8 pomysłów na recykling męskiej koszuli

Nie trzeba wyrzucać koszuli, ponieważ ma plamę, rozcięcie lub ślady użytkowania. Dzięki poniższym sztuczkom można zamienić ją w nową część garderoby lub dodatek.
8 pomysłów na recykling męskiej koszuli

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2023

W naszych szafach zazwyczaj nie brakuje tak popularnych elementów garderoby jak koszule. Istnieje jednak wiele okoliczności, które sprawiają, że nie nadają się do pełnienia swojej głównej funkcji. Albo dlatego, że rozmiar jest za mały, albo dlatego, że są bardzo zużyte. Ale dzięki poniższym pomysłom na recykling męskiej koszuli możliwe jest danie im drugiego życia.

Usuwanie plam, zaszywanie ewentualnych dziur czy łatanie to nie jedyny sposób na odnowienie tego ubrania. Przy niewielkich modyfikacjach, koszule mogą pełnić wiele funkcji. Dzięki ich wzornictwu i jakości niektóre z nich mogą służyć do ozdabiania poduszek, przechowywania pieniędzy i przekształcania się w inne przydatne ubrania.

Po co stosować pomysły na recykling męskiej koszuli?

Wiele koszul męskich jest wykonanych z wysokiej jakości materiałów, które nie wychodzą z mody. Głównym powodem ich nieużywania jest na ogół zużycie wynikające z upływu czasu. Mogą również powstawać rozdarcia, które wydają się nieodwracalne.

We wszystkich tych przypadkach można zastosować szereg pomysłów na recykling męskiej koszuli. Wystarczy zgromadzić podstawowe narzędzia, takie jak nożyczki, igły, szpilki i pęsety, i przystąpić do pracy.

Najlepsze pomysły na recykling męskiej koszuli i nadanie jej nowej funkcjonalności

Nie spiesz się, aby wyrzucić lub przekazać koszulę, której już nie używasz. Po dobrym praniu można dać jej drugą szansę w formie ozdoby domu lub innej części garderoby.

Grube białe i kolorowe nici, które tworzą kropki na koszulkach, kokardki, rękawy, fartuchy, a nawet portfele – pomysłów jest mnóstwo.

1. Zmniejsz rozmiar

Jest prawdopodobne, że przy częstym używaniu i praniu w zimnej wodzie koszule będą się rozciągać bardziej niż normalnie. Nie jest to jednak powód do ich wyrzucenia. Jeśli tkanina jest zdrowa, można zastosować następującą metodę, aby dopasować je z powrotem do idealnego rozmiaru.

W pierwszej kolejności należy założyć koszulę na lewej stronie, aby dokonać pomiaru. W tym celu użyj kilku szpilek i włóż je w nadmiar rękawów, dół i boki.

Następnie  zaznacz je ołówkiem lub długopisem, aby mieć wyraźne odniesienie przy cięciu. Podążając za tą linią, usuń nadmiar nożyczkami. Aby zakończyć, zamknij kształt koszuli, zszywając brzegi ręcznie lub na maszynie do szycia.

Przeczytaj również: Czym jest styl preppy?

2. Przekształcenie w damską koszulę to jeden z pomysłów na recykling męskiej koszuli

Istnieją różne sposoby na przekształcenie nieużywanej koszuli w damski element garderoby, który da jej szanse na nowe życie. Jeśli odziedziczyłaś koszulę po rodzicu lub rodzeństwie, za pomocą poniższych metod możesz ją zmniejszyć i sprawić, by znów pasowała:

 • Metoda ze szpilkami bobby. Regulując nadmiarowe części za pomocą szpilek, można zmniejszyć rozmiar koszuli. Działa to tylko wtedy, gdy odzież ma być noszona z czymś na wierzchu, ponieważ te szpilki są widoczne.
 • Pranie. Wiele koszul zwykle zmniejsza swój rozmiar przez upranie ich w gorącej wodzie. Wystarczy program pralki z temperaturą 80 lub 90 stopni Celsjusza.
 • Suszarka bębnowa. Suszarka standardowo poddaje ubrania działaniu wysokich temperatur, więc może być skutecznym sposobem na zmniejszenie rozmiaru.
 • Węzły. Wiązanie koszuli w supeł z przodu lub z boku to element mody młodzieżowej od dziesięcioleci. Duża koszula wrócić do łask dzięki tej prostej metodzie.
Lavadora caliente para achicar una camisa y reutilizarla.
Wysoka temperatura w pralce może pomóc zmniejszyć rozmiar starych koszul.

3. Akcesoria dla niemowląt

Niektóre projekty koszul świetnie nadają się na akcesoria dla niemowląt. Po prostu wytnij środek, aby uformować bandanę, dopasuj i usuń nadmiar. Aby uzyskać większą precyzję, możesz użyć chustki jako wzoru.

W ten sam sposób można zrobić śliniaki, aby maluchy się nie pobrudziły. Zrób to na maszynie do szycia, chociaż można je również wykonać ręcznie.

4. Portfel

Wydaje się to niemożliwe, ale jest bardzo proste. Kluczem do przekształcenia męskiej koszuli w portfel jest użycie rękawów.

