Przepis na wegański krem karmelowy, idealny dla całej rodziny
Wegański krem karmelowy przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy kilka składników, aby cieszyć się jednym z najsmaczniejszych deserów. Dodatkowo cukier można zastąpić słodzikiem, aby zmniejszyć kalorie i wpływ deseru na metabolizm.
Jak przygotować wegański krem karmelowy?
Przed rozpoczęciem należy podkreślić, że sfermentowane produkty mleczne i owoce powinny najczęściej pojawiać się jako desery. Jeśli zamierzasz zastąpić cukier słodzikiem, pamiętaj, aby priorytetowo traktować stewię.
Napoje warzywne są bardzo korzystne, ale upewnij się, że nie zawierają dodatku cukrów. Aby to zrobić, musisz sprawdzić etykietę i listę składników. W dalszej części pokażemy Ci, jak zrobić ten wegański krem karmelowy.
Składniki
Jeśli chcesz przygotować wykwintny wegański krem karmelowy, będziesz potrzebować następujących produktów:
- 1/2 litra napoju sojowego
- 4 łyżki mąki z ciecierzycy
- 4 łyżki skrobi kukurydzianej
- 1 łyżeczka agaru
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki margaryny roślinnej
- Woda
- Esencja waniliowa
- Skórka cytrynowa
- Cynamon w proszku
Przygotowanie krok po kroku
- Wsyp cukier do miski ze skrobią kukurydzianą i dobrze wymieszaj.
- Następnie połącz mąkę z ciecierzycy z wodą i dodaj do mieszanki z kroku 1. Dalej mieszaj, aż uzyskasz gładki efekt. Krem powinien stopniowo gęstnieć. Może wypłynąć trochę piany, ale to normalne.
- W tym samym czasie do rondla wlej mleko sojowe z esencją waniliową, cynamonem i skórką z cytryny. Podgrzej do wrzenia i pozwól mu się zaparzyć.
- Gdy zacznie wrzeć, dodaj poprzednią mieszankę oraz agar i ciągle mieszaj, aby zapobiec przypaleniu lub przywieraniu składników. Musisz gotować krem przez około 5 minut.
- Gdy zdejmiesz garnek z ognia, dodaj margarynę i dalej wszystko dobrze wymieszaj, aby składniki dobrze się połączyły.
- Czas przygotować karmel. Aby to zrobić, umieść cukier w rondelku z niewielką ilością wody i podgrzej, aż zmieni kolor na brązowy i będzie miał półgęstą konsystencję.
- Umieść karmel w jednym lub kilku pojemnikach i dobrze namocz wszystkie krawędzie.
- Na wierzch dodaj przygotowaną mieszankę kremowo-karmelową i wstaw ją do lodówki na około dwie godziny.
- Po tym czasie można krem wyjąć z formy i delektować się jego delikatnym smakiem.
Możesz być także zainteresowany: Carpaccio z ananasa z lodami: przepyszny przepis
Uwagi na temat wegańskiego kremu karmelowego
Ten wegański krem karmelowy to przepis, który nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na cukrzycę lub chorobę metaboliczną. W takich przypadkach wskazane jest jak największe ograniczenie spożycia cukrów prostych, zgodnie z badaniem opublikowanym w Advances in Nutrition.
Należy również zauważyć, że tłuszcze często używane do przygotowania wegańskich przepisów nie są wysokiej jakości. Na przykład margaryny to nic innego jak kwasy tłuszczowe, które zostały poddane przemysłowemu procesowi uwodornienia w celu uzyskania stanu stałego.
Kolejny świetny przepis: Krem z orzechów nerkowca: właściwości, przygotowanie i zastosowanie
Przygotuj wegański krem karmelowy w domu
Jak już zauważyłaś, łatwo jest przygotować wegański krem karmelowy w domu. Potrzebujesz tylko kilku składników i czasu, aby osiągnąć znakomity rezultat pod względem smaku. Oczywiście musi być uwzględniony w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz spożywany w odpowiednim czasie. Dzięki temu można się nim maksymalnie cieszyć bez narażania na problemy zdrowotne.
Na koniec pamiętaj, że diety wegańskie często wystawiają na ryzyko niedoboru białka. Aby uniknąć tej wady, należy łączyć kilka różnych produktów spożywczych o wysokiej zawartości tego składnika odżywczego. W ten sposób można przezwyciężyć ograniczenia w zakresie strawności i niedoborów niezbędnych aminokwasów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Plaza-Diaz, J., Pastor-Villaescusa, B., Rueda-Robles, A., Abadia-Molina, F., & Ruiz-Ojeda, F. J. (2020). Plausible Biological Interactions of Low- and Non-Calorie Sweeteners with the Intestinal Microbiota: An Update of Recent Studies. Nutrients, 12(4), 1153. https://doi.org/10.3390/nu12041153
- Johnson, R. J., Sánchez-Lozada, L. G., Andrews, P., & Lanaspa, M. A. (2017). Perspective: A Historical and Scientific Perspective of Sugar and Its Relation with Obesity and Diabetes. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 8(3), 412–422. https://doi.org/10.3945/an.116.014654
- Islam, M. A., Amin, M. N., Siddiqui, S. A., Hossain, M. P., Sultana, F., & Kabir, M. R. (2019). Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes & metabolic syndrome, 13(2), 1643–1647. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2019.03.033