Przepis na wegański biszkopt pełnoziarnisty: krok po kroku

Wegański biszkopt pełnoziarnisty to zdrowsza alternatywa dla ciast z rafinowanej mąki pszennej. Odkryj tutaj fantastyczny przepis!
Przepis na wegański biszkopt pełnoziarnisty: krok po kroku
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Biszkopt to jeden z najczęściej spożywanych deserów w krajach zachodnich. Istnieje wiele odmian, w zależności od użytych składników i ostatecznej konsystencji, którą chcesz uzyskać. W tym przypadku przedstawiamy przepis na wegański biszkopt pełnoziarnisty.

Należy pamiętać, że czasami można włączyć do diety słodkie desery. Jeśli często ćwiczysz, a Twoja dieta charakteryzuje się głównie obecnością świeżej żywności, nie będzie z tym żadnych problemów.

Spójrzmy!

Korzyści z mąki razowej

Zanim zagłębimy się w przepis, zapoznajmy się z głównymi zaletami spożywania mąki pełnoziarnistej. Na pewno będzie lepiej dla twojego zdrowia włączyć ten składnik do swojej diety niż rafinowaną mąkę pszenną.

Mąka pełnoziarnista poprawia pasaż jelitowy

Mąka pełnoziarnista ma wyższą zawartość błonnika. Związek ten jest niezbędny do zapewnienia bardziej wydajnego pasażu jelitowego, czego dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews.

Ponadto część błonnika ma zdolność fermentacji w przewodzie pokarmowym, służąc jako substrat energetyczny dla żyjących tu zdrowych bakterii. W ten sposób gęstość korzystnej mikroflory może wzrosnąć.

Może pomóc schudnąć

Jedzenie samej mąki razowej nie spowoduje utraty wagi, ale to prawda, że ta pokarm ten jest w stanie zwiększyć uczucie sytości.

Wynika to z działania błonnika, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w European Journal of Clinical Nutrition. Ten element opóźnia bowiem opróżnianie żołądka.

Panadería con harinas integrales.
Stosowanie mąki pełnoziarnistej do pieczenia jest zdrowszą opcją w porównaniu do mąki rafinowanej.

Pomaga chronić zdrowie trzustki

Głównym problemem z mąkami rafinowanymi jest ich szybkie działanie glikemiczne. Glukoza jest szybko wchłaniana i rozprowadzana po całym organizmie, zmuszając trzustkę do zwiększenia produkcji insuliny. Prowadzi to do zwiększonej odporności na ten hormon.

Z drugiej strony mąki pełnoziarniste zawierają błonnik zdolny do modulowania szybkości wchłaniania glukozy do krwi. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie PLoS Medicine.

Składniki na wegański biszkopt pełnoziarnisty

Aby przygotować wspaniały wegański biszkopt pełnoziarnisty, będziesz potrzebować następujących składników:

Przy wyborze wegańskiego napoju bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się etykiecie. Większość z tych produktów ma bowiem wysokie stężenie dodanych cukrów.

Lepiej wybrać odmianę, która nie ma tego składnika w swoim składzie. Smak ulegnie zmianie, ale bezcukrowe napoje wegańskie są znacznie zdrowsze.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Najlepsze wskazówki, jak zwalczać apetyt na jedzenie

Instrukcje krok po kroku, jak przygotować wegański biszkopt

  1. Zacznij od wymieszania suchych składników w misce. Są to mąka, cukier i proszek do pieczenia.
  2. W tym samym czasie do innej miski wlewaj płyny, olej, wanilię i wodę lub napój warzywny.
  3. Następnie wymieszaj suche składniki z płynami i dobrze wymieszaj, aż uzyskasz jednolite i półpłynne ciasto.
  4. Następnie wlej oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na dno formy do pieczenia odpowiedniej do piekarnika, upewniając się, że wszystkie jej ścianki są dobrze nasmarowane. Wlej do niej ciasto biszkoptowe i rozprowadź je szpatułką.
  5. Następnie wkładamy ciasto do piekarnika, który należy rozgrzać do 180 stopni przez około 30 minut.

Będziesz wiadomo, że biszkopt jest gotowy, gdy wbijesz nóż w środek i wyjdzie zupełnie suchy. W tym momencie wyjmij go i pozwól mu nieco ostygnąć przed wyjęciem z formy.

Można go jeść w tym samym czasie lub przykryć papierem kuchennym lub ściereczką w czasie ostygnięcia, aby nadmiernie nie wysychał. Najlepiej spożyć je w ciągu kilku dni, aby nie stracił swoich właściwości organoleptycznych.

Ryzyko związane z jedzeniem wegańskiego biszkoptu razowego

Pomimo wspomnianych już prozdrowotnych właściwości mąki razowej, ten przepis ma szereg ograniczeń, o których warto wiedzieć. Po pierwsze, nie należy go wprowadzać do diety osoby, u której rozwinęła się cukrzyca typu 2. Obecność cukru i dużych ilości węglowodanów w środku może skomplikować zarządzanie poziomem cukru we krwi.

Z drugiej strony nie jest zdrowy dla osób z nadwagą. W takich przypadkach należy zadbać o dietę, zapewniając pokrycie zapotrzebowania na białko i tłuszcz, ale przy niższej całkowitej zawartości węglowodanów.

Przepis ten nie jest również polecany osobom, u których rozwinęła się celiakia, ponieważ zawiera w sobie gluten. Osoby z nieswoistym zapaleniem jelit mogą również odnieść korzyści ze spożywania mniejszej ilości tego składnika.

Bizcocho vegano z glutenem.
Ten przepis zawiera gluten, więc pacjenci z celiakią nie powinni go spożywać.

Zrób wegański biszkopt pełnoziarnisty w domu

Łatwo jest zrobić ten wegański biszkopt pełnoziarnisty. Potrzebujesz tylko kilku składników, a uzyskanie wspaniałych rezultatów nie trwa długo. Ponadto jego wartość odżywcza jest lepsza niż ciast z rafinowanej mąki.

Jest to jednak deser, który ma swoje ograniczenia. Dlatego najlepiej spożywać go jedynie okazjonalnie.

Może również służyć jako śniadanie lub przekąska, do której podamy kawę. Należy jednak pamiętać, że zawartość białka w tym przepisie jest bardzo niska, więc podanie go z produktami, które zawierają te składniki odżywcze, byłoby korzystne na śniadanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vriesman, M. H., Koppen, I., Camilleri, M., Di Lorenzo, C., & Benninga, M. A. (2020). Management of functional constipation in children and adults. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology17(1), 21–39. https://doi.org/10.1038/s41575-019-0222-y
  • Warrilow, A., Mellor, D., McKune, A., & Pumpa, K. (2019). Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. European journal of clinical nutrition73(3), 333–344. https://doi.org/10.1038/s41430-018-0295-7
  • Reynolds, A. N., Akerman, A. P., & Mann, J. (2020). Dietary fibre and whole grains in diabetes management: Systematic review and meta-analyses. PLoS medicine17(3), e1003053. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1003053

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.