Robienie przysiadów - 7 przekonujących powodów

Choć mogło by się wydawać wprost przeciwnie, robienie przysiadów to ćwiczenie, które pomoże Ci wzmocnić kolana, brzuch, plecy, a także nogi i biodra
Robienie przysiadów - 7 przekonujących powodów

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Robienie przysiadów to chyba jedno z bardziej nam znanych ćwiczeń. Dlaczego warto regularnie je wykonywać? Otóż regularne prawidłowe robienie przysiadów wyzwala całą lawinę pozytywnych procesów, które dokonują się w naszym organizmie. Co ciekawe, wszystkie bez wyjątku mają bezpośredni wpływ na naszą figurę.

Jak wiemy, robienie przysiadów jako jedno z podstawowych ćwiczeń znajduje się w programie praktycznie każdego treningu siłowego. Służą one głównie jako ćwiczenie wzmacniające uda, biodra i pośladki, ale w rzeczywistości wywiera również korzystny wpływ na kości, więzadła i ścięgna nóg i bioder.

Być może o tym nie wiedziałaś, ale robienie przysiadów jest jednym z trzech ćwiczeń, które powodują przyrost siły. Stanowią doskonały sposób na rozwój i wzmocnienie nóg. Dla wielu sportowców stanowi ono jedno z najważniejszych ćwiczeń. Oto najważniejsze korzyści wynikające z jego wykonywania:

1. Robienie przysiadów prowokuje przyrost siły

Przysiady z ciężarkami

To zdumiewające, ale coś tak prostego, jak wykonywanie ćwiczeń powoduje znaczny przyrost siły w konkretnych partiach Twojego ciała. Należą do nich między innymi pośladki i uda. Poza tym zauważysz również przyrost siły w biodrach, co jest nieodzowne, jeśli chcesz być bardziej zwinna.

Robienie przysiadów stymuluje również wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie mięśni w dobrym stanie, a także za wzmacnianie całego ciała. Jeśli z czasem dodatkowo uda Ci się wykonywać je z delikatnym obciążeniem, z pewnością skorzystasz z wszystkich zalet, jakie powoduje wykonywanie tego ćwiczenia.

2. O wiele bardziej podkreślone nogi i pośladki

Przysiady

Przysiady sprawią, że Twoje pośladki i nogi staną się bardziej wyraziste i podkreślone. To dlatego, że robienie przysiadów sanowi szybką i łatwą metodę na budowanie tych jakby nie patrzeć obszernych mięśni naszego ciała.

3. Poprawienie sprawności ruchowej

Ćwiczenie tak proste jak przysiady szybko sprawi, że będziesz się czuła o wiele sprawniej. To między innymi dlatego, że wymuszają one pogłębione ruchy ciała zwłaszcza w okolicy bioder i miednicy. Całościowo patrząc korzyści jest o wiele więcej. Ćwiczenie pomaga w zmniejszeniu bólu występującego często w dolnej części pleców, a także w kolanach.

4. Robienie przysiadów wpływa na stabilność sylwetki ciała

To prawda. Regularnie wykonywane ćwiczenie doskonale wpływa na całą naszą sylwetkę i posturę ciała. Efekt ten jest o wiele wyraźniej widoczny, jeśli przysiady wykonujemy z lekkim obciążeniem w postaci na przykład ciężarków.

Mięśnie poprzeczne i proste brzucha utrzymywane są w napięciu przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Na dłuższą metą rezultatem będzie uzyskanie płaskiego i wyraźnego brzucha. Sam fakt posiadania silniejszych mięśni w tej okolicy natomiast pozwoli Ci unikać ewentualnych kontuzji.

5. Coś dla pleców…

Badanie lekarskie

Choć wcale nie jest to takie oczywiste, robienie przysiadów jest doskonałym sposobem na poprawienie postury ciała. Niezależnie od tego, czy wykonujesz je z obciążeniem, czy bez, zawsze angażujesz w ćwiczenie górną część pleców. Takie działanie wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prostej sylwetki ciała. Poprzez ich ćwiczenie automatycznie ulegnie ona skorygowaniu.

6. Przysiady na jednej nodze

Istnieje pewna interesująca wariacja tego ćwiczenia. Polega ona na tym, że wykonuje się je stojąc na jednej nodze.

  • Stań na prawej nodze, a lewą ugnij w kolanie.
  • Podnieś ramiona na wysokość barków.
  • Następnie uginaj prawą nogę w kolanie wypychając przy tym biodra w tył ku dołowi.
  • Klatkę piersiową utrzymuj podniesioną. Wypchnij ciężar ciała ku górze i powróć do pozycji wyjściowej. Rób trzy serie po 15 powtórzeń na każdą nogę.

7. Przysiady z obciążeniem

Przysiady z obciążeniem

Tak jak wspomnieliśmy nieco wcześniej istnieje również możliwość wykonywania tego ćwiczenia z obciążeniem.

  • Aby przystąpić do wykonania ćwiczenia musisz umieścić ciężar początkowo z przodu klatki piersiowej.
  • Następnie złącz łopatki i unieś ciężar ku górze.
  • Rozszerz teraz nogi na szerokość bioder i zacznij wykonywać ugięcia w kolanach wypychając biodra do tyłu ku dołowi.
  • W kolejnym kroku podnieś ciężar wracając do pozycji wyjściowej. Wykonaj trzy serie po dziesięć powtórzeń. Między seriami odpoczywaj przez pół minuty.
  • Wykonując to ćwiczenie zauważysz znaczną poprawę samopoczucia, a po czasie również pożądane zmiany w wyglądzie Twojego ciała.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.