośliny, które mogą wywoływać komplikacje zdrowotne u Twojego dziecka, a nawet u Ciebie. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego powinnaś unikać w ciąży. Wystrzegaj się przede wszystkim następujących roślin wywołujących poronienie:

 • Piołun,
 • Werbena,
 • Ruta,
 • Boldyna,
 • Krwawnik pospolity,
 • Lukrecja,
 • Szałwia,
 • Wrotycz pospolity,
 • Podbiał,
 • Mięta polej,
 • Arnika,
 • Wrotycz maruna,
 • Miłorząb.

Regularne piecie naparów przyrządzonych z powyższych roślin może wywoływać komplikacje, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak nie poleca się ich spożywać również w drugim ani w trzecim trymestrze. Mogą prowadzić do wystąpienia następujących problemów natury zdrowotnej:

 1. Zwiększony przepływ krwi w macicy,
 2. Wywoływanie skurczy mięśni macicy,
 3. Wywoływanie przedwczesnego porodu lub poronienia,
 4. Szkodliwy wpływ na zdrowie płodu,
 5. Krwawienie, które może prowadzić do utraty płodu,
 6. Wymioty i mdłości,
 7. Biegunka,
 8. Drętwienie.

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, musisz skonsultować się ze swoim lekarzem zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek rośliny lecznicze. Pamiętaj, że w całym okresie ciąży musisz zwracać szczególną uwagę na swoją dietę, aby zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i o zdrowie Twojego nienarodzonego dziecka.

Picie herbat z roślinami poronnymi a ryzyko poronienia

Kobieta z bólem brzucha
Spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pronienia.

Wiele kobiet pije napary z wspomnianych wyżej roślin, aby zminimalizować spożycie kofeiny, które jak wiemy nie powinno przekraczać 300 mg dziennie. Pamiętaj, że kofeina jest również obecna w herbacie, niektórych napojach gazowanych i czekoladzie.

Czy ta informacja oznacza, że jeśli wypiłaś napar z piołunu, musisz zmierzyć się z wysokim ryzykiem poronienia? Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko poronienia wzrasta wraz z regularnym spożyciem. Oznacza to, że jeśli napiłaś się naparu z jednej z wyżej wymienionych roślin zanim wiedziałaś, że może być szkodliwa, ryzyko nie wzrasta.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy udać się do lekarza, aby zasięgnąć jego opinii oraz zachować spokój, zarówno dla Twojego dobra, jak i dobra Twojego dziecka. Nikt nie będzie w stanie doradzić Ci lepiej niż specjalista.

Napoje wskazane w okresie ciąży

Napar z rumianku
Napar z rumianku może zastąpić kofeinę podczas ciąży.

Wymieniliśmy już napary, których nie powinno się spożywać w ciąży. Teraz warto przedstawić kilka możliwości zastąpienia kawy lub czarnej herbaty, które standardowo pije się do śniadania:

 1. Rumianek: Jego właściwości poprawiające trawienie mogą okazać się pomocne, jeśli cierpisz na problemy układu oddechowego. Poza tym może pomóc zwalczyć bezsenność.
 2. Czerwona herbata: Nie zawiera teiny (kofeiny) i właśnie dlatego jej spożywanie jest zalecane w trakcie ciąży. Jej właściwości antyhistaminowe sprawiają, że nadaje się dla kobiet w ciąży, które cierpią z powodu alergii.
 3. Napar z kwiatu lipy: Znany ze względu na swoje działanie uspokajające, może pomóc zmniejszyć niepokój oraz spokojnie zasnąć.
 4. Imbir: Napar z imbiru jest często wykorzystywany w celu zmniejszenia problemów ze strony układu pokarmowego, takich jak mdłości i wymioty.
 5. Liście malin: Babcie często zalecają picie naparu z liści malin, gdy zbliża się termin porodu, ponieważ powszechnie uważa się, że wzmacnia ona mięśnie macicy.

Uwaga: Chociaż napary nie wywołują zazwyczaj problemów u kobiet w ciąży, to przed ich wypiciem warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jesteś w ciąży, musisz zwracać duża uwagę na swoją dietę i nawodnienia. Pilnuj tego, co jesz i pijesz, aby nie doznać uszczerbku na zdrowiu i nie zaszkodzić swojemu dziecku.

It might interest you...
Co może wywołać przedwczesny poród?
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Co może wywołać przedwczesny poród?

Dowiedz się co może wywołać przedwczesny poród i jakie objawy mogą wskazywać na to, że Twoje dziecko przyjdzie na świat szybciej niż się tego spodz...