Przytulanie - Najlepszy lek na niepewność

Przytulanie wyzwala w naszym organizmie hormony, które zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa i poprawiają samopoczucie.
Przytulanie - Najlepszy lek na niepewność

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2019

Przytulanie to uniwersalny lek na wiele problemów emocjonalnych. Potrafi ukoić lęk, zwalczyć niepewność i rozwiać wszelkie wątpliwości. Każdy z nas ma prawo poczuć się gorzej i zwątpić w siebie czy w swojego partnera, jednak najważniejsze to nie poddać się tym uczuciom i nie wyciągać pochopnych wniosków.

Wątpliwości nachodzą czasem każdego, już małe dzieci posiadają intuicję, która mówi im, czy otaczające je osoby są wobec niego pozytywnie nastawione. Wszelkie negatywne myśli znikają jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy sięgamy po tajną broń – przytulanie.

Wątpliwości są jak plamy na naszej duszy

Wątpliwości mogą mieć wiele różnych rodzajów, są nieodłączną częścią ludzkiej natury i czasami pomagają nam uniknąć trudnych sytuacji czy nawet niebezpieczeństwa.

Potrafią jednak mieć także swoją negatywną naturę, która sprawia, że czujemy niepewność i pustkę.Oto kilka przykładów nachodzących nas wątpliwości:

 • Wątpliwości dotyczące rozwoju zawodowego.
 • Niepewność dotycząca zamiarów naszych przyjaciół czy innych bliskich osób.
 • Wątpliwości dotyczące podejmowanych decyzji.

Są to wszystkie te wątpliwości, które mogą znacznie wpływać na nasz rozwój osobisty na co dzień, jednak ich pokonanie i potraktowanie ich ze zdrowym rozsądkiem, pozwalają na wyjście zwycięsko z tego starcia.

Niepewność emocjonalna, najbardziej wyniszczająca

 • Nawet, gdy spędzamy dużo czasu z naszymi bliskimi, partnerem czy członkami rodziny i wszystko układa się tak, jak powinno, niepewność emocjonalna może nas dopaść niemal w każdej chwili.
 • Praktycznie bez wyraźnego powodu nagle zaczynamy wątpić w lojalność i szczerość najbliższych. Zastanawiamy się rozpaczliwie, czy partner nadal nas kocha, czy przyjaciele nas nie wykorzystują.
 • Gdy zdajemy sobie sprawę, że dawna magia w związku zniknęła, możemy łatwo wpaść w panikę i pułapkę myślenia, że wszystko co dobre może zaraz się skończyć. Staraj się unikać rutyny, a ten rodzaj niepewności Ci nie zagrozi.

Pamiętaj też, że na każdy z tych rodzajów niepewności i wątpliwości skutecznym lekarstwem jest przytulanie. To ono ukoi Twoje nerwy i zapewni Ci o stabilności Twojego związku.

Dziewczynka i kot symbolizujący przytulanie

Weź pod uwagę również fakt, że wątpliwości i swego rodzaju niepewność może dotyczyć różnych typów relacji, niekoniecznie związku czy małżeństwa. Jest to ten wymiar ludzkiej psychiki, który rozwija się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zwłaszcza w tym drugim przypadku warto zadbać o zapewnienie małemu człowiekowi poczucia bezpieczeństwa.

 • Utrata zaufania czy niepewność może być dla dziecka bardzo traumatycznym przeżyciem. Jeśli dziecko nie czuje się kochane, ani związane ze swoimi rodzicami, może to znacznie obniżać jego samoocenę i wpływać na późniejsze dorosłe życie.

Sprawa jest więc naprawdę poważna, dlatego też warto okazywać sobie uczucia na co dzień. Zwykłe codzienne gesty, słowa czy przytulanie są niezwykle ważne dla rozwoju emocjonalnego każdego człowieka. Zadbaj o to.

Przytulanie i jego terapeutyczna moc

Rany emocjonalne mogą być bardzo głębokie, a chroniczna niepewność czy targające nami wątpliwości, mogą znacznie je pogłębiać. Strach przed odrzuceniem i samotnością jest czymś naturalnym, nie można jednak pozwolić, by sterował on naszym życiem.

Bicie serca

Przewlekły stres może także prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych, dlatego warto go unikać.

Przytulanie a oksytocyna

Dlaczego przytulanie ma tak wielką moc leczniczą? Aby to zrozumieć, musimy przyjrzeć się bliżej temu fenomenowi. Wyobraź sobie parę, która przez długi czas była daleko od siebie. Coś, na przykład obowiązki w pracy czy w domu, sprawiło, że ich relacja znacznie się ochłodziła.

 • Wątpliwości i lęk przed utratą miłości zmienia w pewnym stopniu stężenie substancji chemicznych w naszym mózgu. Podwyższony zostaje poziom kortyzolu, dopaminy oraz noradrenaliny. Stres staje się szkodliwy dla naszego zdrowia, a nawet zabójczy.
 • Jak wykazały wyniki wielu badań, między innymi tych opublikowanych w magazynie ,,News in Health”, przytulanie pozwala odzyskać równowagę emocjonalną właśnie poprzez unormowanie poziomu substancji chemicznych w mózgu.
 • W przypadku pary przechodzącej kryzys w związku, przytulenie może zdziałać cuda. Słowa nie są potrzebne, bo kontakt fizyczny i szczery uścisk wyzwalają w organizmie każdej z osób dużą dawkę oksytocyny, hormonu szczęścia, miłości i namiętności.

Właśnie dlatego przytulanie wzmacnia nasze relacje z innymi ludźmi, jednocześnie uszczęśliwiając zarówno ich, jak i nas samych.

Zaprogramowani do przytulania

Jesteśmy gatunkiem stworzonym do przytulania. Być może brzmi to zabawnie, ale taka właśnie jest prawda.

Nasze mózgi są poniekąd zaprogramowane do odczuwania przyjemności z kontaktu z drugim człowiekiem, ponieważ to właśnie wtedy wytwarzają się znaczne ilości endorfin i oksytocyny.

Przytulona para

Kontakt ze skórą, dotyk, miłe słowa i szczere uściski… Wszystko to działa oczyszczająco na naszą głowę i duszę. Przynosi ukojenie, zapewnia spokój i skutecznie zwalcza wszelkie wątpliwości i lęki.

 • Przytulanie to lek inny niż wszystkie – uzdrawia naszą duszę i nie ma żadnych efektów ubocznych.
 • Jest to akt oparty na wzajemności i miłości. Wystarczy kilka minut, by dzięki przytulaniu odżyć na nowo.

Nie bój się okazywać emocji swoim najbliższym – zadbaj o swoje relacje nie tylko z partnerem, ale i z dziećmi, przyjaciółmi czy rodzicami. To dzięki ludziom, którymi się otaczamy, możemy zmieniać świat na lepsze. Nie wahaj się ani chwili!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.