Relaksujące kolory do sypialni
Przyjemny sen jest kluczem do optymalnej wydajności. Z tego powodu właściwy odpoczynek potrzebuje dobrych warunków, które mogą zapewnić: dobry materac, idealna temperatura i relaksujące kolory w sypialni.
Jeśli materac jest stary lub zniszczony, powoduje dyskomfort. W pomieszczeniach, w których jest za zimno lub za gorąco, trudno o spokojny sen. Z drugiej strony ściany pomalowane na jaskrawe kolory nie sprzyjają dobremu wypoczynkowi.
Natomiast delikatne odcienie tworzą przestrzeń, w której przyjemnie jest się zrelaksować. To dlatego, że kolor wpływa na nasz nastrój, zachowanie i sen. Właśnie na tym chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule.
Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: 6 pomysłów na bardziej przyjazną i relaksującą sypialnię
Kolory i ich wpływ na nasz nastrój
Podświadomość przypisuje znaczenie dla każdego koloru. W ten sposób barwy pomagają osiągnąć spokój w stresujących sytuacjach, a w innych momentach nawet wywołują smutek.
Według publikacji Tecnológico de Monterrey udowodniono, że kolory wpływają na nasze stany emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Różne tony współgrają z naszą percepcją i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na nastrój.
Dlaczego relaksujące kolory do sypialni maja takie znaczenie?
Badanie opublikowane przez Vic School of Art stwierdza, że kolor stymuluje lub tłumi, pobudza lub zasmuca, a także ma moc budzenia biernych lub aktywnych postaw. Tekst dodaje, że pewne kolory sprzyjają ciepłym odczuciom, mogą też sprawiać wrażenie porządku lub nieładu.
Cechy te mają ścisły związek z tym, czego oczekuje się od otoczenia w sypialni. Pokoje te wymagają przyjemnej atmosfery, aby jak najlepiej wykorzystać godziny snu.
Czasopismo Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Sciences donosi, że źródła światła o wyższej temperaturze barw wpływają na jakość naszego snu. Ponadto, jak wyjaśnia National Institutes of Health (NIH), sen utrzymuje równowagę energetyczną organizmu, funkcje intelektualne, czujność i nastrój.
Zwróć uwagę na najlepsze relaksujące kolory do sypialni
Po zrozumieniu, że wystarczająca ilość snu utrzymuje ludzi w zdrowiu, mądrze jest dostosować środowisko tak, aby odpoczynek nocny rzeczywiście regenerował. Sypialnie to sanktuaria, które wymagają spokoju. Oprócz spania można w nich ćwiczyć, medytować, czy uprawiać jogę.
Niezależnie od praktyki, efekty się wzmacniają, jeśli w sypialni zastosowano sprzyjające relaksujące kolory.
1. Biały
Biały symbolizuje pokój. To kolor, który sprzyja rozświetleniu, kojarzy się z ładem i promuje spokój, który jest niezbędny do zasypiania w nocy i relaksu w ciągu dnia.
Czysta biel jest najjaśniejszym kolorem z tego spektrum, ale ma wiele odmian:
- Kreda
- Ostryga
- Perła
- Kość słoniowa
- Kość
- Krem
2. Beżowy
Dekoracje w jasnym lub neutralnym beżu wnoszą więcej ciepła niż biel. Jest to również spokojny kolor, który pasuje zarówno do pokoi dla dorosłych, jak i dla dzieci. Skromny charakter tego odcienia nadaje się do gry z odważniejszymi tonami mebli, na przykład w głębszych beżach lub delikatnych żółciach.
3. Różowy
Jeśli chodzi o odmiany różu, do sypialni najlepiej wybrać zrównoważone i przytulne, relaksujące kolory. Pastelowa lub „jasnoróżowa” gama zapewnia relaks i słodycz. Różowe otoczenie idealnie nadaje się do oderwania się od zgiełku dnia codziennego.
Różowy jest zwykle mieszany z innymi kolorami, takimi jak biały i szary, aby zmniejszyć nasycenie i zwiększyć uczucie odprężenia. Akcesoria lub meble w takich odcieniach mogą również stanowić uzupełnienie stylu sypialni.
4. Niebieski
Niebieski to kolor związany ze spokojną energią. Przede wszystkim gama światła zapewnia spokój i przywołuje na myśl morze i niebo. Ten ton promuje koncentrację, bezpieczeństwo i spokój.
Uważa się, że odcienie niebieskiego minimalizują napięcie i uczucie strachu. Kolor ten jest jednym z najbardziej relaksujących do spania, nawet w mocnych odcieniach.
