Fibromialgia to dolegliwość wywołująca silne bóle mięśniowe i zmęczenie. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają zazwyczaj ból w konkretnych obszarach ciała, najczęściej w okolicach szyi, ramion, barków, nóg i bioder. Jest to bardzo bolesne i uciążliwe schorzenie, dlatego też ważne jest znalezienie odpowiedniej metody leczenia. Jedną z nich są naturalne środki, takie jak rośliny lecznicze.
Większość chorych na fibromialgię to kobiety (80-90% przypadków). Dokładne przyczyny występowania tej choroby nie są znane, jednak często może mieć to związek z ciężkimi przeżyciami, nadmiarem stresu, innymi chorobami czy okresem rekonwalescencji – a ze wszystkimi tymi czynnikami poradzić mogą sobie różnorodne rośliny lecznicze.
Rośliny lecznicze na fibromialgię
Papryczka cayenne
Udowodniono, że papryczka cayenne posiada właściwości niezwykle skuteczne w walce z fibromialgią. Zawarta w niej kapsaicyna to naturalny i skuteczny środek przeciwbólowy, wykorzystywany także do produkcji żelów i kremów przeciwbólowych, stosowanych na bóle mięśni.
Aby uporać się z towarzyszącym fibromialgii bólem, należy przygotować herbatę z jednej łyżeczki pieprzu cayenne na szklankę gorącej wody. Najlepiej jest przygotować napar rano i popijać w ciągu dnia. Należy jednak uważać, gdyż używane nierozważnie rośliny lecznicze takie jak cayenne, mogą podrażniać układ trawienny.
Dziurawiec
Rośliny lecznicze skuteczne w walce z objawami fibromialgii to także takie zioła jak dziurawiec. Jest to średniej wielkości roślina o żółtych kwiatach wykorzystywana przede wszystkim do walki z depresją.
Pamiętaj, żedepresja może być jednym z objawów towarzyszących fibromialgii, dlatego też rośliny leczniczezwalczające problemy emocjonalne są również Twoim sojusznikiem.
Jakby tego było mało dziurawiec jest także skuteczny w walce z bólem i bezsennością. Najlepiej jest stosować go w formie kapsułek lub suplementów diety dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Niektóre osoby przygotowują napar z kwiatów dziurawca, co również jest skuteczną opcją.
Musisz wiedzieć, że rośliny lecznicze mogą wchodzić w różne reakcje z zażywanymi lekami (na przykład antydepresantami czy antykoncepcją hormonalną), dlatego też zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą zanim zaczniesz je stosować.
Nie można wierzyć, że rośliny lecznicze są całkowicie bezpieczne i można je dowolnie stosować – one także wywierają silny wpływ na nasz organizm.
Diabelski pazur
Harpagophytum, popularnie nazywane ,,diabelskim pazurem”, zawdzięcza swoją nazwę kwiatom przypominającym kształtem zakrzywione szpony. Diabelski pazur jest bardzo skuteczny w leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie stawów, sprawdzi się więc również w przypadku fibromialgii.
Harpagophytum posiada silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a dodatkowo zwiększa apetyt, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza i redukuje skurcze jelit. Najczęściej wykorzystuje się ekstrakt z tej rośliny i aplikuje się go bezpośrednio na obszar bólu. Można także przygotować napar lub zażywać suplementy diety w kapsułkach.
Nie ma wątpliwości, iż kawa wpływa na nasz mózg i wzmaga uczucie czujności, ze względu na jej właściwości stymulujące ośrodkowy układ nerwowy. Stąd odstawienie kofeiny może prowadzić do szeregu problemów. Nie martw się, nieprzyjemne konsekwencje występują przez krótki okres czasu. Zespół…
Przesuszone włosy to bardzo częsty problem. I choć istnieją gotowe, sklepowe maski i zabiegi, które obiecują nawilżenie i odżywienie, warto sięgnąć po domowe sposoby na skuteczne nawilżenie włosów. Ilość składników aktywnych w domowych maskach jest dużo, dużo większa! Ciągłe przesuszanie…
Czy wiesz, że cytrynowe remedium na bóle stawów skutecznie łagodzi dolegliwości i poprawia zdolności ruchowe organizmu? Dowiedz się, jak je przygotować i jak stosować, aby ta naturalna kuracja przyniosła pożądane rezultaty! Bóle stawów i skurcze mięśni to schorzenia występujące zwłaszcza…
Zakrzepy krwi to masa powstała w wyniku nagromadzenia się płytek krwi lub czerwonych krwinek w miejscu urazu czy pękniętego naczynia krwionośnego. Skrzepy są czymś normalnym i pomagają organizmowi uniknąć nadmiernej utraty krwi w przypadku obrażeń. Zakrzep może jednak być dość…
Wielu z nas spotyka się z problemami ze wzrokiem, które narastają z czasem. Przemęczenie wzroku, krótkowzroczność czy zaćma. Owszem, w wielu przypadkach schorzenia uzasadnione są naturalnym procesem starzenia. Czy poprawa wzroku jest możliwa? Istnieją pewne szkodliwe nawyki, których należy unikać…
Czy cierpisz na długotrwałe zmęczenie? Odkryj naturalne środki, które pomogą Ci dobrze odpocząć i odzyskać siły i witalność. Należy pamiętać, że chroniczne, długotrwałe zmęczenie może powodować nadwagę i inne zaburzenia związane z odżywianiem. Wszystko to może zagrażać dobru każdej osoby,…