Po rozcięciu rękawów zrób w nich kilka fałd i wykonaj ściegi ręcznie lub na maszynie do szycia. Tuleja musi być umieszczona w taki sposób, aby tworzyła wnękę do przechowywania banknotów.

5. Pomysły na recykling męskiej koszuli i przekształcenie jej w odzież damską

Kolejnym krokiem w ponownym wykorzystaniu koszul jest przekształcenie ich w nową część garderoby. Istnieją różne metody, dzięki którym wykorzystasz projekt, który tak bardzo Ci się spodobał, aby nadać jej nowe funkcje:

 • Top. Kobieca część garderoby szeroko stosowana podczas cieplejszych miesięcy. Wykonanie go z koszuli jest bardzo proste: wystarczy wyciąć kołnierzyk i rękawy.
 • Sukienka. Sukienka wymaga bardziej złożonej pracy. Najpierw musisz wziąć koszulę z długimi rękawami i zaznaczyć szpilkami obszar rękawa i nadgarstka. Celem jest doszycie do niej gumki, po obróceniu odzieży. Tę samą czynność należy wykonać w obszarze talii, ale z grubszą gumką.
 • Bluzka. Chodzi o zmniejszenie odzieży poprzez przecięcie dolnej części, dekoltu i rękawów na pół.
 • Bufiaste rękawy. Ten rodzaj rękawów nadal jest w modzie i łatwo go stworzyć. Po prostu odetnij końce rękawów męskiej koszuli i wszyj gumkę w każdy rękaw.

6. Etui

Oprócz wykonywania portfeli, rękawy można również wykorzystać do stworzenia etui na okulary. Guziki koszuli służą do otwierania i zamykania nowego akcesorium.

Coś podobnego, choć z nieco bardziej precyzyjnymi cięciami, można zrobić aby zamienić koszulę w poduszki. W ten sposób ulubione wzory są widoczne na kanapie.

7. Użyj koszuli w kuchni

Choć mogłoby się wydawać, że mają ze sobą niewiele wspólnego, koszula może trafić do kuchni w formie fartuszka, po odcięciu rękawów. Lub może się przekształcić w podkładki.

8. Inne pomysły na recykling męskiej koszuli

Poza odzieżą, koszulę można przekształcić w bardzo nieoczekiwane przedmioty i akcesoria:

 • Ubranko dla zwierząt. Za pomocą kilku lekkich poprawek możliwe jest utrzymanie zwierząt domowych w cieple podczas zimnych miesięcy dzięki starym męskim koszulom.
 • Torebka. Wymaga bardziej skomplikowanej pracy, rozcięcia koszuli i złożenia jej na bok, aby uzyskać wnękę torebki. Następnie przymocuj uchwyty.
 • Stójka. Poprzez przecięcie twardego kołnierza koszul męskich i wpięcie zapięcia na środku możliwe jest uzyskanie cienkiej stójki.
Tirar la camisa.
Zanim wyrzucisz koszulę, ponieważ wygląda na przestarzałą, lepiej pomyśleć o recyklingu.

Renowacja i ponowne użycie to świetne pomysły na recykling męskiej koszuli

Nie jest konieczne, aby koszula przekształciła się w inne ubranie lub akcesorium. Jeśli nadal jest w dobrym stanie, poza rozcięciem lub zużyciem, można ją odnowić, zaczynając od porządnego prania.

Jeśli ma plamy, użyj odplamiacza kilka minut wcześniej. W przypadku potencjalnych rozdarć na wierzchu można przyszyć łatkę. Jeśli rękawy są mocno zużyte, odetnij je, aby zrobić koszulę z krótkim rękawem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Medrano, J., (2011). Reflexiones nerviosas. La importancia de la ropa (II). Lencería, complementos y zapatería. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría, 31(110),354-360. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=265020917012
 • Palamutcu, S. (2017). Sustainable Textile Technologies (pp. 1–22). https://doi.org/10.1007/978-981-10-2474-0_1
 • Putruele, José E, & Veneziani, Marcia C. (2015). Sustentabilidad, diseño y reciclaje. Cuadernos del Centro de Estudios en Diseño y Comunicación. Ensayos, (53), 123-131. Recuperado en 14 de febrero de 2023, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1853-35232015000300011&lng=es&tlng=es
 • Ramón Rodríguez, C., Calderón, Y., Reyes García, M., & Espinosa Espíndola, M. (2018). LA ROPA DE TIPO ARTESANAL: DESAFÍOS Y OPORTUNIDADES EN SU COMERCIALIZACIÓN. Revista Científica “Visión de Futuro”, vol. 22, núm. 2, pp. 1-19. Universidad Nacional de Misiones. https://www.redalyc.org/journal/3579/357959312001/html/
 • Ruiz-Roqueñi, M., Retolaza Ávalos, J. L., & Bañales Mallo, A. (2011). Una iniciativa social en la recuperación textil que genera empleo: Berohi S. Coop.. Cuadernos de Gestión, 11( ),121-137. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=274322154007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.