Łagodne zaburzenia poznawcze: jak się objawiają?

Łagodne zaburzenia poznawcze: jak się objawiają?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Łagodne zaburzenia poznawcze mogą powodować trudności z zapamiętaniem niektórych imion lub konkretnych słów.

Łagodne zaburzenia poznawcze to stan, który często bywa mylony z demencją. W rzeczywistości niektórzy eksperci uważają, że jest to wczesne stadium demencji, podczas gdy inni klasyfikują ją jako niezależną patologię.

Jest to choroba, w której funkcje poznawcze, takie jak pamięć, język i myślenie, są zaburzone w stopniu większym, niż w przypadku normalnego starzenia się.

Łagodne zaburzenia funkcji poznawczych dotyczą dziś znacznej części populacji. Szacuje się, że pojawia się ona wraz z wiekiem i obejmuje prawie 40% osób starszych powyżej 85 roku życia. W rzeczywistości kobiety są bardziej narażone na jego występowanie niż mężczyźni.

Patologia ta jest wciąż badana, ale postępy w jej zdiagnozowaniu i możliwych sposobach leczenia rosną z każdym dniem. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o łagodnych zaburzeniach poznawczych.

Czym są łagodne zaburzenia poznawcze?

Z wiekiem mózg, podobnie jak całe nasze ciało, również się zmienia. Jest to stosunkowo normalne, że niektóre aspekty, takie jak pamięć mogą zostać delikatnie naruszone przez starzenie się.

Jednak osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi często stwierdzają, że ich funkcje poznawcze są znacznie ograniczone. Jak wspomniano powyżej, niektóre z tych funkcji obejmują pamięć, myślenie i język. Na przykład, osoba z MCI może potrzebować więcej czasu na zapamiętanie imienia osoby lub konkretnego słowa.

Zmiany te jednak zazwyczaj nie przeszkadzają w codziennych czynnościach tej osoby. To jest główna różnica w porównaniu z demencją. Łagodne zaburzenia poznawcze pozwalają ludziom na wykonywanie normalnych czynności.

Natomiast osoby z demencją mają większe trudności, takie jak problemy z wykonywaniem zadań, które kiedyś były dla nich proste.

Niektórzy eksperci twierdzą, że takie pogorszenie stanu zdrowia zwiększa ryzyko rozwoju demencji w przyszłości, niezależnie od tego, czy jest to choroba Alzheimera, czy inne rodzaje demencji. Prawda jest jednak taka, że niektóre osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nigdy nie chorują na demencję.

Starsza kobieta

Jakie są objawy?

Jak już powiedzieliśmy, osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi mają problemy, które wykraczają nieco poza te związane z normalnym starzeniem się. Niektóre z nich to:

  • Tendencja do częstszego zapominania o rzeczach, takich jak umówione spotkania lub ważne wydarzenia.
  • Tendencja do gubienia wątku w rozmowach i trudności w śledzeniu filmu lub czytaniu książek.
  • Planowanie działań lub podejmowanie decyzji wydaje się bardziej skomplikowane.
  • Pewne objawy depresji, niepokoju lub apatii.

Jest rzeczą normalną, że członkowie rodziny lub bliskie osoby zauważają te zmiany. Ważne jest, aby w takiej sytuacji starać się uspokoić osobę, aby nie pogłębiać jej dezorientacji i negatywnych emocji. Konieczna jest również konsultacja z lekarzem.

Jakie są różnice objawowe w porównaniu z demencją?

Osoby z demencją mają poważniejsze objawy, które wpływają na ich codzienne życie. Po pierwsze, utrata pamięci jest często bardziej wyraźna, nawet zapamiętywanie imion członków rodziny może być trudne. Nazywa się to amnezją.

Po drugie zaburzony jest zmysł orientacji, co powoduje, że osoby te mają tendencję do gubienia się nawet na znanych sobie ścieżkach. Łatwiej też zgubić rzeczy osobiste lub przedmioty domowego użytku.

Osoby cierpiące na demencję mogą odczuwać utratę zainteresowania wszystkim, co kiedyś ich interesowało. Zjawisko to zwane jest również abulią. Normalnym zjawiskiem jest nawet zmiana zachowania i pogorszenie umiejętności społecznych.

Starszy mężczyzna przy stole

Może Cię również zainteresować: Jak wygląda życie chorego na demencję?

Jak rozpoznaje się łagodne zaburzenia poznawcze?

Diagnostyka tej patologii jest złożona, ponieważ nie ma specyficznych testów, które mogłyby ją potwierdzić. Istnieją jednak pewne kryteria i badania, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy, oprócz objawów, o których już wspomnieliśmy.

Na przykład lekarze przeprowadzają analizę stanu psychicznego za pomocą testów takich jak Mini Mental State Examination. Jest to badanie, w którym dana osoba proszona jest o udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań, takich jak wypowiedzenie daty lub wykonywanie zadań na podstawie wskazówek.

Testy te trwają około 10 minut i pozwalają lekarzowi porównać funkcjonowanie umysłu danej osoby z innymi w podobnym wieku.

Podsumowanie

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twojego otoczenia cierpi na łagodne zaburzenia poznawcze, nie wahaj się zgłosić do lekarza lub psychologa, ponieważ będą oni w stanie przeprowadzić właściwą ocenę i zaproponować pewne środki, które pomogą Ci poradzić sobie z tą sytuacją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.