Przydatne zwroty, aby powstrzymać kłótnię z partnerem
Umiejętność przerwania kłótni z partnerem w odpowiednim momencie jest niezbędna, aby twój związek nie ucierpiał na dłuższą metę. To ważne, zwłaszcza gdy konfrontacje zdarzają się bardzo regularnie. A czy Tobie udaje się powstrzymać kłótnię, która zaczyna wymykać się spod kontroli?
Kłótnia z partnerem to coś normalnego, ponieważ związek tworzą ludzie, którzy się od siebie różnią. Jednak, jeśli zdarza się to codziennie lub jeśli szkodzi relacji, oznacza to, że musimy nauczyć się, jak lepiej i zdrowiej się komunikować.
Być może dobrym pomysłem jest usunięcie ze swojego systemu przekonań popularnych mitów, takich jak „kto się lubi, ten się czubi”. Taki pogląd uznaje kłótnie za normalne i może sprawić, że staną się codziennym i niezdrowym zwyczajem.
Chociaż czasami sprzeczki mogą być konstruktywne, lepiej poznać i zapamiętać kilka zwrotów, które pomogą powstrzymać kłótnię, zanim wymknie się spod kontroli. W tym artykule podpowiemy ci niektóre z nich.
Czy można się zdrowo kłócić?
Odpowiedzią na to pytanie jest głośne i wyraźne „Tak!” Kiedy para się kłóci i umniejsza siebie nawzajem, a nawet obraża, jest to niezdrowa kłótnia. To jest “czerwona flaga”, alarm, którego nie powinniśmy ignorować, ponieważ to wskazuje, że związek może być toksyczny, jeśli do tego dochodzi.
Natomiast kłótnia może mieć pozytywny aspekt, kiedy partnerzy wymieniają różne punkty widzenia na daną sytuację. Mogą się nawet denerwować i trochę podnieść głos, jeśli zbyt emocjonalnie wyjaśniają swój punkt widzenia. Jednak nigdy nie ma w tych rozmowach pogardy.
Zawsze słuchają się nawzajem i szukają wspólnej płaszczyzny. To znaczy – negocjują.
Nie jest łatwo utrzymać zdrową komunikację, ponieważ wzory, którymi zwykle dysponujemy, nie są najlepszymi przykładami. Na przykład wymiany zdań, które obserwowaliśmy u naszych rodziców lub mogliśmy zobaczyć w telewizji, wcale nie stanowią zdrowego modelu.
Jednak zawsze możesz wykonać osobistą pracę, aby zmienić ten schemat i nauczyć się kłócić w konstruktywny i zdrowy sposób.
Najlepsze zwroty, aby powstrzymać kłótnię ze swoim partnerem
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób powstrzymać kłótnię z partnerem, pomocne mogą być poniższe zwroty, którymi się z Tobą podzielimy. Z czasem każda osoba zacznie odkrywać własne sposoby i techniki.
Poniższe wyrażenia potrafią uspokoić napięcie, gdy kłótnia zaczyna wchodzić na niebezpieczny teren. Dlatego możemy zacząć wprowadzać je w życie w przyszłych sprzeczkach, aby zobaczyć, jak działają.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Mój partner jest starszy ode mnie, a moja rodzina go nie akceptuje: co mogę zrobić?
1. „Myślę, że to najlepsze rozwiązanie, ale co Ty o tym myślisz?”
Wiele kłótni nigdy się nie kończy, ponieważ ludzie w związku chcą, aby druga osoba automatycznie zaakceptowała to, co myślą lub w co wierzą. Natomiast wcale nie chcą słuchać, co ma do powiedzenia partner. Kiedy jednak wypowiadasz to zdanie, napięcie często słabnie, ponieważ twój partner ma możliwość wyrażenia swojego punktu widzenia. To pozwala szybciej dojść do wspólnej płaszczyzny.
To bardzo dobre pytanie, aby powstrzymać kłótnię w zdrowej atmosferze. Wypowiadając je pokazujesz, że uznajesz miejsce i głos drugiej osoby.
2. „Zgadzam się/masz rację”.
To kolejne wyrażenie, które świetnie potrafi powstrzymać kłótnię, która wymyka się spod kontroli. Bardzo często gniew wywołany różnicą zdań może powodować, że zaprzeczamy nawet rozsądnym argumentom i i pogarszamy sytuację.
Tak jak możemy powiedzieć: „Nie zgadzam się. Spójrz, ja widzę to w ten sposób”, możemy również powiedzieć coś przeciwnego. I nie jest to wcale wyraz słabości.
3. „Boli mnie, kiedy to mówisz lub to robisz”.
Innym sposobem na powstrzymanie kłótni w związku jest asertywne wyrażanie swoich uczuć i emocji. Nie możemy oczekiwać, że druga osoba odgadnie, co jest dla nas dobre, a co nie.
Dlatego musimy nauczyć się jasno wyrażać nasze emocje. Powiedz, jak na ciebie wpłynęło to, co powiedział lub zrobił partner. Jest to szczególnie pomocne, jeśli mamy tendencję do wszczynania kłótni ciągle z tych samych powodów. Kluczem do osiągnięcia porozumienia jest asertywny dialog.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 5 oznak, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem
4. „Czy nie powinniśmy zrobić sobie przerwy i wrócić do tego później?”
To zdanie, które może powstrzymać kłótnię, gdy atmosfera staje się zbyt gorąca. Jeśli zauważymy, że nasz ton przechodzi w agresywny i że obwiniamy lub atakujemy drugą osobę, dobrym sposobem jest zrobienie przerwy w dyskusji. Możecie wrócić do tematu później, gdy emocje trochę opadną.
Taka pauza pozwala nam przyjąć inny punkt widzenia, zastanowić się i skierować dyskusję na konstruktywne tory. Czas na ochłonięcie prawie zawsze pomaga!
5. „Dlaczego zawsze się o to kłócimy”
To ostatnie pytanie ma dużą siłę oddziaływania, ponieważ już na początku pomoże wyjaśnić powody, dla których doszło do kłótni. Możemy dojść do wniosku, że przeszkadzają nam pewne nawyki drugiej osoby i że brak asertywnej komunikacji na ten temat wywołuje szereg skarg i kłótni.
Kłótnie ustaną, jeśli nauczymy się zarządzać naszymi emocjami
Nie będzie jednak łatwo powstrzymać kłótnię tymi zwrotami, jeśli nie nauczyliśmy się prawidłowo zarządzać naszymi emocjami. Na szczęście są specjaliści, którzy mogą nam pomóc.
To, czego nauczy nas terapeuta, coach czy psycholog, pomoże nam również w relacjach z przyjaciółmi i współpracownikami. Chodzi przecież o poprawę wszystkich relacji międzyludzkich.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Enriquez, A. L. G., Escobedo, M. M. R., Estrada, R. J., Vaquera, A. R. S., & Bustillos, F. D. L. V. (2017, October). Asertividad ante la dependencia en los conflictos de pareja. In [2018] Congreso Internacional de Ciencias Sociales.
- Hernando-Gómez, Á., Maraver-López, P., & Pazos-Gómez, M. (2016). Experiencias positivas y negativas en relaciones de pareja de jóvenes y adolescentes. Revista de psicología (Santiago), 25(2), 01-19.
- Rodríguez, F., & Córdova, L. (2009). Violencia en la pareja: manifestaciones concretas y factores asociados. Espacio abierto, 18(2), 323-338.