Czym się wyróżniają osoby asertywne?
Osoby asertywne wiedzą, jak wyrażać swoje opinie i bronić swojego punktu widzenia. Najważniejsze jest to, że robiąc to, zawsze szanują prawa innych ludzi.
I wiesz, co jeszcze? Osoby asertywne wiedzą również, jak wyrażać swoje uczucia i emocje, co dla wielu jest trudne.
W dzisiejszym artykule porozmawiamy o 5 najważniejszych cechach osób asertywnych.
1. Osoby asertywne są pewne siebie
Wraz z wiekiem tracimy pewność siebie. Chociaż zawsze możemy ją odzyskać, wymaga to dużego wysiłku.
Jeśli jesteś osobą asertywną, to już pokonałeś to wyzwanie. Dzieje się tak, ponieważ dobrze już znasz siebie i zdajesz sobie sprawę, że nie musisz się bać pokazania, kim naprawdę jesteś.
W przeciwieństwie do tego, osoby niepewne siebie zawsze używają zbroi, aby się chronić. To sprawia, że zawsze znajdują się w defensywie i tracą wiele możliwości, jakie oferuje im życie.
Asertywne osoby wiedzą, że powinny zachowywać pewność siebie, aby czerpać z życia jak najwięcej.
2. Szanują opinie innych ludzi
Osoby asertywne wiedzą, jak szanować opinie innych osób, kiedy je wyrażają, nawet jeśli się z nimi nie zgadzają. Wiedzą, że różne punkty widzenia pomagają ludziom się rozwijać i że jest to coś, co zawsze należy respektować.
Ta cecha pozwala asertywnym osobom potwierdzać emocje innych ludzi. Innymi słowy, pozwala im nauczyć się akceptować emocje innych ludzi i poznawać różne okoliczności, które mogą skłonić kogoś do działania w określony sposób.
Prawda jest taka, że każdy ma swoje złe dni. Dlatego zaakceptowanie i zrozumienie tego może w znacznym stopniu poprawić relacje międzyludzkie.
3. Osoby asertywne słuchają aktywnie
Kiedy wspominamy czasownik „słuchać”, możesz pomyśleć, że mówimy o czymś prostym, i że każdy wie, jak należy to robić. Jednak prawda jest taka, że niewiele osób wie, jak naprawdę słuchać lub słuchać aktywnie.
A ty, jak aktywnie słuchasz? Cóż, musisz zrobić coś więcej niż tylko zwracać uwagę na słowa wychodzące z ust drugiej osoby. W rzeczywistości musisz także dostrzegać, jak dana osoba się czuje i jakie emocje wyraża nie tylko słowami.
Jeśli to zrobisz, w znacznie spokojniejszy sposób poradzisz sobie z każdym rodzajem konfliktu, który może powstać między tobą a inną osobą.
Słuchanie uwolni Cię od niepokoju i stresu, których możesz doświadczyć podczas konfrontacji. Co więcej, ta cecha pozwoli Ci również skuteczniej kontrolować emocje.
4. Świadomie wybierają swoich przyjaciół
To może wydawać się banalne, ale wielu z nas nie wybiera, z kim się przyjaźnimy. Zamiast tego pozwalamy innym ludziom wybrać nas jako przyjaciół. Osoby asertywne wiedzą, że nie jest to właściwy sposób na zawieranie bliższych znajomości. Dlatego świadomie wybierają ludzi, których chcą u swego boku.
Co więcej, właśnie dlatego ludzie asertywni świetnie radzą sobie ze wszystkimi toksycznymi osobami, które próbują wypełnić ich życie negatywnymi emocjami. Wiedzą, jak przeciwdziałać negatywności toksycznych ludzi i jak przed nimi uciec.
Krótko mówiąc, to asertywne osoby wybierają swoich przyjaciół i nie zadowalają się tymi, którzy wybierają ich na swoich bliskich.
5. Akceptują siebie bezwarunkowo
Jedną z najważniejszych cech asertywnych ludzi jest to, że nie dbają o to, co ktoś o nich myśli. To pozwala im zaakceptować siebie takimi, jakimi są, ze wszystkimi ich wadami i cnotami. To pomaga im zwiększyć pewność siebie.
Co więcej, bezwarunkowe zaakceptowanie siebie pozwala nam również poznać nasze ograniczenia, ale to nie znaczy, że się ograniczamy.
Osoby asertywne wiedzą ponadto, jak z całych sił walczyć z przeszkodami, aby uzyskać jak najlepszy wynik i spełnić swoje marzenia.
Czy masz którąś z tych cech? Jak być może zauważyłeś, wielu z nas zmaga się z tymi nieuzasadnionymi lękami, które powstrzymują nas przed wyjściem ze swojej skorupy i uwierzeniem w siebie.
Nasza strefa komfortu, nasza niepewność i inne powiązane czynniki mogą nas ograniczać. Nie ograniczają jednak osób asertywnych.
Czy uważasz, że tego typu ludzie urodzili się z taką pewnością siebie? Czy myślisz, że zawsze wierzyli w siebie? Nie. W rzeczywistości kiedyś znajdowali się na pozycji podobnej do Twojej.
Jednak nauczyli się asertywności, wkładając w to dużo wysiłku i mając postawę gotowości, która pozwoliła im stać się lepszymi ludźmi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Caballo, V. E. (1983). Asertividad: definiciones y dimensiones. Estudios de psicología, 4(13), 51-62. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=65876
- Castanye, O. (1996). La asertividad: expresión de una sana autoestima. Desclée de Brouwer.
- Castanye, O. (2013). Asertividad en el trabajo: cómo decir lo que siento y defender lo que pienso. Conecta.
- Educarueca. (3 de febrero de 2010). Actividades para desarrollar la asertividad. https://www.educarueca.org/spip.php?article955
- González, L. G., & Kasparane, A. G. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e investigación en psicología, 14(2), 403-425. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=29211992013
- Llacuna, J., & Pujol, L. (2004). La conducta asertiva como habilidad social. Instituto Nacional de Seguridad e Higiene en el Trabajo. https://www.insst.es/documents/94886/326775/ntp_667.pdf/0c56eb86-4771-4545-adab-59bd972cce41