Rośliny lecznicze na fibromialgię – poznaj je!

8 lipca, 2019
Kapsaicyna obecna w pieprzu cayenne to naturalny i skuteczny środek przeciwbólowy wykorzystywany do produkcji żelów i kremów przeciwbólowych.

Czy wiesz, że istnieją rośliny lecznicze na fibromialgię, które pomagają złagodzić objawy towarzyszące tej chorobie.

Fibromialgia to dolegliwość wywołująca silne bóle mięśniowe i zmęczenie. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają zazwyczaj ból w konkretnych obszarach ciała. Najczęściej jest on odczuwany w okolicach szyi, ramion, barków, nóg i bioder.

Jest to bardzo bolesne i uciążliwe schorzenie, dlatego też ważne jest znalezienie odpowiedniej metody leczenia. Jedną z nich są naturalne środki, takie jak rośliny lecznicze na fibromialgię.

Większość chorych na fibromialgię to kobiety (80-90% przypadków). Dokładne przyczyny występowania tej choroby nie są znane, jednak często może mieć ona związek z ciężkimi przeżyciami, nadmiarem stresu, innymi chorobami czy okresem rekonwalescencji.

Rośliny lecznicze na fibromialgię

Pieprz cayenne

Udowodniono, że papryczka cayenne posiada właściwości niezwykle skuteczne w walce z fibromialgią. Zawarta w niej kapsaicyna to naturalny i skuteczny środek przeciwbólowy, wykorzystywany także do produkcji żelów i kremów przeciwbólowych, popularnie stosowanych na bóle mięśni.

Papryczka chili - rośliny lecznicze na fibromialgię

Aby uporać się z towarzyszącym fibromialgii bólem, należy przygotować herbatę z jednej łyżeczki pieprzu cayenne na szklankę gorącej wody.

Najlepiej jest przygotować napar rano i popijać w ciągu dnia. Należy jednak uważać, gdyż używane nierozważnie rośliny lecznicze takie jak pieprz cayenne, mogą niepotrzebnie podrażniać układ trawienny.

Przeczytaj również: Bóle stawów – przeciwzapalna maść na bazie pieprzu cayenne

Dziurawiec

Rośliny lecznicze na fibromialgię to także takie zioła jak dziurawiec. Jest to średniej wielkości roślina o żółtych kwiatach wykorzystywana przede wszystkim do walki z depresją.

Pamiętaj, że depresja może być jednym z objawów towarzyszących fibromialgii, dlatego też rośliny lecznicze zwalczające problemy emocjonalne są również Twoim sojusznikiem.

Kwiat dziurawca

Jakby tego było mało dziurawiec jest także skuteczny w walce z bólem i bezsennością. Najlepiej jest stosować go w formie kapsułek lub suplementów diety dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Niektóre osoby przygotowują napar z kwiatów dziurawca, co również jest skuteczną opcją.

Musisz wiedzieć, że rośliny lecznicze mogą wchodzić w różne reakcje z zażywanymi lekami (na przykład antydepresantami czy antykoncepcją hormonalną), dlatego też zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, zanim zaczniesz je stosować.

Nie można wierzyć, że rośliny lecznicze są całkowicie bezpieczne i można je dowolnie stosować – one także wywierają silny wpływ na nasz organizm.

Przeczytaj również: Dziurawiec – jakie płyną z niego korzyści zdrowotne?

Rośliny lecznicze na fibromialgię: Diabelski pazur

Harpagophytum, popularnie nazywane ,,diabelskim pazurem”, zawdzięcza swoją nazwę kwiatom przypominającym kształtem zakrzywione szpony.

Diabelski pazur jest bardzo skuteczny w leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie stawów, sprawdzi się więc również w przypadku fibromialgii.

Diabelski pazur - rośliny lecznicze na fibromialgię

Harpagophytum posiada silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a dodatkowo zwiększa apetyt, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza i redukuje skurcze jelit.

Najczęściej wykorzystuje się ekstrakt z tej rośliny i aplikuje się go bezpośrednio na obszar bólu. Można także przygotować napar lub zażywać suplementy diety w kapsułkach.