Rodzaje niepełnosprawności i ich charakterystyka
Tak jak ludzie mają różne zdolności, istnieją również różne rodzaje niepełnosprawności. Wszystkie łączy to, że implikują ograniczenie uczestnictwa w jakiejś dziedzinie lub działania w sferze ludzkiej.
Co więcej, wszystkie rodzaje niepełnosprawności są wynikiem upośledzenia lub dysfunkcji niektórych narządów. Staje się to przeszkodą w prowadzeniu działań w taki sam sposób, jak robią to osoby bez niepełnosprawności.
Istnienie ograniczeń nie oznacza jednak, że jednostki muszą tłumić pewne obszary życia. We wszystkich rodzajach niepełnosprawności możliwe jest być aktywnym i uczestniczyć w życiu społecznym, o ile zapewnione są ku temu warunki.
Rodzaje niepełnosprawności – 6 przykładów
Różne rodzaje niepełnosprawności oznaczają pewne ograniczenie, ale nie przeszkodę w wykonywaniu różnych czynności.
Istnieją różne typy niepełnosprawności, w zależności od rodzaju ograniczeń, jakie implikują. Innymi słowy, klasyfikujemy niepełnosprawności według obszaru życia, którego dotyczą. Z tego punktu widzenia rozróżniamy poniższe typy.
1. Niepełnosprawność fizyczna lub ruchowa
Niepełnosprawność fizyczna lub ruchowa to taka, w której występuje całkowite lub częściowe zmniejszenie mobilności jednego lub więcej członków ciała. Powoduje to trudności w wykonywaniu czynności wymagających umiejętności motorycznych.
Ten stan może być trwały lub przejściowy. Istnieje kilka rodzajów niepełnosprawności ruchowej. Oto niektóre z nich:
- Monoplegia. Paraliż występuje tylko w jednej kończynie.
- Paraplegia. Osoba traci zdolność chodzenia.
- Tetraplegia. Wpływa na ruchliwość kończyn górnych i dolnych.
- Hemiplegia. Wpływa na ruchomość jednej strony ciała.
- Rozszczep kręgosłupa. Uniemożliwia lub utrudnia ogólny ruch osoby.
- Dystrofia mięśniowa. Napięcie mięśni jest słabe, a tkanka z czasem zanika, co bardzo utrudnia ruch.
- Porażenie mózgowe. Ma to związek z poważnymi niedoborami motorycznymi, które obejmują powolność, sztywność, pobudzenie, paraliż itp.
- Amputacja. Utrata części ciała ogranicza aktywność człowieka.
2. Niepełnosprawność sensoryczna
Niepełnosprawność sensoryczna odnosi się do upośledzenia jednego lub więcej zmysłów. Głównym efektem jest zmniejszenie zdolności do pozyskiwania informacji z otoczenia – w tej kategorii wyróżniają się dwa rodzaje niepełnosprawności:
- Niepełnosprawność widzenia odpowiada utracie lub pogorszeniu wzroku. To dzięki wzrokowi uzyskuje się 80% informacji z otoczenia. Dlatego to ograniczenie powoduje poważne zmiany w życiu danej osoby.
- Upośledzenie słuchu: w tym przypadku mówimy o utracie lub zmniejszeniu funkcjonalności układu słuchowego, co prowadzi do trudności w dostępie do mowy i języka. To z kolei oznacza przeszkody w komunikacji, a czasem w nauce.
3. Niepełnosprawność intelektualna
Kolejnym rodzajem niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna. Występuje, gdy dana osoba ma trudności lub ograniczenia w swoich zdolnościach poznawczych. Obejmują one przetwarzanie informacji, percepcję, pamięć, uwagę, rozwiązywanie problemów itp.
Bardzo często osoby z tego rodzaju niepełnosprawnością mają trudności z życiem i pracą w społeczności. Ponadto istnieją różne stopnie dotkliwości: ograniczenia mogą być łagodne, umiarkowane, poważne lub głębokie.
Możesz być zainteresowany: Łagodne zaburzenia poznawcze: jak się objawiają?
4. Niepełnosprawność psychospołeczna
Niepełnosprawność psychospołeczna występuje wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia myślenia, odczuwania lub odnoszenia się do innych. Niedociągnięcia te muszą być intensywne i stałe, aby można je było uznać na schorzenie.
Niestety jest to jeden z rodzajów niepełnosprawności, który niesie największe piętno w społeczeństwie. Nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat i dlatego istnieją nieuzasadnione obawy związane z tymi ograniczeniami. To jeszcze bardziej utrudnia postęp osobom z tego rodzaju niepełnosprawnością.
5. Niepełnosprawność trzewna
Jest to jeden z rodzajów niepełnosprawności, z których jesteśmy najmniej świadomi, choć jest też jednym z najczęstszych. Niepełnosprawność trzewna odnosi się do przypadków, w których dana osoba ma braki w funkcjonowaniu narządu wewnętrznego.
Na przykład niepełnosprawność trzewna obejmuje takie powszechne choroby jak cukrzyca i zaburzenia funkcji serca. Te niepełnosprawności warunkują i ograniczają życie tych, którzy na nie cierpią oraz utrudniają uczestnictwo w społeczności.
Nie przegap: W jaki sposób cukrzyca wpływa na wzrok?
6. Wielorakie niepełnosprawności
Niepełnosprawność sprzężona odnosi się do przypadków, w których jednocześnie występują dwie lub więcej niepełnosprawności. Na przykład, gdy dana osoba ma jednocześnie niepełnosprawność ruchową i intelektualną.
W takich przypadkach mogą występować różne stopnie nasilenia jednej i drugiej niepełnosprawności. To nie tylko suma ograniczeń, ale raczej interakcja między nimi, która w każdym przypadku generuje bardzo konkretne wyniki.
Niepełnosprawność to wyzwanie
Ogólnie rzecz biorąc, każdy z różnych rodzajów niepełnosprawności jest indywidualnym wyzwaniem dla osoby, która na nią cierpi – ale jest to również wyzwanie dla społeczeństwa. Jednak ograniczenia nie muszą oznaczać wykluczenia ani tego, że dana osoba nie może uczestniczyć w społeczeństwie i żyć pełnym i szczęśliwym życiem.
Bez względu na rodzaj niepełnosprawności, zawsze możemy zrobić coś, aby zmniejszyć wpływ ograniczeń. Wymaga to jednak współpracy osoby niepełnosprawnej, jej otoczenia, systemu opieki zdrowotnej, a przede wszystkim społeczeństwa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fernández, M. T. (2017). La discapacidad mental o psicosocial y la Convención sobre los Derechos de las Personas con Discapacidad.
- Aguilar, M., & Luz, M. (2011). Discapacidad: entre el estigma y la comunidad. Revista Integra Educativa, 4(2), 205-216.
- Toboso-Martín, M., & Rogero-García, J. (2012). «Diseño para todos» en la investigacion social sobre personas con discapacidad. Revista Española de Investigaciones Sociológicas (REIS), 140(1), 163-172.
- Rev. chil. neuro-psiquiatr. vol.50 no.1 Santiago mar. 2012. Calidad de vida en pacientes con discapacidad motora según factores sociodemográficos y salud mental. http://dx.doi.org/10.4067/S0717-92272012000100003