Co wywołuje ból brzucha podczas ciąży?

Ból brzucha podczas ciąży wcale nie musi być oznaką poważnej choroby. W rzeczywistości nawet proste i zupełnie niegroźne przyczyny mogą prowadzić do odczuwania takiego dyskomfortu. Dowiedz się czegoś więcej na ten temat w naszym dzisiejszym artykule!
Co wywołuje ból brzucha podczas ciąży?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ból brzucha podczas ciąży jest w wielu przypadkach powodem do niepokoju u przyszłych matek. Zazwyczaj jest w zasadzie głównym powodem do zasięgania porady u lekarza.

Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego pojawia się ten dyskomfort, jak możesz go złagodzić i kiedy ból brzucha podczas ciąży może oznaczać, że będziesz musiała udać się do szpitala.

Ból brzucha podczas ciąży wcale nie musi być oznaką poważnej choroby. W rzeczywistości nawet proste i zupełnie niegroźne przyczyny mogą prowadzić do odczuwania takiego dyskomfortu. Dowiedz się czegoś więcej na ten temat w naszym dzisiejszym artykule!

Ból brzucha podczas ciąży – co powinnaś o nim wiedzieć?

Ból brzucha podczas ciąży jest dość powszechny ze względu na zmiany zachodzące w organizmie kobiety w tym okresie. Zwykle nie oznacza to jednak, że Ty lub Twoje dziecko jesteście w jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

Ogólnie rzecz biorąc, takie sytuacje występują z powodu rozwoju dziecka w brzuchu i w wielu przypadkach ustępują samoistnie. Poniżej opowiemy Ci nieco dokładniej o tym, jakie są jego możliwe przyczyny.

Główne przyczyny powodujące ból brzucha podczas ciąży

1. Nagromadzenie gazów w jelitach

Gazy jelitowe są normalnym zjawiskiem podczas ciąży, ponieważ są one konsekwencją zmian w układzie pokarmowym. Wzrost poziomu progesteronu zwykle powoduje rozluźnienie mięśni i spowalnia pracę układu pokarmowego, co jest związane z gromadzeniem się gazów.

Gazy jelitowe

Z drugiej strony w trzecim trymestrze dziecko jest tak duże, że uciska brzuch, co może mieć wpływ na przebieg procesów trawienia. Z tego powodu w ostatnich miesiącach ciąży dolegliwości, takie jak zgaga czy niestrawność, są częstsze.

Ponadto zaparcia mogą również powodować wzdęcia, a to z kolei wywołuje kolkę. W rzeczywistości nagromadzenie odchodów, których nie można łatwo usunąć, może utrudniać eliminację gazów. Może to prowadzić do poczucia dyskomfortu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Produkty spożywcze, które powodują wzdęcia

2. Ból więzadła obłego macicy

Więzadło obłe macicy to to, które łączy macicę z pachwiną. Gdy macica rozciąga się, aby zrobić miejsce dla dziecka, mogą pojawić się różne dolegliwości. Począwszy od ostrego, przeszywającego i przerywanego bólu po uporczywe, tępe dolegliwości bólowe.

Ból więzadła obłego zwykle pojawia się w drugim trymestrze ciąży i zwykle dotyka biodra lub brzucha kobiety. Zmiany postawy, kaszel, a nawet śmiech mogą wywołać silny dyskomfort.

3. Skurcze Braxtona – Hicksa

Musisz nauczyć się odróżniać skurcze Braxtona – Hicksa od skurczów porodowych. W drugiej połowie ciąży często pojawiają się słynne dolegliwości. Nosza one nazwę skurczów Braxtona – Hicksa. Potocznie zwane także „skurczami ćwiczebnymi”. Chociaż są uciążliwe, nie są niebezpieczne.

Skurcze Braxtona Hicksa

W rzeczywistości Twoje ciało je „wytwarza”, aby powoli przygotować Cię do porodu. Skurcze Braxtona – Hicksa często przypominają skurcze jelit. Żołądek na chwilę staje się twardy jak skała. Jednak nie powodują bólu, ale po prostu dyskomfort.

4. Inne problemy powodujące ból brzucha podczas ciąży

Problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze, infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe lub wirusy żołądkowe, mogą powodować przejściowy ból brzucha podczas ciąży. Zwróć uwagę na te objawy i odpowiednio je lecz pod nadzorem lekarza.

Jak złagodzić ból brzucha podczas ciąży?

Powinnaś przestrzegać zbilansowanej diety i przygotowywać kilka posiłków dziennie, aby nie uciskać zbytnio żołądka. Opisane powyżej przyczyny bólu brzucha w ciąży nie są poważne ani nie zagrażają zdrowiu Twojemu ani Twojego dziecka.