5. Miękki żółty
Żółty to pozytywny kolor światła i radości; są to cechy, które nie umniejszają jego relaksujących właściwości. Za każdym razem, gdy wybierzesz delikatną gamę z tej palety, wprowadzisz poczucie spokoju do swojej sypialni. Jasnożółte odcienie nawiązują przecież do promieni słonecznych rozjaśniających tę cichą, pogodną przestrzeń.
6. Zielony
Zieleń to kolor witalności i jeden z najkorzystniejszych dla zdrowego wypoczynku. Jest powiązany z naturą, nadzieją i życiem. Jeśli istnieje odcień, który wprowadza uczucie świeżości, jest to zielony.
Pigmenty z tej gamy odprężają oko, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i są przyjemne zarówno dla umysłu, jak i dla ciała. Mniej jasne palety pomagają nam też lepiej wypocząć, ponieważ aktywują efekt bezruchu.
7. Szary
Szare odcienie kojarzą się z prostotą. Trendy dekoracyjne chętnie włączają je do swoich palet, ponieważ jest to kolor o właściwościach relaksujących, szczególnie w pokojach dla dorosłych.
Szary jest neutralny, nowoczesny i elegancki. Jasnoszary, z tendencją do srebrzystości lub nieco bardziej intensywny, to pigment dający poczucie przestronności i komfortu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Niezawodne pomysły na udekorowanie domu kolorem musztardowym
8. Liliowy
Liliowe palety wnoszą spokój i opanowanie. Podobnie jak fiolet i jasny fiolet, liliowy jest synonimem luksusu. Kolor ten jest również często łączony z duchowością i mądrością.
Tej barwie przypisuje się właściwości relaksujące, pobudzające kreatywność i ułatwiające zasypianie. Ponieważ jest to pigment o większej zawartości zimnych tonów, uważa się, że ma działanie uspokajające.
Magazyn Architectural Digest potwierdza fakt, że zimne kolory, takie jak niebieski i zielony, wywołują w umyśle reakcje medytacyjne i relaksujące, co doskonale łagodzi stres i niepokój.
Jak łączyć relaksujące kolory w sypialni?
Nie ma reguły ograniczającej sypialnie do jednego koloru promującego relaks. Istnieje niezliczona ilość wzorów i kontrastów w zależności od celu i indywidualnego gustu.
Popularną alternatywą jest łączenie bieli z drewnem, wykorzystując meble, podłogi i elementy dekoracyjne. Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, bejce do drewna łatwo zmieniają jego kolor, zapewniając szczególną atrakcyjność.
Fioletowe odcienie bardzo dobrze komponują się z kolorami waniliowymi i kremowymi, róż dobrze komponuje się z beżami i bielą, a zielenie dodają spokoju w połączeniu z białymi, niebieskimi lub ziemistymi pigmentami.
Jak wybrać najlepsze relaksujące kolory do sypialni?
Teoria kolorów jest bardzo pomocna w mieszaniu tonów. Podobnie ważne jest, aby pamiętać, że im mniej odcieni, tym lepiej, ponieważ prostota ułatwia porządek i wizualną harmonię.
Priorytetowe traktowanie osobistych upodobań i wybieranie odcieni, które uspokajają i poprawiają nastrój, to kluczowe wskazówki, jeśli chodzi o relaksujące kolory w sypialni. A które tonacje Ty wybierzesz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fernández P. Un mundo de colores, ¿realmente influyen en el estado de ánimo? Tecnológico de Monterrey. México; 2022. https://conecta.tec.mx/es/noticias/zacatecas/educacion/un-mundo-de-colores-realmente-influyen-en-el-estado-de-animo
- Ishibashi K, Higashihara Y, Kitamura S, Kozaki T, Noguchi H, Yasukouchi A. Efecto de la temperatura de color de las fuentes de luz en el sueño de onda lenta. Revista de Antropología Fisiológica y Ciencias Humanas Aplicadas. Vol. 24. Núm. 2 pp. 183-186. Japón; 2005. https://www.jstage.jst.go.jp/article/jpa/24/2/24_2_183/_article/-char/ja/
- Khana Tyagi P. Los expertos hablan: ¿Cuáles son los colores más relajantes para pintar tu casa? Architectural Digest. España; 2021. https://www.revistaad.es/decoracion/articulos/expertos-hablan-cuales-son-colores-relajantes-para-pintar-casa/28434
- Los beneficios de dormir. Institutos Nacionales de Salud. Estados Unidos; 2013. https://salud.nih.gov/articulo/los-beneficios-de-dormir/
- Psicología del color. Escuela de Arte de Vic. España. https://perio.unlp.edu.ar/catedras/iddi/wp-content/uploads/sites/125/2020/04/Psicologia-del-color.pdf
- Teoría del color. Goodwill Community Foundation, Inc. https://edu.gcfglobal.org/es/conceptos-basicos-de-diseno-grafico/teoria-del-color/1/