Rak języka – poznaj 5 początkowych objawów

Styczeń 6, 2018
Chociaż objawy raka języka mogą świadczyć o innych dolegliwościach, ważne abyś udał się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze problemy.

Rak języka, znany również jako nowotwór ustno-gardłowy, jest jednym z najpowszechniejszych typów raka. To dlatego jest tak ważne, abyśmy znali jego symptomy, by rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe.

W większości przypadków rak języka dotyka wieloletnich palaczy i alkoholików. Statystyki wskazują na to, że częściej występuje u mężczyzn, a ostatnimi czasy odsetek osób cierpiących na tą chorobę wzrasta. 

Podobnie jak w przypadku każdego innego schorzenia, rak języka posiada pewne objawy, które wskazują na to, że coś się dzieje. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w Twoim przypadku, oto 5 pierwszych oznak, jakie się pojawiają.

Jednakże zauważ, że symptomy te są dość ogólne i nie potwierdzają w 100%, że cierpisz na nowotwór jamy ustnej. Jeżeli miewasz jakiekolwiek problemy zdrowotne, pamiętaj, że powinieneś udać się do lekarza, by zostać poprawnie zdiagnozowanym.

Czynniki ryzyka

Podobnie jak ludzie, u których w rodzinie występuje wiele przypadków cukrzycy, posiadają większe ryzyko zachorowania, istnieją też inne czynniki, czy to styl życia, czy nieodpowiednia dieta, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na nowotwory.

Oto niektóre z nich:

badanie jamy ustnej a rak języka

Palenie i spożywanie alkoholu

To połączenie nie tylko grozi, że zaatakuje Cie rak języka, ale również inne choroby, takie jak rak płuc, rak żołądka czy marskość wątroby.

U aktywnych palaczy istnieje większe prawdopodobieństwo wykształcenia komórek rakowych w jamie ustnej. To samo tyczy się osób, które regularnie spożywają alkohol.

Dieta

Dieta uboga w warzywa i owoce osłabia Twój układ odpornościowy oraz czyni Cię bardziej podatnym na częste problemy zdrowotne.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Ludzie, którzy mają HPV posiadają większe ryzyko zachorowania na raka języka, ponieważ jest on bezpośrednio związany z jego pojawianiem się.

Rak języka – objawy

1. Wrzody na języku

Bolesne wrzody i ranki, które opierają się lekarstwom są jednym z pierwszych symptomów raka języka lub jamy ustnej.

Wrzody zazwyczaj są bolesne i bardzo nieprzyjemne. Jednak różnica polega na tym, że jeśli w grę wchodzi rak języka, wrzody te są jeszcze wrażliwsze oraz pojawiają się cześciej. Ważne, by nie pomylić ich ze zwykłymi wrzodami lub opryszczką. Zwracaj uwagę na ich intensywność oraz jak długo się utrzymują.

2. Ból

Rak języka powoduje ból, który nie ogranicza się tylko do tego narządu. Może również promieniować na całą jamę ustną i gardło. 

  • Możesz odczuwać ból podczas codziennych czynności, takich jak picie wody czy przeżuwanie jedzenia.
  • W zależności od bólu podczas przeżuwania czy połykania, może to wskazywać na nowotwór języka, ale również na inne dolegliwości, takie jak infekcje gardła, alergie czy anginę.
ból gardła picie wody a rak języka

Obserwuj uważnie natężenie bólu oraz czas trwania. Jeśli nie ustaje przez ponad tydzień oraz zaczynasz obserwować inne symptomy, najlepiej jakbyś udał się do lekarza na profesjonalne badania.

3. Plamy na języku

Plamy są następnym objawem mogącym wskazywać na nowotwór języka. Są zwykle białe (leukoplakia) lub czerwone (erytoplakia) oraz nie ustępują przez ponad dwa tygodnie. Jeżeli zauważyłeś coś podobnego u siebie, udaj się do lekarza. Może on zalecić biopsję, by zbadać plamy.

4. Nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemny zapach z ust towarzyszący powyższym objawom jest bardzo powszechny. Można się go na chwilę pozbyć szorując zęby, ale szybko powróci.

badanie języka a rak języka

5. Krwawiący język

Wiele osób krwawienie z języka myli z nadwrażliwymi dziąsłami lub wrzodami. To dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się skąd dokładnie pochodzi krew.

  • Oczyść język po jedzeniu bawełnianym wacikiem, aby dowiedzieć się skąd bierze się krew.
  • Wybierz się do lekarza, jeśli stale czujesz posmak krwi w ustach.
WIĘCEJ DLA CIEBIE