Ból brzucha

Jeśli chcesz złagodzić swój dyskomfort, możesz zastosować się do następujących wskazówek:

  • Unikaj ciężkostrawnych i obfitych posiłków. Duże ilości jedzenia zmuszają żołądek do cięższej pracy. Dlatego najlepiej jest jeść małe posiłki kilka razy dziennie, aby uniknąć dyskomfortu.
  • Jedz spokojnie. Kiedy jesz szybko, do żołądka dostaje się więcej powietrza. Może to powodować wzdęcia i gazy.
  • Unikaj spożywania pokarmów wytwarzających gazy. Kalafior i brokuły mają tendencję do wywoływania wzdęć. Dlatego najlepiej unikać ich spożywania, przynajmniej przez jakiś czas!
  • Unikaj nagłych zmian postawy, aby zminimalizować ból więzadła obłego macicy. Co więcej, te gwałtowne ruchy mogą również wywoływać skurcze Braxtona – Hicksa.
  • Pij wystarczającą ilość płynów, aby uniknąć zaparć i odwodnienia. To ostatnie może powodować „fałszywe” skurcze.
  • Odpoczynek. Relaks i odpoczynek mogą być tym, czego potrzebujesz, aby zmniejszyć dyskomfort w jamie brzusznej.

Kiedy ból brzucha podczas ciąży oznacza, że powinnaś udać się do szpitala?

Chociaż ból brzucha w ciąży zwykle nie jest poważny i zamiast tego w większości przypadków stanowi jedynie niegroźny dyskomfort, to jednak istnieją różne powody, dla których powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Oto główne objawy, po wystąpieniu których warto udać się do szpitala.

1. Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna jest jedną z poważnych przyczyn bólu brzucha. Jeśli na początku ciąży odczuwasz ból brzucha, bez względu na to, czy jest on silny, czy łagodny, któremu towarzyszy krwawienie z pochwy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Ciąża pozamaciczna występuje wtedy, gdy komórka jajowa zostaje zapłodniona poza macicą. Ten stan może zagrażać życiu, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wyleczony.

2. Poronienie

Między 13. a 20. tygodniem ciąży silny ból brzucha może wskazywać na poronienie. Innymi słowy, z jakiegoś powodu płód nie rozwija się dalej i jest wydalany przez organizm w postaci krwotoku.

Jeśli znajdziesz się w tej smutnej sytuacji, ważne jest, aby udać się na wizytę kontrolną do lekarza i podjąć niezbędne środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie i umożliwić sobie ponowne zajście w ciążę w przyszłości.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rodzaje aborcji – wszystkie niezbędne informacje

3. Oderwanie łożyska

Łożysko zapewnia dziecku tlen i pokarm przez pępowinę. Kiedy dochodzi do naderwania, oznacza to, że łożysko całkowicie lub częściowo oddziela się od ściany macicy. Ten stan może utrudniać dziecku uzyskanie tlenu i składników odżywczych potrzebnych do dalszego rozwoju.

Ciąża

Nagły i stały ból brzucha, któremu towarzyszy ogólne złe samopoczucie, może wskazywać na oderwanie się łożyska. W niektórych przypadkach obserwuje się krwawienie z pochwy, ale w innych krew jest uwięziona za łożyskiem i dlatego też krwawienie nie występuje.

Częstość występowania oderwania łożyska wynosi 1 przypadek na 100 ciąż. Dlatego przy najmniejszych wątpliwościach skonsultuj się z lekarzem. Ten stan może powodować przedwczesny poród lub urodzenie martwego dziecka w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

4. Stan przedrzucawkowy

Nadciśnienie tętnicze podczas ciąży jest możliwym wskaźnikiem stanu przedrzucawkowego. Ten stan występuje z powodu zmniejszonego dopływu krwi do łożyska. Objawy obejmują zatrzymanie płynów w organizmie, białko w moczu, wysokie ciśnienie krwi i ból w prawej górnej części brzucha.

Jeśli stan przedrzucawkowy nie zostanie wyleczony na czas, może zagrozić życiu dziecka i matki.

5. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Ten stan zwykle powoduje ból w prawej dolnej części brzucha, nudności, utratę apetytu i wymioty. W niektórych przypadkach kobieta w ciąży cierpi również na gorączkę i biegunkę. Szybka pomoc lekarska jest niezwykle ważna dla ochrony zdrowia matki i dziecka.

6. Skurcze porodowe

Jeśli je poczujesz, idź natychmiast do szpitala, bo może to być już najwyższa pora! Możesz na początku poczuć te skurcze w plecach. Stamtąd promieniują one do podbrzusza. Ponadto stają się bardziej intensywne i pozostają regularne w czasie. Ich obecność z czasem się nasila i przyspiesza, a czas trwania wydłuża się.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, ból brzucha podczas ciąży zwykle nie jest objawem poważnej choroby. Ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czujesz się słaba, zmęczona lub masz gorączkę, skonsultuj się na wszelki wypadek z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.